Մայիսի 18-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
2016թ. պետական բյուջեի կատարողականի մասին ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի ու երիտասարդության բնագավառների պատասխանատուները:
Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի հաշվետվության համաձայն՝ 2016 թ.-ին պետական բյուջեից նախարարությանն է հատկացվել 1մլրդ 371մլն 957հազ դրամ, կատարողականը՝ 1մլրդ 317մլն 957հազ կամ նախատեսվածի 96,1%-ը:
Կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի ներկայացմամբ 2016թ.-ին պետական բյուջեից բնագավառին հատկացված գումարը կազմել է 13մլրդ 963,9մլն դրամ, կատարողականը՝ 13մլրդ 619,4մլն դրամ կամ նախատեսվածի 97,5%-ը:
Խորհրդարանականները կառավարության ներկայացուցիչներին հարցեր են առաջադրել առանձին ծրագրերի ֆինանսավորման ու դրանց արդյունավետության մասին և ստացել անհրաժեշտ պարզաբանումներ:
Մայիսի 19-ին նախատեսված է ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը կանոնակարգի համաձայն, անց է կացվելու դռնփակ:

В парламенте рассмотрены отчеты об исполнении госбюджета за 2016 год в сферах науки, образования, спорта, культуры и молодежи
18 мая 2017
18-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи, спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели участие председатели комиссий Армен Саргсян и Руслан Исраелян.
С отчетами об исполнении государственного бюджета за 2016 год выступили ответственные лица в сфере образования, науки, спорта, культуры и молодежи.
Согласно отчету министра культуры и молодежи Нарине Агабалян, в 2016 году из госбюджета министерству был выделен 1 млрд 371 млн 957 тыс драмов, фактическое исполнение составило 1 млрд 317 млн 957 тыс драмов или 96.1%.
Министр образования, науки и спорта Слава Асрян сообщил, что в 2016 году из госбюджета было выделено 13 млрд 963.9 млн драмов, фактическое исполнение составило 13 млрд 619.4 млн драмов или 97.5%.
Парламентарии задали представителям правительства вопросы о финансировании отдельных программ и их эффективности и получили необходимые пояснения.
На завтра, 19-го мая, намечено заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, которое, согласно регламенту, будет проходить за закрытыми дверями.