Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ապրիլի 19-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Մինչ այդ, օրվա առաջին կեսին, Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հանձնաժողովներում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում դրական եզրակացություն է տրվել «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին և «Զինապարտության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի 2-րդ ընթերցմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում պատգամավորները մտքեր են փոխանակել նստաշրջանի օրակարգում ներառված հարցերի շուրջ և ստացել համապատասխան պարզաբանումներ:
Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի 5-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված այլ հարցերից առաջիկա նիստին պատրաստ են նաև Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցը ու «Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի 2016թ. գործունեության մասին հաղորդումը:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ խորհրդարանի նախագահը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 5-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա ապրիլի 20-ին, ժամը՝ 11:00-ին: ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն ժամը 13:00-ին նախատեսվում է նաև օրենսդիր- գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ:

Состоится очередное пленарное заседание Национального собрания
19-го апреля председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян созвал рабочее совещание, в котором приняли участие руководители постоянных комиссий и фракций парламента, а также ответственные лица аппарата.
До этого, во второй половине дня по итогам обсуждений в постоянных комиссиях НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка было дано положительное заключение проекту закона «О включении изменений в закон НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2017 год"» и на представление проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О воинской обязанности"» ко второму чтению.
В ходе совещания депутаты обменялись мнениями касательно включенных в повестку вопросов и получили соответствующие пояснения.
Из других вопросов, включенных в повестку 5-й сессии Национального собрания шестого созыва, готовы также годовой доклад Защитника прав человека Республики Арцах и сообщение о деятельности ГНКО "Восточная служба сейсмической защиты" за 2016 год.
Подводя итоги совещания, председатель парламента объявил, что очередное пленарное заседание 5-й сессии Национального собрания 6-го созыва состоится 20-го апреля в 11:00. Согласно регламенту НС, в 13:00 планируется также проведение процедуры вопросов-ответов НС-правительство.