Մայիսյան եռատոնին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը այցելել է Շուշիի Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոց և հայրենասիրության դաս վարել աշակերտների համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը հարգանքի տուրք է մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել դպրոցի` արցախյան ազատամարտի զոհերի հիշատակին նվիրված փառքի սրահում:
Այնուհետև, կրթօջախի դահլիճում Աժ նախագահը աշակերտներին ներկայացրել է եռատոնի խորհուրդը, խոսել հայոց պատմության մեջ մայիսյան հաղթանակների ունեցած առանձնահատուկ նշանակության մասին և ընդգծել հայ ժողովրդի կամքն ու վճռականությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու հաղթանակների ավանդույթը:
«Մայիսյան եռատոնը մեր տարեգրության մեջ հաղթանակների ոսկեդարն է: Երկար դարերով պետականություն չունենալուց հետո մենք կարողացանք կերտել երկու անկախ հայկական պետություններ և տոնել հաղթանակներ», - ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Պատմական հակիրճ ակնարկով աշակերտները տեղեկություններ են ստացել Հայրենական մեծ պատերազմում արցախցիների մասնակցության և հերոսական ճանապարհի մասին:
Մանրամասներ ներկայացնելով Շուշիի ազատագրման պատմությունից՝ խորհրդարանի ղեկավարը շեշտել է, որ քաղաքի ազատագրումը միայն սկիզբն էր, պետք էր նաև այն ապրեցնել, և փառք ու պատիվ բոլոր նրանց, ովքեր բերդաքաղաքն ազատագրելուց հետո վերահաստատվել են այնտեղ, նորից արմատներ ձգել և վերականգնել քաղաքի հայկականությունը:
Անդրադառնալով Արցախի պաշտպանության բանակի կազմավորման 25-րդ տարեդարձին՝ ԱԺ նախագահը կարևորել է այն փաստը, որ կարճ ժամանակում պաշտպանության բանակը կարողացել է կայանալ՝ որպես տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակներից մեկը և այսօր հանդես է գալիս որպես անվտանգության և կայունության կարևորագույն գործոն:
Ամփոփելով դասը՝ Աշոտ Ղուլյանը հորդորել է աշակերտներին հպարտությամբ ու մեծ պատասխանատվությամբ կրել շուշեցի լինելու պատիվը և անել ամեն ինչ՝ հայրենի քաղաքի երբեմնի փառքը վերականգնելու և այն աշխարհին ճանաչելի դարձնելու համար:
«Եղել են ժամանակներ, երբ Շուշիի կրթօջախների շրջանավարտները հեշտությամբ ընդունվել են Եվրոպայի լավագույն բուհերը: Վստահ եմ՝ նոր սերունդը կարողանալու է վերականգնել քաղաքի այդ համբավը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:

В рамках мероприятий, посвященных тройному майскому празднику, сегодня председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян посетил школу имени Хачатура Абовяна города Шуши и провел урок патриотизма для учащихся.
Руководитель парламента воздал дань уважения и возложил цветы в зале славы памяти жертв Арцахской освободительной войны.
Затем в зале школы председатель НС рассказал об особом значении майских побед в истории Армении и подчеркнул волю армянского и решимость народа передавать традиции побед из поколения в поколение.
"В нашей летописи тройной майский праздник – это золотой век побед. Веками не имея государственности мы сумели создать два независимых армянских государства и праздновать победы", – отметил Ашот Гулян.
Председатель НС сделал краткий исторический экскурс и рассказал учащимся об участии и героическом пути арцахцев в Великой Отечественной войне.
Руководитель парламента отметил, что освобождение Шуши было лишь началом: нужно было претворить это в жизнь, и честь и слава всем тем, кто после освобождения города обосновался здесь и восстановил армянский дух города.
Коснувшись 25-й годовщины формирования Армии обороны Арцаха, председатель НС назвал важным тот факт, что за короткий промежуток времени Армия обороны сумела состояться как одна из самых боеспособных армий региона и сегодня является важнейшим фактором безопасности и стабильности.
Резюмируя, Ашот Гулян призвал учащихся сделать всё для восстановления былой славы родного города и представления его миру.
"Были времена, когда выпускники образовательных заведений Шуши без труда поступали в лучшие вузы Европы. Уверен, что новое поколения сумеет восстановить былую славу города", – отметил председатель НС.