Արցախի Հանրապետութան 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը մայիսի 31-ին գումարել է հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է այս ընթացքում ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում կատարված օրենսդրական աշխատանքը, մասնավորապես, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» և «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի շուրջ ծավալված քննարկումների արդյունքները:
ԱԺ նախագահը նաև նշել է, որ այսօր շրջանառության մեջ է դրվել Աշխատակարգը՝ որպես Աժ որոշման նախագիծ և հավելել, որ շուտով կմեկնարկեն նախագծի շուրջ քննարկումները:
Օրենսդրական հարցերի շարքից խորհրդարանը նախ քննարկել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012թթ-ի ծրագրի կատարման 2016թ-ի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը: Օրենքի ընդունումը նպատակ ունի տրամադրել պետական գույքի մասնավորեցման ծրագրում ընդգրկված ընկերությունների (գույքի) նկատմամբ 2016թ-ի օրացուցային տարում իրականացված մասնավորեցման գործարքների և լուծարման գործընթացի մասին տեղեկությունները, ինչպես նաև ներկայացնել պայմանագրային պարտավորությունների ընթացքը՝ հնարավորություն տալով նաև հանրությանը իրազեկված լինել մասնավորեցման գործընթացի մասին:
Ներկայացնելով օրինագծի վերաբերյալ հարակից զեկույցը՝ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը նշել է, որ օրինագծի շուրջ իրենց կատարած ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ դրանում արտացոլված են օրենքով ամրագրված հիմնական պահանջները:
Օրինագծի մասին հարակից զեկույց է ներկայացրել նաև ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը, ում խոսքով հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ լիազորել է նախագիծը ներկայացնել լիագումար նիստին:
Խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է ներկայացված օրենքը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը առաջին ընթերցմամբ պատգամավորներին է ներկայացրել «Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքի նախագիծը: Նրա խոսքով նախագծի մշակումը պայմանավորված է առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծի 3-րդ հոդվածի պահանջի ապահովման անհրաժեշտությամբ:
Պատգամավորները զեկուցողին են առաջադրել նախագծով առաջարկվող որոշ դրույթների վերաբերյալ հարցեր, որից հետո օրենքը միաձայն ընդունվել է դահլիճում ներկա 30 պատգամավորների կողմից:
Խորհրդարանի քննարկմանն առաջարկված մյուս օրենսդրական նախագիծը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենք է: Այն երկրորդ ընթերցմամբ խորհրդարանին է ներկայացրել նախագծի համահեղինակ Հովիկ Ջիվանյանը:
Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահը խմբավորել է առաջին ընթերցումից հետո նախագծի վերաբերյալ խմբակցությունների ու պատգամավորների առաջարկները և ամփոփաթերթիկի տեսքով հակիրճ ներկայացրել օրինագծի հեղինակների դիրքորոշումն այդ առաջարկների հանդեպ և պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
Այնուհետև, համաձայն ԱԺ կանոնակարգի, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում առաջարկվող նախագծի վերաբերյալ ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Արսեն Առստամյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը, Հայկ Խանումյանը, Վահրամ Բալայանը, Արթուր Թովմասյանը և Աշոտ Ղուլյանը:
27 կողմ, 3 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանն ընդունել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքը:
Նիստի վերջում հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը, Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և Վարդգես Բաղրյանը:

31-го мая состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Республики Арцах 6-го созыва.
Открывая заседание, председатель парламента Ашот Гулян представил законодательную работу, проделанную в постоянных комиссиях НС за это время, в частности, результаты обсуждений проектов законов Республики Арцах "Регламент НС" и "О гарантиях деятельности депутата Национального собрания Республики Арцах".
Председатель НС также отметил, что сегодня введен в обращение Порядок работы как проект решения, а вскоре начнутся обсуждения проекта.
В ходе заседания парламент рассмотрел проект закона "Об утверждении годового отчета за 2010-2012гг. о выполнении программы приватизации государственного имущества в 2016 году", который представил министр-руководитель аппарата правительства Левон Григорян. Принятие закона нацелено на предоставление сведений о совершенных в 2016 календарном году сделках по приватизации включенных в программу приватизации госимущества компаний (имущества), и о процессе их ликвидации, а также представить ход договорных обязательств, что позволит информировать общественность о процессе приватизации.
Представив смежный доклад по законопроекту, председатель Контрольной палаты Эрнест Аванесян отметил, что их исследования показали, что в законопроекте отражены основные требования, закрепленные законом.
Со смежным докладом по законопроекту выступил председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян. По его словам, комиссия с положительным заключением рекомендовала представить проект на пленарном заседании.
Парламент рассмотрел и принял представленный закон.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян в первом чтении представил депутатам проект закона "О гарантиях деятельности депутата Национального собрания Республики Арцах". По его словам, разработка проекта обусловлена необходимостью обеспечения требования статьи 3 принятого в первом чтении проекта закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания".
Депутаты задали докладчику вопросы касательно некоторых предлагаемых по проекту положений, после чего закон был единогласно принят депутатами (30 голосов "за").
Во втором чтении на рассмотрение парламента был представлен проект закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", соавтором которого является Овик Дживанян.
Председатель комиссии по государственно-правовым вопросам сгруппировал предложения фракций и депутатов касательно проекта, обзорно представил позицию авторов законопроекта и ответил на вопросы депутатов.
Затем согласно Регламенту НС, состоялся обмен мнениями по проекту, в ходе которого выступили депутаты Арсен Арустамян, Эдуард Агабекян, Айк Ханумян, Ваграм Балаян, Артур Товмасян и Ашот Гулян.
Соотношением голосов 27 -"за", 3 -"против" и одним воздержавшимся парламент принял закон Республики Арцах "Регламент Национального собрания".
По окончании заседания с заявлениями выступили депутаты Айк Ханумян, Лерник Ованнисян и Вардгес Багирян.