ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ավարտվել են «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները
24 մայիսի 2017
Արցախի Հանրապետության ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Ռուսլան Իսրայելյանի նախագահությամբ մայիսի 24-ին դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը՝ հունիս ամսվա լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկելու համար:
Այսքանով` ավարտվել են նախորդ տարվա պետական բյուջեի կատարողականի նախնական քննարկումները, ինչի կապակցությամբ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը երախտագիտություն է հայտնել պատգամավորներին՝ շահագրգիռ դիտարկումների և առաջադրած հարցերի համար:
Հանձնաժողովի օրակարգում առկա մյուս հարցը «Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012թթ.-ի  ծրագրի կատարման մասին 2016թ.-ի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն է, որը ներկայացրել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը:
Աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով հաշվետու ժամանակաշրջանում մասնավորեցման նոր ծրագիր չի ընդունվել, ծրագրում լրացումներ և փոփոխություններ չեն կատարվել:
Այս հաշվետվությունը ևս ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ առաջարկել է ընդգրկել ԱԺ հերթական լիագումար նիստի օրակարգ:

24-го мая постоянная комиссия по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению НС Республики Арцах под председательством Руслана Исраеляна вынесла положительное заключение по годовому тчету «Об исполнении государственного бюджета НКР за 2016 год» - для включения в повестку намеченного на июнь пленарного заседания.
Таким образом, завершились предварительные обсуждения отчетов об исполнении госбюджета за предыдущий год, в связи с чем министр финансов Спартак Тевосян выразил признательность депутатам за замечания и заданные вопросы.
Другим вопросом повестки стал проект закона НКР «Об утверждении годового отчета за 2016 год о выполнении программы приватизации государственного имущества в 2010-2012 гг.», представленный министром-руководителем аппарата правительства Левоном Григоряном.
По его словам, в отчетный период новых программ приватизации не было принято, в программу не были внесены дополнения и изменения.
Постоянная комиссия по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению с положительным заключением предложила внести этот отчет в повестку очередного пленарного заседания НС.