Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է ՀՀ Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահ Արա Բաբլոյանին: Նամակում մասնավորապես ասված է.
«Մեծարգո պարոն Բաբլոյան,
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Պետականության վերականգնումից ի վեր Հայաստանի խորհրդարանը իր նշանակալի դերն է ունեցել երկրում հաշվետու կառավարում ապահովելու, իրավական պետության օրենսդրական կառուցակարգերը զարգացնելու և ժողովրդավարական արժեքները ամրապնդելու գործում: Նոր խորհրդարանը Հայաստանի պատմության մեջ բացում է նոր էջ, որում օրենսդիր մարմնի դերակատարությունն անհամեմատ ավելի մեծ ու պատասխանատու է լինելու: Վստահ եմ` Ձեր մարդկային բարձր արժանիքներն ու երկարամյա փորձը ծառայելու են ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետությունում խորհրդարանական կառավարման համակարգի կայացմանը:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում մշտապես զգացել են հայաստանյան գործընկերների ուշադրությունն ու աջակցությունը, որի ցայտուն վկայությունն է երկու հայկական հանրապետությունների միջև խորհրդարանական արդյունավետ և փոխշահավետ համագործակցությունը: Համոզված ենք, որ հարաբերությունների առկա մակարդակը հիմք կհանդիսանա նոր որակի փոխգործակցության համար:
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ բարձր ու պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու առթիվ՝ մաղթում եմ առողջություն, անսպառ եռանդ ու նորանոր հաջողություններ՝ ի շահ մայր հայրենիքի և համայն հայության»:

Ашот Гулян поздравил новоизбранного председателя Национального собрания Республики Армения
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян поздравил новоизбранного председателя Национального собрания Республики Армения  Ара Баблояна. В письме, в частности, говорится:
«Уважаемый господин Баблоян,
От имени Национального собрания Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю Вас с избранием на должность председателя Национального собрания.
С восстановлением государственности парламент Армении сыграл весомую роль в деле обеспечения подотчетного управления, развития законодательных механизмов правового государства и укрепления демократических ценностей в стране. Новый парламент открывает новую страницу в истории Армении, в которой роль законодательного органа будет несравненно более велика и ответственна. Уверен, что Ваши высокие человеческие качества и многолетний опыт будут служить на благо становления системы парламентского управления в Республике Армения.
В парламенте Республики Арцах всегда ощущали внимание и поддержку коллег из Армении, ярким свидетельством чему является эффективное и взаимовыгодное сотрудничество  между парламентами двух армянских государств. Мы уверены, что нынешний уровень отношений станет фундаментом для сотрудничества нового уровня.
Вновь поздравляю Вас с избранием на высокую и ответственную должность. Желаю здоровья, неиссякаемой энергии и новых успехов во благо Матери-Родины и всего армянства».