Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ապրիլի 5-ին խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում հյուրընկալել է Ստեփանակերտի՝ Վիտալի Ջհանգիրյանի անվան թիվ 11 ավագ դպրոցի աշակերտներին և ուսուցիչների:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խորհրդարանում պարբերաբար կազմակերպվում են նման հանդիպումներ հանրապետության տարբեր կրթական հաստատությունների աշակերտների և ուսանողների համար և հույս հայտնել, որ դրանք երկուստեք օգտակար կլինեն:
Հանդիպման ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Արցախի անկախ պետականության առաջին տարիներից սկսած օրենսդիր մարմնի անցած ճանապարհը և ունեցած հաջողությունները, անդրադարձել գործող խորհրդարանի կառուցվածքին և պարզաբանել օրենսդրական գործունեության առանձնահատկությունները:
ԱԺ նախագահը ընդգծել է երիտասարդ սերնդի դերը պետության զարգացման և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում առավել մեծ նվաճումներ գրանցելու հարցում: Այս համատեքստում կարևորվել է ընձեռնված հնարավորությունները ճիշտ օգտագործելու կարողությունը և ապագա մասնագիտության ընտրությունը՝ որպես հետագա հաջողությունների երաշխիք:
«Այն ինչ այսօր ձեզ հասու է, մեզ համար եղել է անիրականանալի երազանք: Հնարավորություններն այսօր անսահմանափակ են, պետք է խելամիտ օգտագործել դրանք»,- ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Այնուհետև, պատասխանելով աշակերտների հարցերին՝ Աշոտ Ղուլյանը անդրադարձել է սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտությանը, կատարված փոփոխություններին, ինչպես նաև Արցախի ներքին ու արտաքին քաղաքականության կարևորագույն հարցերին:

Open Day in Parliament
April 5, President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan received students and teachers of the Stepanakert High School N11 named after Vitaliy Dzhangiryan.
Welcoming the participants of the meeting, the Head of the Parliament noted that such meetings are regularly organized in the Parliament for schoolchildren and students of various educational institutions of the Republic and expressed hope that they will be useful.
During the meeting, Ashot Ghoulyan spoke about the path passed by the Artsakh parliament since the first years of independent statehood, and also touched upon the successes, the structure of the parliament and the features of legislative activity.
The NA President emphasized the role of the young generation in the development of the state and achievement of successes in all spheres of public life.
In this context, Ashot Ghoulyan noted that it is important to correctly use the given opportunities and choose the future profession as a pledge of further success.
"What is available to you today was a pipe dream for us. Today, opportunities are unlimited, so they should be used wisely," the Head of the Parliament said.
Then, responding to the questions of the students, Ashot Ghoulyan touched upon the necessity of constitutional reforms, introduced changes, as well as the most important issues of the internal and foreign policy of Artsakh.