Խորհրդարանի նախագահը ընդունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրենին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 1-ին ընդունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրեն Դիոգո Պինտոյին և կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Տաթևիկ  Հայրապետյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը ընդգծել է պարբերական հանդիպումների կարևորությունը՝ տարբեր հարցերի շուրջ մոտեցումները տարածաշրջանային և միջազգային նոր իրողություններին համապատասխանեցնելու և առաջնահերթությունները վեր հանելու տեսանկյունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դիոգո Պինտոն ուրախությամբ հայտնել է, որ կազմակերպությանը հաջողվել է արդյունավետ աշխատանք տանել նախորդ հանդիպման ժամանակ քննարկված հարցերի ուղղությամբ՝ մասնավորապես առանձնացնելով Արցախի սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ եվրոպացի պաշտոնյաների մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի ունեցած միջոցառման կազմակերպումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել եվրոպական երկրներում վերջին շրջանում տեղի ունեցող զարգացումների, Արցախյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների և այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքների շուրջ: Միաժամանակ անդրադարձ է կատարվել Եվրոպայում Արցախը մարդասիրական տեսանկյունից ներկայացնելու և երկրի բնականոն կյանքը եվրոպացիներին հասանելի դարձնելու անհրաժեշտությանը:
«Կարծում եմ, որ Արցախն ունի շատ ավելի կարևոր կողմեր, որոնց մասին Եվրոպան պետք է իմանա: Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ՝ ցույց տալու համար, որ հակամարտությունից բացի կա երկիր, որտեղ մարդիկ ապրում են, սովորում են, աշխատում են, գերազանց արտադրանք են տալիս»,- ընդգծել է Դիոգո Պինտոն:
Բարձր գնահատելով «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության կատարած աշխատանքները՝ խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ նման այցերը շարունակական կլինեն և հիմք կհանդիսանան համագործակցությունը կոնկրետացնելու և ընդլայնելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:

1-го июня председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял директора организации "Европейские друзья Армении" Диого Пинто и координатора программ армянского офиса организации Татевик Айрапетян.
Приветствуя гостей, председатель парламента подчеркнул важность подобных встреч с точки зрения уточнения подходов по разным вопросам в контексте новых международных реалий и выявления приоритетов.
Выразив признательность за прием, Диого Пинто констатировал, что организации удалось проделать эффективную работу по вопросам, обсужденным на предыдущей встрече. Он особо отметил организацию в Брюсселе мероприятия, посвященного конституционным реформам в Арцахе, в котором приняли участие европейские должностные лица.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями касательно происходящих в европейских странах реалий, перспектив урегулирования карабахского конфликта и работы, которая ведется в этом направлении. Вместе с тем собеседники коснулись также необходимости позиционирования Арцаха в Европе с гуманитарной стороны и информирования европейцев о нормальной жизни в республике.
"Думаю, у Арцаха есть гораздо более важные стороны, о которых Европа должна знать. Мы работаем в этом направлении с тем, чтобы показать, что помимо конфликта есть страна, где люди живут, учатся, работают и выпускают превосходную продукцию", – подчеркнул Диого Пинто.
Высоко оценив деятельность организации "Европейские друзья Армении", председатель парламента выразил надежду на то, что такие визиты будут систематическими и станут фундаментом для конкретизации и расширения сотрудничества.
Во встрече приняла участие председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по внешним сношениям Арзик Мхитарян.