2016թ. պետական բյուջեի կատարողականը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Մայիսի 20-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի  մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
2016թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվություններ են ներկայացրել Արցախի Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության աշխատակազմերի ղեկավարները, ինչպես նաև դատական, դատախազության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, քաղծառայության ոլորտների պատասխանատուները:
Նախագահի աշխատակազմի 2016թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացնելով՝ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը ընդգծել է, որ աշխատակազմի պահպանման ծախսերը հոգալու համար պետական բյուջեից հատկացվել է 446մլն 614հազ դրամ, կատարողականը՝ 368մլն 981հազ դրամ կամ նախատեսվածի 83%-ը:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ պետական բյուջեից աշխատակազմին հատկացված գումարը կազմել է 530մլն 579հազ դրամ, կատարողականը՝ 520մլն 818հազ դրամ կամ նախատեսվածի 98,2%-ը:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանի ներկայացմամբ 2016թ.-ին աշխատակազմի պահպանման ծախսերի և ծրագրերի իրականացման համար հատկացվել է 857մլն 682հազ դրամ, կատարողականը՝ 801մլն 279հազ դրամ կամ նախատեսվածի 93,4%-ը:
Արդարադատության նախարարությանը, ըստ նախարար Արարատ Դանիելյանի հաշվետվության, պետական բյուջեից հատկացվել է 335մլն 366հազ դրամ, կատարողականը՝ 326մլն 631հազ  դրամ կամ նախատեսվածի 97,7%-ը:
Գերագույն դատարանի  նախագահ Նարինե Նարիմանյանի ներկայացմամբ՝  դատական համակարգին 2016թ.-ի բյուջեից հատկացվել է 545մլն 917հազ դրամ, փաստացի ծախսը՝ 510 մլն 697հազ դրամ կամ  նախատեսվածի 93,5%-ը:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի հաշվետվության համաձայն՝ հաշվետու տարվա ընթացքում պետական բյուջեից դատախազությանը հատկացվել է 494մլն 499հազ դրամ, կատարողականը՝ 474մլն 475հազ դրամ կամ նախատեսվածի 96%-ը:
Հաշվետու տարվա ընթացքում, վերահսկիչ պալատի պահպանման ծախսը հոգալու համար, պետական բյուջեից հատկացվել է 134մլն 103հազ դրամ, որի կատարողականը, համաձայն վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի հաշվետվության, կազմել է 125մլն 158հազ դրամ կամ նախատեսվածի 94,3%-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի նեկայացմամբ 2016թ.-ին պետական բյուջեից գրասենյակին հատկացված գումարը կազմել է 41մլն 287հազ դրամ, կատարողականը՝ 38մլն 603հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 93,5%-ը:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի հաշվետվության համաձայն 2016թ.-ին խորհրդին է հատկացվել 96մլն 693հազ դրամ, կատարողականը՝ 95մլն 358հազ դրամ կամ նախատեսվածի 98.6%-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանի  հաշվետվությամբ 2016թ.-ին հանձնաժողովի պահպանման և միջոցառումների նախահաշիվը կազմել է 38մլն 166հազ դրամ, կատարողականը՝ 38մլն 117հազ դրամ կամ նախատեսվածի 99.8%-ը:
Պատգամավորները հարցեր են առաջադրել և ստացել պարզաբանումներ:
2016թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունները մայիսի 22-ից քննարկվելու են խմբակցություններում:

20-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Овик Дживанян и Руслан Исраелян.
С отчетами об исполнении государственного бюджета за 2016 год выступили руководители аппарата президента Республики Арцах, Национального собрания, правительства, а также ответственные лица в сфере судебной системы, прокуратуры, защиты прав человека, гражданской обороны.
Представив отчет об исполнении госбюджета за 2016 год, руководитель аппарата президента Марат Мусаелян отметил, что из 446 млн 614 тыс драмов, выделенных на содержание аппарата, фактическое исполнение составило 368 млн 981 тыс драмов или 83% предусмотренной суммы.
Согласно отчету руководителя аппарата Национального собрания Гарика Джамгаряна, из госбюджета было выделено 530 млн 579 тыс драмов, фактическое исполнение 520 млн 818 тыс драмов или 98.2%.
В свою очередь министр-руководитель аппарата правительства Левон Григорян сообщил, что в отчетном году расходы на содержание аппарата и реализацию программ было выделено 857 млн 682 тыс драмов, фактическое исполнение составило 801 млн 279 тыс драмов или 93.4%.
Министр юстиции Арарат Даниелян отметил, что из госбюджета ведомству было выделено 335 млн 366 тыс драмов, фактическое исполнение составило 326 млн 631 тыс драмов или 97.7%.
По сообщению председателя Верховного суда Нарине Нариманян, в 2016 году из бюджета было выделено 545 млн 917 тыс драмов, фактические расходы составили 510 млн 697 тыс драмов или 93.5%.
Генеральный прокурор Артур Мосиян отметил, что в отчетном году прокуратуре было выделено 494 млн 499 тыс драмов, фактическое исполнение составило 474 млн 475 тыс драмов или 96%.
В отчетном году на содержание Контрольной палаты из госбюджета было выделено 134 млн 103 тыс драмов, исполнение, согласно отчету председателя ведомства Эрнеста Аванесяна, составило 125 млн 158 тыс драмов или 94,3%.
Как сообщил Защитник прав человека Рубен Меликян, в 2016 году офису Защитника был выделен 41 млн 287 тыс драмов, исполнение составило 38 млн 603 тыс драмов или 93.5% предусмотренной суммы.
Согласно отчету председателя совета Гражданской службы Бориса Арушаняна, в 2016 году совету Гражданской службы было выделено 96 млн 693 тыс драмов, фактическое исполнение составило 95 млн 358 тыс драмов или 98.6%.
Заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Егише Арзуманян отметил, что в 2016 году смета расходов на содержание комиссии и организацию мероприятий составили 38 млн 166 тыс драмов, исполнение составило 38 млн 117 тыс драмов или 99.8%.
В ходе заседания депутаты задали вопросы и получили необходимые пояснения.
С 22-го мая обсуждения годовых отчетов об исполнении государственного бюджета продолжатся во фракциях.