Փետրվարի 23-ի Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը գումարել է 5-րդ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստը:
Մուտքի խոսքում, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է 2017թ. հունվար-փետրվար ամիսներին խորհրդարանի կատարած աշխատանքները և անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության հանրաքվեին` շնորհավորել է բոլորին` Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը հավուր պատշաճի կազմակերպելու և այն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու կապակցությամբ:
«Փետրվարի 20-ին Սահմանադրության հանրաքվեով մենք վերահաստատեցինք 1988թ. փետրվարյան օրերի ազատագրական պայքարի մեր գլխավոր բանաձևումը՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ ու ինքնիշխան ապրելու մեր ժողովրդի վճռականությունը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
ԱԺ 5-րդ նստաշրջանի առաջին նիստում հաստատվել են փետրվարի 20-ի լրացուցիչ ընտրություններով թիվ 5 ընտրատարածքից ընտրված Վիլեն Սաֆարի Սաֆարյանի պատգամավորական լիազորությունները:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ նախագահի ստորագրած հրամանագրով Ազգային ժողովի պատգամավոր Վիտալի Բալասանյանը նախորդ տարի նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, ինչի արդյունքում, ԱԺ Կանոնակարգի համաձայն, դադարեցվել են նրա պատգամավորական լիազորությունները:
Անցնելով օրակարգային մյուս հարցին՝ խորհրդարանը որոշում է ընդունել ԱԺ հինգերորդ նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Քվեարկության արդյունքներով հաշվիչ հանձնաժողովի կազմում վերընտրվել են Ռամելա Դադայանը, Լյուդմիլա Բարսեղյանը և Գագիկ Բաղունցը:
2016 թվականի գործունեության մասին հաղորդումներ են ներկայացրել ԼՂՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը և ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը:
Պատգամավորները հարցեր են առաջադրել զեկուցողներին և ստացել համապատասխան պարզաբանումներ:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Հայկ Խանումյանը, Ռամելա Դադայանը, Արսեն Առստամյանը և Վարդգես Բաղրյանը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է, և, համաձայն ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի, ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի գլխավորությամբ՝ կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:

Work of the 5-th Session Launched in the Parliament
February 23, National Assembly of the Republic of Artsakh held its first plenary meeting of the 5th session of the 6th convocation.
In his opening speech, National Assembly President Ashot Ghoulyan summarized the work done by Parliament in January-February 2017.  Referring to the referendum on the Constitution of the Republic of Artsakh, he congratulated those present on the proper organizing and bring to it to its logical end.
“By February 20 referendum we reaffirmed the main formulation of our liberation struggle in February 1988, our people's determination to live free and sovereign” noted the NA president.
The first meeting of the fifth convocation approved powers of Vilen Safaryan, February 20 additionally elected parliamentarian from the electoral district 5. Recall that by the decree of the NKR President of the National Assembly Vitaly Balasanyan the previous year was appointed Secretary of the Security Council of the Republic of Nagorno Karabakh. As a result, according to the NA Rules of Procedure, he has terminated his deputy powers.
Passing to the other issues of the agenda, the parliament decided to set up a temporary counting committee of the National Assembly of the fifth session. As a result of voting Ramela Dadayan, Lyudmila Barseghyan and Gagik Baghunts were reelected members of the counting committee.
Reports on 2016 activities were presented by the NKR Prosecutor General Arthur Mosiyan and Chairman of the Civil Service Council, Boris Arushanyan.
The parliamentarians asked questions to the reporters and received corresponding clarifications.
Hayk Khanumyan, Ramela Dadayan, Arsen Arstamyan and Vardges Baghryan came forth with deputy statements.
After a break the session continued. According to the NA Rules of Procedure, members of the government, headed by deputy prime-minister, Arthur Aghabekyan, answered the questions of the parliamentarians.