Խորհրդարանի նախագահը ընդունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրենին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 1-ին ընդունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրեն Դիոգո Պինտոյին և կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Տաթևիկ  Հայրապետյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը ընդգծել է պարբերական հանդիպումների կարևորությունը՝ տարբեր հարցերի շուրջ մոտեցումները տարածաշրջանային և միջազգային նոր իրողություններին համապատասխանեցնելու և առաջնահերթությունները վեր հանելու տեսանկյունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դիոգո Պինտոն ուրախությամբ հայտնել է, որ կազմակերպությանը հաջողվել է արդյունավետ աշխատանք տանել նախորդ հանդիպման ժամանակ քննարկված հարցերի ուղղությամբ՝ մասնավորապես առանձնացնելով Արցախի սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ եվրոպացի պաշտոնյաների մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի ունեցած միջոցառման կազմակերպումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել եվրոպական երկրներում վերջին շրջանում տեղի ունեցող զարգացումների, Արցախյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների և այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքների շուրջ: Միաժամանակ անդրադարձ է կատարվել Եվրոպայում Արցախը մարդասիրական տեսանկյունից ներկայացնելու և երկրի բնականոն կյանքը եվրոպացիներին հասանելի դարձնելու անհրաժեշտությանը:
«Կարծում եմ, որ Արցախն ունի շատ ավելի կարևոր կողմեր, որոնց մասին Եվրոպան պետք է իմանա: Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ՝ ցույց տալու համար, որ հակամարտությունից բացի կա երկիր, որտեղ մարդիկ ապրում են, սովորում են, աշխատում են, գերազանց արտադրանք են տալիս»,- ընդգծել է Դիոգո Պինտոն:
Բարձր գնահատելով «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության կատարած աշխատանքները՝ խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ նման այցերը շարունակական կլինեն և հիմք կհանդիսանան համագործակցությունը կոնկրետացնելու և ընդլայնելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:

June 1, the Head of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan received Diogo Pinto, the director of the organization "European Friends of Armenia" and the coordinator of the programs of the Armenian office of the organization Tatevik Hayrapetyan.
Greeting the guests, the Head of the Parliament emphasized the importance of such meetings in terms of clarifying approaches to different issues in the context of new international realities and identifying priorities.
Expressing gratitude for the reception, Diogo Pinto said he was pleased that the organization has effectively work towards the issues discussed at the previous meeting, particularly the organization of the event on constitutional reforms in Artsakh with the participation of European officials in Brussels.
During the meeting the sides exchanged views on the developments taking place in the European countries, the prospects of the Karabakh conflict and the ongoing work in this direction. He also referred to the need for Artsakh Humanitarian view to be represented to Europe and make the picture of normal live available to Europeans.
"I think that Artsakh has more important aspects on which Europe should know. We're working on it to show that apart from the conflict in it, this is a country where people live, learn, work, give fine products, "said Diogo Pinto.
Highly appreciating the work done by "European Friends of Armenia," the President expressed hope that such visits will be systematic and will be used to specify and expand cooperation.
The meeting was attended by Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations of the Republic of Artsakh, Arzik Mkhitaryan.