Արցախի Հանրապետութան 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը մայիսի 31-ին գումարել է հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է այս ընթացքում ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում կատարված օրենսդրական աշխատանքը, մասնավորապես, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» և «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի շուրջ ծավալված քննարկումների արդյունքները:
ԱԺ նախագահը նաև նշել է, որ այսօր շրջանառության մեջ է դրվել Աշխատակարգը՝ որպես Աժ որոշման նախագիծ և հավելել, որ շուտով կմեկնարկեն նախագծի շուրջ քննարկումները:
Օրենսդրական հարցերի շարքից խորհրդարանը նախ քննարկել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012թթ-ի ծրագրի կատարման 2016թ-ի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը: Օրենքի ընդունումը նպատակ ունի տրամադրել պետական գույքի մասնավորեցման ծրագրում ընդգրկված ընկերությունների (գույքի) նկատմամբ 2016թ-ի օրացուցային տարում իրականացված մասնավորեցման գործարքների և լուծարման գործընթացի մասին տեղեկությունները, ինչպես նաև ներկայացնել պայմանագրային պարտավորությունների ընթացքը՝ հնարավորություն տալով նաև հանրությանը իրազեկված լինել մասնավորեցման գործընթացի մասին:
Ներկայացնելով օրինագծի վերաբերյալ հարակից զեկույցը՝ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը նշել է, որ օրինագծի շուրջ իրենց կատարած ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ դրանում արտացոլված են օրենքով ամրագրված հիմնական պահանջները:
Օրինագծի մասին հարակից զեկույց է ներկայացրել նաև ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը, ում խոսքով հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ լիազորել է նախագիծը ներկայացնել լիագումար նիստին:
Խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է ներկայացված օրենքը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը առաջին ընթերցմամբ պատգամավորներին է ներկայացրել «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքի նախագիծը: Նրա խոսքով նախագծի մշակումը պայմանավորված է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծի 3-րդ հոդվածի պահանջի ապահովման անհրաժեշտությամբ:
Պատգամավորները զեկուցողին են առաջադրել նախագծով առաջարկվող որոշ դրույթների վերաբերյալ հարցեր, որից հետո օրենքը միաձայն ընդունվել է դահլիճում ներկա 30 պատգամավորների կողմից:
Խորհրդարանի քննարկմանն առաջարկված մյուս օրենսդրական նախագիծը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենք է: Այն երկրորդ ընթերցմամբ խորհրդարանին է ներկայացրել նախագծի համահեղինակ Հովիկ Ջիվանյանը:
Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահը խմբավորել է առաջին ընթերցումից հետո նախագծի վերաբերյալ խմբակցությունների ու պատգամավորների առաջարկները և ամփոփաթերթիկի տեսքով հակիրճ ներկայացրել օրինագծի հեղինակների դիրքորոշումն այդ առաջարկների հանդեպ և պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
Այնուհետև, համաձայն ԱԺ կանոնակարգի, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում առաջարկվող նախագծի վերաբերյալ ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Արսեն Առստամյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը, Հայկ Խանումյանը, Վահրամ Բալայանը, Արթուր Թովմասյանը և Աշոտ Ղուլյանը:
27 կողմ, 3 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանն ընդունել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքը:
Նիստի վերջում հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը, Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և Վարդգես Բաղրյանը:

May 31, the regular sitting of the Republic of Artsakh National Assembly of the 6th convocation was held.
Opening the meeting, the Head of the Parliament Ashot Ghoulyan presented the legislative work done by the Standing Committees of the National Assembly during this time, in particular, the results of discussions of the draft laws of the Republic of Artsakh "Rules of Procedure of the National Assembly" and "On guarantees of the Republic of Artsakh National Assembly deputies’ activities".
The NA President also noted that today the procedure of working was put into circulation as a draft and soon the discussions of the project will begin.
During the meeting, the parliament considered the draft law "On the approval of the annual report for 2010-2012 on the implementation of the privatization program of state property in 2016", presented by the minister-head of the government apparatus Levon Grigoryan. The adoption of the law is aimed at providing information on transactions made in the 2016 calendar year on the privatization of companies (property) included in the privatization program of state property and on the process of their liquidation, as well as presenting the course of contractual obligations that will inform the public about the privatization process.
Representing the related report on the draft law, the chairman of the Control Chamber, Ernest Avanesyan, noted that their studies showed that the bill reflects basic requirements enshrined in the law.
Chairman of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, Ruslan Israelyan delivered a related report on the draft law. According to him, the commission with a positive conclusion recommended that the project be submitted to the plenary session.
Parliament considered and adopted the law.
Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovik Jivanyan presented to the deputies the draft law "On guarantees of the Artsakh Republic National Assembly deputies’ activities" in the first reading. According to him, the development of the project is conditioned by the need to ensure the requirement of Article 3 of the draft law of the Artsakh Republic "Rules of Procedure of the National Assembly" adopted in the first reading.
The deputies asked the president questions concerning some proposed provisions for the draft, after which the law was unanimously adopted by the deputies (30 votes in favor).
In the second reading, the draft law of the Republic of Artsakh "Rules of Procedure of the National Assembly" was submitted to the parliament, co-authored by Hovik Jivanyan.
The chairman of the commission on state and legal affairs grouped the proposals of the factions and deputies regarding the project, reviewed the position of the authors of the draft law and answered the questions of the deputies.
Then, according to the NA Rules of Procedure, an exchange of opinions took place on the project, during which deputies Arsen Arstamyan, Eduard Aghabekyan, Hayk Khanumyan, Vahram Balayan, Artur Tovmasyan and Ashot Ghoulyan spoke on the proposed project.
With 27 in favor, 3 against and 1 abstention the Parliament adopted the Republic of Artsakh "Rules of Procedure of the National Assembly".
At the end of the sitting the deputies Hayk Khanumyan, Lernik Hovhannisyan and Vardges Baghryan issued statements.