Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ապրիլի 20-ին գումարել է 5-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջիկայում Ազգային ժողովը ձեռնամուխ կլինի գործող օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու աշխատանքներին և, որ շուտով նման նախաձեռնություններ կներառվեն նստաշրջանի օրակարգում:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է .
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն, նախատեսվում է 450.0մլն դրամով ավելացնել ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված «Հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր» եկամտատեսակը: Սույն օրենքով 450.0 մլն դրամով ավելացվելու է նաև ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված կապիտալ ներդրումների ծրագիրը:
Երկրորդ ընթերցմամբ ԱԺ-ն ընդունել է պատգամավորական նախաձեռնությամբ ներկայացված «Զինապարտության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Նիստի երկրորդ մասում պատգամավորներին ներկայացվեցին ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի տարեկան զեկույցը և «Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» ՊՈԱԿ գործադիր տնօրեն Մխիթար Գրիգորյանի՝ կառույցի 2016թ. գործունեության մասին հաղորդումը:
Խոսելով ՄԻՊ գրասենյակի 2016 թվականի գործունեության մասին՝ Ռուբեն Մելիքյանը նշել է, որ հաշվետու տարվա ընթացքում 115 բնակիչ 114 դիմում է ներկայացրել ՄԻՊ-ին, ինչը, ցուցանիշների առումով, գրեթե անփոփոխ է 2015-ի համեմատ:
«Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» ՊՈԱԿ գործադիր տնօրեն Մխիթար Գրիգորյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած կառույցի կողմից գիտական և պրակտիկ աշխատանքների արդյունքները և մտահոգություն հայտնել կառույցում պահանջված մասնագետների բացակայության առթիվ:
Զեկուցողները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին և կարծիք հայտնել ներկայացված առաջարկությունների վերաբերյալ:
Ընդմիջումից հետո, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, նիստը շարունակվել է օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգով:
Կառավարության անդամները՝ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ պատասխանել են Բերձորի հիվանդանոցի շինարարությանը, դպրոցական սննդի անվտանգությանը, գյուղաբնակների դեղորայքային ապահովման եղանակի համակարգմանը, բժշկական ապահովագրության ներդրման նպատակահարմարությանը, զինծառայողների որոշակի կատեգորիայի բնակարանային վարձի տրամադրման կարգին և այլ թեմաների վերաբերյալ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

Regular Plenary Sitting of the National Assembly
On April 20, the National Assembly of the Republic of Artsakh convened a regular sitting of the 5th session.
Opening the sitting, the President of the Parliament Ashot Ghoulyan mentioned that the National Assembly will start working on bringing the current legislature into compliance with the Constitution in the near future and such initiative will be included in the agenda of the session soon.
Concerning the legislative work, the Parliament considered and adopted the “NKR Law on the Amendments to the “Law on the NKR State Budget for 2017”, according to which it is planned to increase the budgetary revenues of the section "Tax Revenues and State Duties" envisaged in the “NKR State Budget for 2017” by 450 million drams. According to the same law, the capital investment program envisaged in the “NKR State Budget for 2017” also will be increased by 450 million drams.
In the second reading, the “Law on the Amendments and Additions to the “NKR Law on Military Duty” submitted by the deputy initiative was adopted.
In the second part of the sitting, the Annual Report of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh and the Activity Report for 2016 of the “Eastern Service of Seismic Protection” SNCO were presented to the Deputies.
Referring to the activities of the Office of the Human Rights Defender for 2016, Ruben Melikyan noted that 114 applications by 115 citizens were submitted, which in terms of indicators is almost the same relative to 2015.
The Executive Director of the “Eastern Service of Seismic Protection” SNCO Mkhitar Grigoryan presented the scientific and practical results of their work and expressed concerns over the lack of the demanded professionals.
The reporters responded to the Deputies’ questions and gave their opinion on the proposals.
The Deputy Hayk Khanumyan made statement.
After the break, according to the Rules of Procedure of the National Assembly, the legislative-executive questions-answers procedure was held.
The members of the Government headed by the Prime-minister Arayik Harutyunyan responded to the questions of the Deputies on the construction of Berdzor hospital, food safety in schools, coordinating the process of providing villagers with medicines, the feasibility of implementing health insurance, the procedure for granting rents to a certain category of servicemen and other topics.