Սումգայիթի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի
1988թ. փետրվարի 27-29-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացվել են նախապես ծրագրված և կազմակերպված զանգվածային ջարդեր հայ բնակչության նկատմամբ: Օգտվելով ամենաթողությունից և գործի դնելով դաժանության բոլոր հնարավոր գործիքները՝ ջարդարարներն անողոքաբար սպանել ու խոշտանգել են մի քանի տասնյակ հայերի, իսկ քաղաքն իրենց ձեռքով կառուցած ավելի քան 20 000 հայ անձանց ենթարկել բռնությունների ու թալանի:
Սումգայիթում Ադրբեջանի կողմից իրականացված սոսկալի կոտորածը 20-րդ դարի սկզբներին հայությանն իր հայրենքիում ոչնչացնելու թուրքական քաղաքականության շարունակությունն էր` այս անգամ որպես պատասխան ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի 1988թ. փետրվարի 20-ի որոշման՝ մարզը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից Հայաստանի ԽՍՀ կազմ տեղափոխելու վերաբերյալ:
Օգտվելով ԽՍՀՄ ղեկավարության անտարբերությունից և փորձելով խոչընդոտել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանը՝ Ադրբեջանը շարունակել է իր հայատյաց քաղաքականությունը` ցեղասպանության ալիքը ընդլայնելով նաև Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ հայաշատ բնակավայրերում, մասնավորապես, 1988թ. նոյեմբերին` Կիրովաբադում և 1990թ. հունվարին` Բաքվում:
Քաղաքակիրթ աշխարհն այսօր էլ լռում է` համարժեք գնահատական չտալով այդ վայրագություններին: Ավելին, օգտվելով միջազգային հանրության պասիվ կեցվածքից` Ադրբեջանի բռնատիրական ղեկավարությունը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել հայատյացության քաղաքականություն, որի ակներև հետևանքն են 2016 թվականի ապրիլին Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները և դրանց ընթացքում իրականացրած միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումները, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կիրառված խոշտանգումները:
Կողմերի միջև հավասարության նշան դնելու միջազգային հանրության որդեգրած վարքագիծն այս օրերին էլ ադրբեջանական կողմին զինադադարի ռեժիմը պարբերաբար խախտելու և ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ռազմական սադրանքներ հրահրելու առիթ է տալիս:
Հարգելով Սումգայիթի ջարդերին ու բռնի տեղահանությանը զոհ գնացած անմեղ հայերի հիշատակը, պահանջատեր լինելով նրանց խախտված իրավունքների վերականգնմանը և դատապարտելով այլատյացության, ծայրահեղականության ու ահաբեկչության ցանկացած դրսևորում՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը.
պնդում է, որ Սումգայիթի ջարդերը լիովին համապատասխանում են ՄԱԿ-ի 1948թ. «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայով սահմանված ցեղասպանության հանցագործության իրավական ձևակերպմանը,
վերահաստատում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության Ազգային ժողովի վճռականությունը՝ վարելու հետևողական քաղաքականություն ադրբեջանահայության ցեղասպանությունը կազմակերպողներին և իրականացնողներին միջազգային իրավունքի նորմերին համաձայն պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ,
կոչ է անում միջազգային հանրությանը և բոլոր երկրների խորհրդարանական կառույցներին դատապարտել Սումգայիթի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերը՝ դրանց տալով պատշաճ իրավական գնահատական:

STANDING COMMITTEE ON FOREIGN RELATIONS OF THE
From 27 to 29 February, 1988 in the city of Sumgait of Azerbaijan SSR the Azerbaijani authorities committed pre-planned and organized mass pogroms of Armenian population. Taking the advantage of permissiveness and using all possible means of cruelty, the perpetrators brutally killed and tortured dozens of Armenians; more than 20 000 people of Armenian nationality were subjected to violence and looting in the city built by them.
The horrible massacre committed by Azerbaijan in Sumgait was the continuation of the Turkish policy of the early 20th century aimed at the annihilation of Armenians in their homeland. This time it was a response to the decision of the NKAO Council of February 20, 1988 to transfer the region from Azerbaijan SSR to Armenian SSR.
Taking advantage of inaction of the Soviet authorities and trying to prevent the exercise of the right to self-determination of the people of Artsakh, Azerbaijan continued its anti-Armenian policy extending the wave of genocide in other cities of Azerbaijan SSR, particularly in November 1988 in Kirovabad and January 1990 in Baku.
The civilized world is still silent and has not given an adequate assessment to these atrocities yet. Moreover, the authoritarian government of Azerbaijan is consistently implementing anti-Armenian policy taking advantage of the passive behavior of the international community. The obvious consequence of this are the military operations unleashed by Azerbaijan in April 2016 against the population of Artsakh, the blatant violations of international law; and tortures used against the civilian population.
On these days, the international community`s attitude of putting an equality sign between the parties allows the Azerbaijani side to periodically violate the ceasefire regime and incite military provocations on the Karabakh-Azerbaijan border.
Honoring the memory of innocent Armenians fell victims to the pogroms and forcible expulsion, demanding the restoration of their violated rights and condemning any manifestation of xenophobia, extremism and terrorism, the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Artsakh: