Այսօր լրանում է Արթուր Մկրտչյանի մահվան 25-րդ տարելիցը
Ապրիլի 14-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներն այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել Արցախի պետական-քաղաքական գործիչ, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրիմին:
25 տարի առաջ այս օրը ընդհատվեց արցախյան շարժման և ազատամարտի նվիրյալի կյանքը, սակայն նրա գաղափարներն ու հզոր հայրենիքի տեսլականը իր մահից քառորդ դար անց էլ արդիական ու պահանջված են Արցախում:
«Թող ոչ մեկի մտքով չանցնի, թե Ղարաբաղում հայ չապրելով` Ղարաբաղը կարող է Հայաստանի մաս դառնալ: Հողը նրանն է, ով այդ հողի վրա ապրում և պաշտպանում է այն»,- սա էր նրա համոզմունքը:

Today marks the 25th anniversary of the death of Arthur Mkrtchyan
On April 14, the Deputies of the National Assembly of the Republic of Artsakh visited the Memorial complex of Stepanakert and laid flowers at the tomb of the state and political figure, the first President of the Supreme Council of the NKR Artur Mkrtchyan.
The life of a devotee of Artsakh movement and liberation struggle interrupted 25 years ago, however his ideas and vision of the strong homeland are actual and demanded even a quarter of century after his death.
"Let no one think that by not living in Karabakh, Karabakh Armenians can become part of Armenia. The land belongs to the one who lives on the land and protects it," was his conviction.