Մայիսի 11-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է ներկաներին, հայ ժողովրդին ու նրա բարեկամներին մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ:
Այնուհետև, խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ ԱԺ-ը սկսում է մի նոր գործընթաց, որը սահմանադրական պահանջ է և ուղղված է գործող օրենսդրությունն այս տարվա փետրվարի 20-ի հանրաքվեով ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելուն:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքը: Նախագծի համահեղինակների հիմնավորմամբ՝ օրինագծով Ազգային ժողովի գործունեության կարգը համապատասխանեցվել է նոր Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված գործառույթներին ու լիազորություններին: Ըստ այդմ, փոխվել է կանոնակարգի կառուցվածքը, համապատասխանաբար գլուխները միավորվել են ինը բաժիններում:
Քննարկումից հետո համահեղինակները, սահմանված կարգով, պատգամավորներին առաջարկել են 14-օրյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություններ և ցանկության դեպքում, միանալ համահեղինակներին ու մասնակցել նախագծի հետագա լրամշակման աշխատանքներին:
Նիստի երկրորդ հատվածում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Վերահսկիչ պալատի 2016թ. գործունեության տարեկան հաշվետվությամբ հանդես է եկել Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը:
Արցախի Հանրապետության հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանը պատգամավորներին է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ 2017 թվականի փետրվարի 20-ի հանրաքվեի կազմակերպման և անցկացման մասին հաղորդագրությունը:
Նիստը եզրափակվել է պատգամավորական հայտարարություններով, որոնցով հանդես եկան պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը և Արմեն Սարգսյանը:

On May 11, the National Assembly of the Republic of Artsakh held regular plenary sitting.
Opening the sitting, the NA President Ashot Ghoulyan congratulated the attendees, the Armenian people and their friends on the May triple holidays.
Then, the President of the Parliament mentioned that the National Assembly launched a new process aimed at bringing the current legislation into compliance with the Constitution of the Republic of Artsakh adopted by the February 20th referendum.
Proceeding to the legislative work, the Parliament discussed and adopted on first reading the Artsakh Republic Law on “Rules of Procedure of the National Assembly”. In substantiation, the co-authors noted that the rules of procedure of the Parliament are brought into line with the functions and powers assigned to the Parliament by the new Constitution. Accordingly, the structure of the “Rules of Procedure” is changed; the chapters are merged into nine sections.
After discussion, the co-authors – in accordance with the prescribed procedure – suggested the deputies to submit proposals within 14 days and, if desired, to join the co-authors and subsequently participate in the finalization of the draft.
At the second part of the sitting, the Chairman of the Control Chamber, Ernest Avanesyan, presented the Annual Report on the Activities of the Control Chamber for 2016.
The Deputy Chairman of the Central Referendum Commission of the Republic of Artsakh Yeghishe Arzumanyan presented the Report on the Organization and Holding of a Referendum on the Draft Constitution of the Republic of Artsakh held on February 20, 2017.