Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ապրիլի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության (ՀՀ) Ազգային ժողովի պատգամավորներ Կարինե Աճեմյանին, Թևան Պողոսյանին և Վահե Հովհաննիսյանին:
Ողջունելով գործընկերներին՝ խորհրդարանի նախագահը արժևորել է նրանց նախաձեռնությունը ապրիլի 2-ին՝ Ադրբեջանի հրահրած ռազմական ագրեսիայից ուղիղ 1 տարի անց, լինել առաջնագծում, Թալիշ, Մատաղիս բնակավայրերում և հանդիպել զինվորականների և բնակիչների հետ:
«Տարիներ շարունակ Ադրբեջանի վարած հայատյաց ու ռազմատենչ քաղաքականությունը չէր կարող չբերել նման ագրեսիվ գործողությունների: Իրավիճակն այսօր շատ չի փոխվել. այդ երկրի իշխանությունները շարունակում են վարել նույն քաղաքականությունը, իսկ դա նշանակում է, որ մենք, այսուհետ ևս, պետք է զգոն և աչալուրջ լինենք»,-ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին ընդունելության համար՝ ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը ընդգծել է, որ չնայած Հայաստանում այս օրերին համապետական կարևոր իրադարձություն է, բայցևայնպես իրենք մեծ ցանկություն են ունեցել քվեարկելուց հետո անպայման Արցախ այցելել ու շփվել սահմանը պահող զինվորի հետ:
«Մենք պետք է և հիշենք, և մեծարենք մեր այն հերոսներին, ովքեր անցյալ տարի պաշտպանեցին մեր հայրենիքը՝ շարունակելով ավագ սերնդի սխրանքները», -նշել է Կարինե Աճեմյանը:
Հանդիպման ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են նախորդ տարիներին իրականացրած համագործակցության ծրագրերին և ընդգծել դրանց շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Աշոտ Ղուլյաննը շնորհավորել է գործընկերներին՝ նախորդ օրվա հաջողված ընտրությունների առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ երկու հայկական հանրապետությունների խորհրդարանական համագործակցությունը շարունակելու է զարգանալ՝ հիմքում ունենալով պետական նշանակության կարևորագույն հարցերը:
Հանդիպմանը մասնակցել է ԱՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը:

3-го апреля председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял делегацию парламентариев Республики Армения Карине Ачемян, Тевана Погосяна и Ваге Ованнисяна.
Приветствуя коллег, глава парламента высоко оценил их инициативу – 2-го апреля, ровно через год после провокационной военной агрессии Азербайджана, оказаться на передовой – в Талише и Матагисе, и встретиться с военнослужащими и жителями.
«На протяжении многих лет армяноненавистническая и милитаристская политика Азербайджана не могла не привести к таким агрессивным действиям. Сегодня ситуация не сильно изменилась, и правительство этой страны продолжает проводить такую же политику, а это означает, что мы должны и впредь быть бдительными», - сказал Ашот Гулян.
Выразив благодарность президенту парламента за прием, депутат парламента РА Карине Ачемян подчеркнула, что, несмотря на важное событие в Армении в эти дни, они выразили желание после голосования обязательно посетить Арцах и пообщаться с солдатами, охраняющими границу.
«Мы должны помнить и чтить наших героев, которые защищали нашу Родину в прошлом году, продолжая подвиги старшего поколения», - отметила депутат Карине Ачемян.
В ходе встречи делегаты обсудили программы сотрудничества, реализованные в предыдущие годы, и подчеркнули важность их систематичности.
Ашот Гулян поздравил коллег по случаю успешных выборов и выразил уверенность в том, что парламентское сотрудничество между двумя армянскими странами будет продолжать развиваться исходя из наиболее важных вопросов, имеющих государственное значение.
Во встрече принял участие заместитель председателя постоянной комиссии Национального собрания по внешним сношениям Давид Мелкумян.