Մայիսի 6-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արսեն Առստամյանը: Օրակարգում պատգամավորներ Աշոտ Ղուլյանի, Հովիկ Ջիվանյանի, Գագիկ Պետրոսյանի և Դավիթ Մելքումյանի նախաձեռնած՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծն էր:
Համահեղինակներից Հովիկ Ջիվանյանը, ներկայացնելով օրինագիծը, նշել է, որ նախագծի մշակումը պայմանավորված է 2017թ.-ի փետրվարի 20-ի հանրաքվեով ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի դրույթներով և բխում է նույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված պահանջներից:
Օրինագծով Ազգային ժողովի գործունեության կարգը համապատասխանեցվել է նոր Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված գործառույթներին ու լիազորություններին:
Հանձնաժողովի նիստին պատգամավորները առաջադրել են հարցեր և մտքեր փոխանակել նախագծի դրույթների շուրջ:
Ամփոփելով քննարկումները՝ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծին և երաշխավորել առաջին ընթերցմամբ ներկայացնել ԱԺ հերթական լիագումար նիստին:

Rules of Procedure of the National Assembly Approved
May 6, a sitting of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs conducted by the committee deputy Arsen Arstamyan was held. On the initiative of the parliamentarians Ashot Ghoulyan, Hovik Jivanyan, Gagik Petrosyan and Davit Melkumyan the agenda addressed the issue of the draft law of the Artsakh Republic “Rules of Procedure of the National Assembly”.
Presenting the bill, one of the co-authors of the draft, Hovik Jivanyan, noted that the development of the project is conditioned by the provisions of Article 167 of the Constitution of the Artsakh Republic adopted on February 20, 2017 and proceeds from the requirements established in part 3 of this article.
According to the bill, the procedure for the activities of the National Assembly was brought into line with the functions and powers entrusted to the parliament by the Constitution.
At the meeting of the commission, the deputies asked questions and exchanged views on the draft.
Summing up the discussions, the commission on state and legal issues gave a positive conclusion to the draft law of the Republic of Artsakh "Rules of Procedure of the National Assembly" and guaranteed to present it in the first reading at the NA plenary session.