Այսօր լրանում է Արթուր Մկրտչյանի մահվան 25-րդ տարելիցը
Ապրիլի 14-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներն այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել Արցախի պետական-քաղաքական գործիչ, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրիմին:
25 տարի առաջ այս օրը ընդհատվեց արցախյան շարժման և ազատամարտի նվիրյալի կյանքը, սակայն նրա գաղափարներն ու հզոր հայրենիքի տեսլականը իր մահից քառորդ դար անց էլ արդիական ու պահանջված են Արցախում:
«Թող ոչ մեկի մտքով չանցնի, թե Ղարաբաղում հայ չապրելով` Ղարաբաղը կարող է Հայաստանի մաս դառնալ: Հողը նրանն է, ով այդ հողի վրա ապրում և պաշտպանում է այն»,- սա էր նրա համոզմունքը:

Сегодня исполняется 25-я годовщина со дня смерти Артура Мкртчяна
14-го апреля депутаты Национального собрания Республики Арцах посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы к могиле государственно-политического деятеля Арцаха, первого председателя Верховного совета НКР Артура Мкртчяна.
25 лет назад в этот день прервалась жизнь преданного Арцахскому движению и освободительной борьбе человека, однако спустя четверть века его идеи и его видение могущественной родины после его смерти актуальны и востребованы в Арцахе.
«Пусть никому и в голову не приходит мысль о том, что Карабах может стать частью Армении, если там не будут жить армяне. Земля принадлежит тому, кто на ней живет и защищает», – повторял Артур Мкртчян.