Մայիսի 16-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտադրության ու արտադրական ենթակառուցվածքների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
ԱՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, էկոնոմիկայի, բնապահպանության բնագավառների, ինչպես նաև տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովի ու Արցախում գործող ներդրումային և գյուղատնտեսության հիմնադրամների պատասխանատուները:
Ներկայացնելով 2016թ.-ին պետական բյուջեից գյուղատնտեսության ոլորտին հատկացված գումարը՝ նախարար Արամ Մխոյանը նշել է, որ հաշվետու տարվա ընթացքում ոլորտին հատկացվել է 4մլրդ 145մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 98%:
Քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Գեորգի Հայրիյանի փոխանցմամբ 2016թ.-ի բյուջեից կապիտալ շինարարության համար հատկացվել է 13մլրդ 332մլն 372հազ դրամ, ծախսվել է՝ 13մլրդ 315մլն 235հազ դրամ կամ՝ 99,9%-ը:
Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը: Նախարարի հաշվետվության համաձայն՝ 2016թ.-ին ոլորտի համար նախատեսված միջոցները կազմել են 2մլրդ 968մլն 400հազ դրամ, կատարողականը՝ 2մլրդ 922մլն 538հազ կամ` նախատեսված միջոցների 97,5%-ը:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի նախագահ Աշոտ Բախշիյանի հաշվետվության համաձայն, 2016թ.-ին պետական բյուջեյից հատկացումները հիմնադրամին եղել են երկու ուղղությաբ. աջակցություն հիմնադրամին՝ 1մլրդ 257մլն դրամ, կատարողականը՝ 100% և սուբսիդավորում՝ 223մլն, կատարողականը՝ 100%
Կառավարությանն առընթեր շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների վարչության պետի պաշտոնակատար Արթուր Գաբրիելյանի հաղորդմամբ, 2016թ.-ին պետական բյուջեից ոլորտին է հատկացվել 152մլն 740հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 146մլն 497հազ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 96 %-ը:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Վիրաբյանի հաշվետվության համաձայն, հաշվետու տարվա ընթացքում համակարգի պահպանման ծախսերը կազմել են 157մլն դրամ, կատարողականը՝ 146, 4մլն կամ՝ նախատեսվածի 93,3%-ը:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի 2016թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է հիմնադրամի նախագահի Արտակ Միրզոյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2016թ. պետական բյուջեից հիմնադրամին է ուղղվել 2,5 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 100%:
Համատեղ նիստի քննարկումներին ԱԺ պատգամավորները զեկուցողներին առաջադրել են հաշվետվություններին վերաբերող հարցեր և ստացել պարզաբանումներ:
Պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվելու են քննարկվել մայիսի 17-ին:

В парламенте продолжаются обсуждения отчетов об исполнении госбюджета за 2016 год
16-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Арпат Аванесян и Руслан Исраелян.
С отчетами об исполнении государственного бюджета за 2016 год выступили ответственные лица в сфере сельского хозяйства, градостроительства, экономики, охраны природы, а также комиссии по экономической конкуренции и действующих в Арцахе инвестиционного фонда и фонда содействия сельскому хозяйству.
Представив сумму, выделенную в 2016 году из госбюджета на сферу сельского хозяйства, министр Арам Мхоян отметил, что в отчетном году было выделено 4 млрд 145 млн драмов, фактическое исполнение составило 98%.
Заместитель министра градостроительства Георгий Айриян сообщил, что из госбюджета на капитальное строительство было выделено 13 млрд 332 млн 372 тыс драмов, из которых было израсходовано 13 млрд 315 млн 235 тыс драмов или 99.9%.
Согласно отчету министра экономики Андраника Хачатряна, в 2016 году было выделено 2 млрд 968 млн 400 тыс драмов, фактическое исполнение составило 2 млрд 922 млн 538 тыс драмов или 97.5%.
В свою очередь председатель Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Ашот Бахшиян сообщил, что в 2016 году сумма была выделена по двум направлениям -  содействие фонду (1 млрд 257 млн драмов, фактическое исполнение - 100%) и субсидирование (223 млн драмов, фактическое исполнение - 100%).
По сообщению исполняющего обязанности начальника Управления окружающей среды и природных ресурсов при правительстве Артура Габриеляна, в 2016 году из госбюджета было выделено 152 млн 740 тыс драмов, фактическое исполнение составило 146 млн 497 тыс драмов или 96% предусмотренной суммы.
Заместитель председателя Комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Микаел Вирабян отметил, что в отчетном году расходы на содержание комиссии  составили 157 млн драмов, фактическое исполнение составило 146.4 млн драмов или 93.3%.
Согласно отчету председателя Арцахского инвестиционного фонда Артака Мирзояна, в 2016 году фонду было выделено 2.5 млрд драмов, исполнение составило 100%.
На совместном заседании в ходе обсуждений депутаты задали докладчикам вопросы касательно отчетов и получили пояснения.
Обсуждения годовых отчетов об исполнении госбюджета продолжатся в постоянных комиссиях НС 17-го мая.