Մայիսի 10-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը խորհրդարանի պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների պատասխանատուներին է ներկայացրել ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:
Նիստը վարել է գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը։
Օրենսդիր-գործադիր իշխանությունների համատեղ քննարկմանը ներկա էին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը և կառավարության անդամներ:
Ֆինանսների նախարարի ներկայացմամբ հաշվետու տարում համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է 230 մլրդ դրամ՝ 2015թ.-ի նկատմամբ արձանագրելով 9,2% աճ: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 59 մլդ դրամ, աճելով է 9,7%-ով:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ նախորդ տարվա էլեկտրաէներգիայի սեփական արտադրությունը գրեթե հավասար է եղել ծախսվող Էլեկտրաէներգիայի քանակին: Արտադրվել է 296,4մլն կվտ.ժ, ծախսվել՝ 299 մլն կվտ.ժ:
Միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 152, 707 դրամ, որը 1,1%-ով ավել է 2015թ.-ի ցուցանիշից:
2016թ.-ին պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կազմել են 33 մլրդ 711,1մլն դրամ, ինչը 2015թ.-ի համեմատ նվազել է 725,3 մլն-ով: Ֆինանսների նախարարը նվազումը պայմանավորել է 2016թ. ապրիլյան պատերազմով:
Պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 84 մլդ 670 մլն դրամ: Հաշվետու տարվան նախորդող տարվա համեմատ, ծախսերն ավելացել են 1մլդ 562,7 մլն դրամով: Դեֆիցիտը կազմել է 3 մլդ 692,4մլն դրամ:
Բյուջեի կատարողականի մասին պարզաբանումներ է տվել վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ընդգծելով, որ չնայած ապրիլյան պատերազմի հասցրած վնասներին՝ այնուամենայնիվ, տնտեսությունը չի հայտնվել ֆորս-մաժորային իրավիճակում:
Արայիկ Հարությունյանը 2016-ի հաջողություններից է համարել տնտեսության դիվերսիֆիկացիան և էներգետիկայի ասպարեզում արտադրության աճը:
2016 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները, համաձայն ժամանակացույցի, կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում և խմբակցություններում:

10-го мая министр финансов Спартак Тевосян представил депутатам парламента, ответственным лицам постоянных комиссий и фракций Национального собрания Республики Арцах годовой отчет об исполнении государственного бюджета НКР за 2016 год.
Заседание вел председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян.
На совместном обсуждении законодательной и исполнительной властей присутствовали председатель НС Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, заместитель председателя Ваграм Балаян и члены правительства.
По сообщению министра, за отчетный год валовый внутренний продукт составил 230 млрд драмов, что больше прошлогоднего показателя на 9,2 процента. Объем промышленной продукции составил 59 млрд драмов, что больше прошлогоднего показателя на 9,7 процентов.
По словам министра финансов, выработка собственной электроэнергии за минувший год почти равна количеству потребляемой электроэнергии.
Было произведено 296,4 млн кВт/ч электроэнергии, а израсходовано 299 млн кВт·ч.
Среднемесячная зарплата составила 152,707 драмов, что на 1,1% больше показателя на 2015 год.
В 2016 году собственные доходы государственного бюджета составили 33 млрд 711,1 млн драмов, что по сравнению с данными за 2015 год меньше на 725,3 млн драмов. Снижение доходов глава Минфина обусловил апрельской войной 2016 года.
Фактические расходы государственного бюджета составили 84 млрд 670 млн драмов. По сравнению с данными за 2015 год, расходы увеличились на 1 млрд 562,7 млн драмов. Дефицит составил 3 млрд 692,4 млн драмов.
С пояснениями об исполнении бюджета выступил премьер-министр Араик Арутюнян, подчеркнув, что несмотря на ущерб, нанесенный апрельской войной, экономика не оказалась в форс-мажорной ситуации.
Одним из успехов 2016 года Араик Арутюнян назвал диверсификацию экономики и рост производства в отрасли энергетики.
Обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2016 год продолжатся в постоянных комиссиях и фракциях парламента.