Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ապրիլի 14-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի գլխավորությամբ Արցախ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է ֆրանկոֆոն երիտասարդների ճանաչողական այցն Արցախ և ընդգծել խմբի պահանջված դերակատարությունը՝ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում:
«Ձեր շուրջը համախմբելով ձեր հասակակիցներին, ընկերներին՝ դուք հնարավորություն ունեք ընդլայնել այն շրջանակը, որն աջակից կդառնա մեր ընդհանուր գործին և կնպաստի մեր նպատակների իրականացմանը՝ Արցախի միջազգային ճանաչման, մեր երկրամասն արտաքին աշխարհին ներկայացնելու, հայ-ֆրանսիական ավանդական բարեկամությունը զարգացնելու կտրվածքով»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մարգարիտ Եսայանը նշել է, որ կարևորում է Հայաստանի ԱԺ ֆրանկոֆոնիայի երիտասարդական պառլամենտի ներկայացուցիչների այցն Արցախ՝ տեղում իրավիճակին հաղորդակից լինելու տեսանկյունից, ինչը հնարավորություն կտա նրանց հետագայում առավել հավաստի տեղեկություններով հանդես գալ եվրոպական կառույցներում կամ օտարազգի իրենց ընկերների հետ շփման ընթացքում:
Խոսելով ֆրանկոֆոնիայի միջազգային ծրագրերին Արցախի ֆրանկոֆոն երիտասարդների ներգրավվածության մասին՝ ՀՀ Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի անդամ Շիրազ Հովակիմյանը կարծիք է հայտնել, որ Արցախը բոլոր հնարավորություններն ունի ներգրավվելու ֆրանկոֆոն երկրի միջավայր և երիտասարդների խնդիրն է Արցախը ներկայացնել որպես ֆրանկոֆոն արժեքներ կրող երկիր:
Այնուհետև, ԱԺ նախագահը անդրադարձել է ինչպես Հայաստանի և Արցախի արտաքին ու ներքին քաղաքական զարգացումներին, այնպես էլ Ֆրանսիայի հետ պատմական և ներկայիս համագործակցությանը, քննարկվել են նաև երկուստեք փոխգործակցության հեռանկարները և ուրվագծվել կոնկրետ անելիքները:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ պատգամավոր, Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի անդամ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Երեկոյան Աժ նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել Արցախի և Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդների հանդիպումը, որի ընթացքում ստորագրվել է համատեղ հուշագիր: Հուշագրում մասնավորապես ասված է.
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության Երիտասարդ Ֆրանկոֆոնների պառլամենտի անդամներս, վստահ ենք, որ Արցախի մեր գործընկերները կարող են նպաստել Արցախի Հանրապետության՝ Ֆրանկոֆոնիայի մեծ ընտանիքի լիարժեք անդամ դառնալուն և մեր աջակցությունն ենք հայտնում մեր գործընկերներին պառլամենտի հիմնման և կայացման պատասխանատու գործում»:
Նշենք, որ ՀՀ Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի անդամներն առավոտյան այցելել են Ստեփանակերտի թիվ 1 դպրոց, որտեղ ներկա են գտնվել ֆրանսերենի ուսուցանման դասերին և ծանոթացել ֆրանկոֆոն աշակերտների հետ:
Օրվա երկրորդ կեսին խումբն ուղևորվել է Արցախի Պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկը, շփվել զինանձնակազմի հետ, ծանոթացել նրանց առօրյային, այնուհետև այցելել Շուշի և շրջել քաղաքի տեսարժան վայրերով:

Председатель парламента Арцаха принял членов молодежного парламента франкофонов Республики Армения
14-го апреля председатель Национального собрания Ашот Гулян принял членов Молодежного парламента франкофонов Армении, прибывших в Арцах под руководством депутата НС Республики Армения, главы армянской делегации в Парламентской ассамблее Франкофонии Маргарит Есаян.
Приветствуя присутствующих, председатель Национального собрания Ашот Гулян подчеркнул важность ознакомительного визита молодых франкофонов в Арцах и отметил востребованную роль группы в развитии межпарламентских связей.
«Сплотив вокруг себя ваших сверстников и друзей, вы получаете возможность расширять круг тех людей, которые будут содействовать нашему общему делу и способствовать реализации наших целей – международному признанию Арцаха, позиционированию нашего края в мире, развитию традиционной дружбы между Арменией и Францией», – добавил Ашот Гулян.
Выразив благодарность за прием, Маргарит Есаян назвала важным визит представителей Молодежного парламента франкофонов НС Армении с тем, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией. Это, по словам депутата НС РА, позволит им выступать с более достоверными сведениями в европейскими структурах или в общении с товарищами из-за рубежа.
Коснувшись вовлеченности молодых франкофонов Арцаха в международные программы франкофонии, член молодежного парламента франконов РА Шираз Овакимян отметил, что у Арцаха имеются все возможности для вовлечения в среду стран-франкофонов и задача молодежи – позиционировать Арцах как носителя ценностей франкофонии.
Затем председатель НС коснулся внутри-  и внешнеполитических развитий в Армении и Арцахе, исторического и текущего сотрудничества с Францией.
В ходе встречи были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества и намечены конкретные действия.
Во встрече принял участие депутат НС, член круга дружбы «Карабах-Франция» Лерник Ованнисян.
Вечером в малом зале заседаний НС состоялась встреча молодых франкофонов Арцаха и Армении, в ходе которой был подписан совместный меморандум. В меморандуме, в частности, говорится:
«Мы, члены Молодежного парламента франкофонов Республики Армения, уверены, что наши коллеги из Арцаха могут способствовать тому, чтобы Республика Арцах стала полноценным членом большой семьи Франкофонии, и выражаем готовность содействовать нашим коллегам в ответственном деле создания и становления парламента франкофонов».
Отметим, что утром члены молодежного парламента франкофонов РА посетили степанакертскую школу N1, где присутствовали на уроках французского языка и познакомились с учащимися-франкофонами.
Во второй половине дня группа посетила одну из воинских частей Армии обороны Арцаха, пообщалась с военнослужащими, ознакомилась с их буднями, затем посетила достопримечательности города Шуши.