Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ապրիլի 5-ին խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում հյուրընկալել է Ստեփանակերտի՝ Վիտալի Ջհանգիրյանի անվան թիվ 11 ավագ դպրոցի աշակերտներին և ուսուցիչների:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խորհրդարանում պարբերաբար կազմակերպվում են նման հանդիպումներ հանրապետության տարբեր կրթական հաստատությունների աշակերտների և ուսանողների համար և հույս հայտնել, որ դրանք երկուստեք օգտակար կլինեն:
Հանդիպման ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Արցախի անկախ պետականության առաջին տարիներից սկսած օրենսդիր մարմնի անցած ճանապարհը և ունեցած հաջողությունները, անդրադարձել գործող խորհրդարանի կառուցվածքին և պարզաբանել օրենսդրական գործունեության առանձնահատկությունները:
ԱԺ նախագահը ընդգծել է երիտասարդ սերնդի դերը պետության զարգացման և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում առավել մեծ նվաճումներ գրանցելու հարցում: Այս համատեքստում կարևորվել է ընձեռնված հնարավորությունները ճիշտ օգտագործելու կարողությունը և ապագա մասնագիտության ընտրությունը՝ որպես հետագա հաջողությունների երաշխիք:
«Այն ինչ այսօր ձեզ հասու է, մեզ համար եղել է անիրականանալի երազանք: Հնարավորություններն այսօր անսահմանափակ են, պետք է խելամիտ օգտագործել դրանք»,- ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Այնուհետև, պատասխանելով աշակերտների հարցերին՝ Աշոտ Ղուլյանը անդրադարձել է սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտությանը, կատարված փոփոխություններին, ինչպես նաև Արցախի ներքին ու արտաքին քաղաքականության կարևորագույն հարցերին:

5-го апреля в зале заседаний парламента председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял учащихся и учителей степанакертской старшей школы N11 имени Виталия Джангиряна.
Приветствуя участников встречи, председатель НС отметил, что в парламенте периодически организовываются подобные встречи для учащихся и студентов разных образовательных заведений республики и выразил надежду на то, что они будут полезными.
В ходе встречи Ашот Гулян рассказал о пути, пройденном парламентом Арцаха начиная с первых лет независимой государственности, а также коснулся успехов, структуры парламента и особенностей законодательной деятельности.
Председатель НС подчеркнул роль молодого поколения в развитии государства и достижении успехов во всех сферах общественной жизни.
В этом контексте, как отметил Ашот Гулян, важны умение правильно использовать предоставленные возможности и выбор будущей профессии как залог дальнейших успехов.
«То, что сегодня доступно для вас, было несбыточной мечтой для нас. Сегодня возможности неограниченны, поэтому надо разумно использовать их», – подчеркнул руководитель парламента.
Затем, отвечая на вопросы учеников, Ашот Гулян коснулся необходимости конституционных реформ, внесенных изменений, а также важнейших вопросов внутренней и внешней политики Арцаха.