Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը մարտի 30-ին գումարել է 5-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բացման խոսքում հակիրճ ներկայացրել է մարտ ամսվա ընթացքում հանձնաժողովներում կազմակերպված քննարկումների արդյունքները, այնուհետև, առաջնորդվելով կանոնակարգային պահանջներով՝ հրապարակել խմբակցությունների ներկայացրած տեղեկանքները, որոնց համաձայն «Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար կազմում տեղի ունեցած փոփոխության արդյունքում խմբակցության ղեկավար է նշանակվել Արմեն Սարգսյանը՝ փոխարինելով Դավիթ Իշխանյանին, քարտուղար է նշանակվել Ալյոշա Գաբրիելյանը՝ փոխարինելով Ռիտա Մնացականյանին: «Շարժում-88» խմբակցության կազմը համալրել է նախորդ նիստին պատգամավորական լիազորություններն ստանձնած Վիլեն Սաֆարյանը:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ խորհրդարանը քվեարկել և ընդունել է.
«ԼՂՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Զենքի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, որի ընդունումը, ըստ ԿԱ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրենի տեղակալ Ս.Պետրոսյանի, նպատակ ունի առավել բարձրացնել քաղաքացիական պաշտպանության և փրկարարական ուժերի գործունեությունը և դրանք համապատասխանեցնել արդի պահանջերին:
ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի և տեղակալ Արարատ Օհանջանյանի համահեղինակությամբ նիստի օրակարգում ներառված «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը նպատակ ունի բարձրացնել վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ սոցիալապես առավել խոցելի խմբերի բժշկական օգնությունը և սպասարկման հասանելիությունը, ինչպես նաև սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների չհիմնավորված դեպքերի կանխարգելումը:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է նաև պատգամավորներ Ռուսլան Իսրայելյանի, Լեռնիկ Հովհաննիսյանի, Էդուարդ Աղաբեկյանի, Վիլեն Սաֆարյանի և Արսեն Առստամյանի համահեղինակությամբ ներկայացված «Զինապարտության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը նպատակ ունի կանոնակարգել սահմանված պարբերականությամբ պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների համար վարժական հավաքների անցկացումը և զինված ուժերի կազմում պահանջվող պատրաստվածություն ստացած պահեստազորի տեղի ու դերի հստակեցման հարցերը:
Լիագումար նիստը շարունակվել է ԼՂՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի 2016թ. գործունեության մասին հաղորդմամբ, որը ներկայացրել է հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանը: Պատգամավորները զեկուցողին են առաջադրել մասնագետների պատրաստմանը, Արցախի հեռուստատեսության՝ առանձին հաճախականության ձեռք բերմանը, առկա թերություններին վերաբերող հարցեր:
Նիստի եզրափակմանը պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Արմեն Սարգսյանը և Հայկ Խանումյանը:

Состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Республики Арцах
30-го марта состоялось очередное пленарное заседание 5-й сессии Национального собрания Республики Арцах.
В приветственном слове председатель парламента Ашот Гулян вкратце представил результаты обсуждений, организованных в комиссиях в марте, затем, руководствуясь требованиями регламента, проинформировал об изменениях в руководящем составе фракции «Дашнакцутюн», согласно которым руководителем фракции был назначен Армен Саркисян, сменив Давида Ишханяна, а секретарем  –Алёша Габриелян, сменив Риту Мнацаканян.  Ряды фракции «Движение-88» пополнил Вилен Сафарян, получивший депутатский мандат на предыдущем заседании.
Согласно повестке заседания, парламент проголосовал и принял законы НКР «О внесении дополнения и изменений в закон НКР "О государственной службе по чрезвычайным ситуациям НКР"» и «О внесении дополнения и изменения в закон НКР "О государственной службе по чрезвычайным ситуациям НКР"», принятие которых, по словам заместителя директора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям при правительстве С. Петросяна, нацелено на повышение уровня гражданской обороны и деятельности спасательных сил и приведение их в соответствие с современными требованиями.
В ходе заседания парламент принял включенный в повестку заседания закон НКР «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах человека"», авторами которого являются председатель и заместителя председателя постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян и Арарат Оганджанян. Принятие закона нацелено на повышение эффективности медицинской помощи наиболее уязвимым социальным группам с применением  вспомогательных репродуктивных технологий и доступности обслуживания, а также предотвращение необоснованных случаев селективного прерывания беременности.
Парламент в первом чтении принял также представленный депутатами Русланом Исраеляном, Лерником Ованнисяном, Эдуардом Агабекяном, Виленом Сафаряном и Арсеном Арустамяном закон НКР «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О воинской обязанности"», который нацелен на регламентирование проведения в установленной периодичности тренировочных сборов для граждан, стоящих на учете в резерве в установленной периодичности и вопросов уточнения места и роли резерва, получившего требуемую подготовку в составе Вооруженных сил.
В ходе пленарного заседания председатель совета Общественной телерадиокомпании Арцаха Норек Гаспарян представил сообщение о деятельности совета Общественной телерадиокомпании за 2016 год.
Депутаты задали докладчику вопросы, касающиеся подготовки кадров, получения отдельной частоты вещания для телевидения Арцаха, имеющихся упущений.