Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ապրիլի 20-ին գումարել է 5-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջիկայում Ազգային ժողովը ձեռնամուխ կլինի գործող օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու աշխատանքներին և, որ շուտով նման նախաձեռնություններ կներառվեն նստաշրջանի օրակարգում:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է .
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն, նախատեսվում է 450.0մլն դրամով ավելացնել ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված «Հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր» եկամտատեսակը: Սույն օրենքով 450.0 մլն դրամով ավելացվելու է նաև ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված կապիտալ ներդրումների ծրագիրը:
Երկրորդ ընթերցմամբ ԱԺ-ն ընդունել է պատգամավորական նախաձեռնությամբ ներկայացված «Զինապարտության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Նիստի երկրորդ մասում պատգամավորներին ներկայացվեցին ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի տարեկան զեկույցը և «Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» ՊՈԱԿ գործադիր տնօրեն Մխիթար Գրիգորյանի՝ կառույցի 2016թ. գործունեության մասին հաղորդումը:
Խոսելով ՄԻՊ գրասենյակի 2016 թվականի գործունեության մասին՝ Ռուբեն Մելիքյանը նշել է, որ հաշվետու տարվա ընթացքում 115 բնակիչ 114 դիմում է ներկայացրել ՄԻՊ-ին, ինչը, ցուցանիշների առումով, գրեթե անփոփոխ է 2015-ի համեմատ:
«Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» ՊՈԱԿ գործադիր տնօրեն Մխիթար Գրիգորյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած կառույցի կողմից գիտական և պրակտիկ աշխատանքների արդյունքները և մտահոգություն հայտնել կառույցում պահանջված մասնագետների բացակայության առթիվ:
Զեկուցողները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին և կարծիք հայտնել ներկայացված առաջարկությունների վերաբերյալ:
Ընդմիջումից հետո, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, նիստը շարունակվել է օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգով:
Կառավարության անդամները՝ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ պատասխանել են Բերձորի հիվանդանոցի շինարարությանը, դպրոցական սննդի անվտանգությանը, գյուղաբնակների դեղորայքային ապահովման եղանակի համակարգմանը, բժշկական ապահովագրության ներդրման նպատակահարմարությանը, զինծառայողների որոշակի կատեգորիայի բնակարանային վարձի տրամադրման կարգին և այլ թեմաների վերաբերյալ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

Состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания
20-го апреля в Национальном собрании  Республики Арцах было созвано очередное пленарное заседание 5-й сессии.
Открывая заседание, председатель парламента Ашот Гулян отметил, что в ближайшее время Национальное  собрание приложит усилия для приведения действующего законодательства в соответствие с Конституцией и вскоре подобные инициативы будут внесены в повестку сессии.
В ходе заседания парламент рассмотрел и принял закон НКР «О внесении изменений в закон НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики"», согласно которому планируется на 450,0 млн драмов увеличить предусмотренный в государственном бюджете НКР на 2017 год вид дохода «Налоговые доходы и государственные пошлины».  Согласно закону, на 450,0 млн драмов будет увеличена также программа капитальных инвестиций, предусмотренных в госбюджете НКР на 2017 год.
Во втором чтении был принят представленный в порядке депутатской инициативы закон «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О воинской обязанности"».
На заседании депутатам были представлены годовой доклад Защитника прав человека Республики Арцах Рубена Меликяна и сообщение исполнительного директора ГНКО «Восточная служба сейсмической защиты»  Мхитара Григоряна о деятельности структуры за 2016 год.
Коснувшись деятельности офиса Защитника прав человека за 2016 год, Рубен Меликян отметил, что за отчетный год было получено 114 заявлений от 115 жителей. По его словам, по сравнению с прошлогодним этот показатель почти не изменился.
В свою очередь исполнительный директор ГНКО «Восточная служба сейсмической защиты» Мхитар Григорян представил результаты научных и практических работ структуры и выразил обеспокоенность отсутствием востребованных в этой сфере специалистов.
Докладчики ответили на вопросы депутатов и выразили мнение касательно представленных предложений.
С депутатским заявлением выступил Айк Ханумян.
После перерыва, согласно регламенту НС, состоялась процедура вопросов-ответов НС-правительство.
Члены правительства во главе с премьер-министров Араиком Арутюняном ответили на вопросы депутатов касательно строительства больницы в Бердзоре, безопасности продуктов питания в школах, координирования процесса обеспечения жителей сел медикаментами, целесообразности внедрения медицинского страхования, порядка предоставления квартирной платы определенной категории военнослужащих и других тем.