Մայիսի 12-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհդարանի նախագահը կարևորել է ապագա դիվանագետների՝ արդեն ավանդույթ դարձած այցը Արցախ:
«Այստեղ լինելով՝ դուք հնարավորություն եք ստանում ներսից զգալու Արցախը և ստանալու Արցախին վերաբերող այն անհրաժեշտ տեղեկությունները, որոնք պետք է կիրառեք դիվանագիտական գործունեության ընթացքում»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Այնուհետև խորհրդարանի ղեկավարը դիվանագիտական դպրոցի ուսանողներին ներկայացրել է Արցախի օրենսդիր մարմնի անցած ճանապարհը, անդրադարձել 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի կազմին, կառուցվածքին, քաղաքական ներկայացվածությանը և մի շարք առանձնահատկությունների:
Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում, մասնավորապես անկախության ձգտող երկրների համար: Այս համատեքստում ապագա դիվանագետները ծանոթացել են ԱՀ Ազգային ժողովի՝ Հայաստանի Հանրապետության և այլ երկրների խորհրդարանների հետ ունեցած միջխորհրդարանական հարաբերություններին:
Պատասխանելով հյուրերի հարցերին՝ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Արցախի նոր Սահմանադրությամբ նախատեսված նախագահական կառավարման համակարգի առանձնահատկություններին, խորհրդարանում քաղաքական բազմակարծության մակարդակին, ինչպես նաև Արցախի ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի:
Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն Վահե Գաբրիելյանը:

Cлушатели Дипломатической школы МИД РА побывали в парламенте
12-го мая председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял слушателей Дипломатической школы Министерства иностранных дел Республики Армения.
Приветствуя гостей, председатель парламента подчеркнул важность визита будущих дипломатов в Арцах.
"Будучи здесь вы получаете возможность лучше узнать Арцах  и получить те необходимые сведения об Арцахе, которые вы должны применить в вашей дипломатической деятельности", – отметил он.
Затем руководитель парламента рассказал слушателям Дипломатической школы о пути, пройденном парламентом Арцаха, составе и структуре, политической представленности и ряде особенностей Национального собрания 6-го созыва.
Ашот Гулян отметил роль парламентской дипломатии в международных отношениях, в частности для стран, стремящихся к независимости. В этом контексте председатель парламента коснулся  межпарламентских отношений Национального собрания Республики Арцах с парламентом Республики Армения и законодательными органами других стран
Отвечая на вопросы гостей, председатель НС представил особенности президентской формы правления, предусмотренной новой Конституцией Арцаха, коснулся уровня политического плюрализма в парламенте, а также ряда внутри- и внешнеполитических вопросов.
Во встрече принял участие директор Дипломатической школы Министерства иностранных дел Республики Армения Ваге Габриелян.