Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մարտի 23-ին ընդունել է Հայսատանի Հանրապետության (ՀՀ) արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են միջազգային կառույցներում Արցախի ներկայացվածության ընդլայնմանն ուղղված հեռանկարներին և արտերկրում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունների գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետ իրականացման հնարավորություններին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, անդրադառնալով ԱՀ սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ միջազգային դիտորդների դրական արձագանքին, ընդգծել է դրա կարևորությունը միջազգային կառույցներում Արցախի վերաբերյալ լիարժեք և անկողմնակալ կարծիք ձևավորելու հարցում:

Председатель парламента принял заместителя министра иностранных дел Армении
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 23-го марта принял заместителя министра иностранных дел Республики Армения Ашота Овакимяна.
В ходе встречи собеседники обсудили перспективы расширения вовлеченности Арцаха в международные структуры, а также деятельность постоянных представительств Республики Арцах за рубежом. Особое внимание было уделено возможностям эффективного осуществления парламентской дипломатии.
Коснувшись положительной реакции международных наблюдателей на ход конституционного референдума в Республике Арцах, заместитель председателя иностранных дел Армении Ашот Овакимян подчеркнул ее важность в деле формирования полноценного и беспристрастного мнения об Арцахе в международных структурах.