Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Բելգիայի Թագավորության Դաշնային և Բրյուսելի շրջանային խորհրդարանների պատգամավորներ Անդրե դե Բյուս դե Վարնաֆը, Էմանուել դե Բոկը և Պիեռ Կոմպանին մարտի 20-ի վաղ առավոտյան Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ են խոնարհել ի հիշատակ Արցախյան ազատագրական պայքարում նահատակված հայորդիների:
Բելգիացի խորհրդարանականներին այնուհետև ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ողջունելով բելգիացի գործընկերներին՝ Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ բելգիացի խորհրդարանականների հետ հաճախացած հանդիպումները հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացման լուրջ հիմքեր են ստեղծում:
«Փոխադարձ այցերի հաճախականությունը ցույց է տալիս Բելգիայի Արցախի և նրա ազատագրական պայքարի հանդեպ ունեցած հետաքրքրությունը»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վալոնիա-Բրյուսել Դաշնային խորհրդարանի անդամ Անդրե դե Բյուս Դե Վարնաֆը շնորհավորել է ԱԺ նախագահին՝ Արցախի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի ու հանրաքվեի արդյունքների կապակցությամբ և ընդգծել, որ իրենց համար Արցախի հարցն ավելի կարևոր է դառնում և իրենք ուշադրությամբ հետևում են տեղի ունեցող զարգացումներին:
Բրյուսելի Շրջանային խորհրդարանի անդամ Պիեռ Կոմպանին, ով առաջին անգամ է Արցախում, խորհրդարանի նախագահին է ներկայացրել Արցախի վերաբերյալ իր դիտարկումը.
«Ես այստեղ տեսնում եմ երկիր, որի նպատակը ոչ թե ամեն գնով առանձնանալն է, այլ՝ պատմական սխալն ուղղելը: Սա ինձ համար մեծ դաս է»:
Այնուհետև, հյուրերի խնդրանքով, Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է նոր Սահմանադրության հիմնական առանձնահատկությունները, ինչպես նաև պատասխանել Արցախի կարգավիճակին և Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը և ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայության ղեկավար Արսեն Բաբայանը:
Խորհրդարանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո ԱԺ փոքր դահլիժում տեղի է ունեցել բելգիացի խորհրդարանականների հանդիպումը «Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարների մասին, ինչպես նաև ուրվագծել փոխգործակցության որոշակի ուղղություններ:

Прибывшие по инициативе Европейской комиссии Ай дата в Степанакерт депутаты Федерального парламента Королевства Бельгия и Окружного парламента Брюсселя Андре де Бюс де Варнаф, Эмануэль де Бок и Пьер Компани 20-го марта утром в сопровождении заместителя председателя Национального собрания Арцаха, руководителя группы дружбы "Республика Арцах- Европарламент" Ваграма Балаяна посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы к могиле воинов, погибших в Арцахской освободительной борьбе.
Затем бельгийских парламентариев принял председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
Приветствуя бельгийских коллег, председатель НС выразил надежду на то, что участившиеся встречи с бельгийскими парламентариями создают прочную основу для институционализации отношений.
"Частота взаимных визитов свидетельствует об интересе к Арцаху и Арцахской освободительной борьбе в Бельгии", - отметил Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, член Федерального парламента Валония-Брюссель Андре де Бюс де Варнаф поздравил председателя НС с успешным проведением процесса конституционных реформ в Республике Арцах и результатами референдума. Парламентарий подчеркнул, что арцахский вопрос для них приобретает все большую важность и они внимательно следят за происходящими событиями.
Член Окружного парламента Брюсселя Пьер Компани, который впервые находится в Арцахе, в свою очередь поделился своими наблюдениями.
"Здесь я вижу страну, цель которой не обособиться любой ценой, а исправить историческую ошибку. Это серьезный урок для меня", - отметил он.
Затем по просьбе гостей Ашот Гулян представил основные особенности новой Конституции, а также ответил на вопросы о статусе Арцаха и двусторонних отношениях с Арменией.
Во встрече приняли участие заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян, руководитель офиса Европейской комиссии Ай дата АРФД Гаспар Карапетян и руководитель пресс-службы НС Республики Армения Арсен Бабаян.
После встречи с председателем парламента в малом зале НС состоялась встреча бельгийских парламентариев с членами группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент".
В ходе встречи стороны коснулись перспектив двустороннего сотрудничества, а также обозначили направления взаимодействия.