Փետրվարի 21-ին Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանած գիտական, քաղաքական, հասարակական ու լրագրողական ոլորտների մի շարք ներկայացուցիչների, ովքեր դիտորդական առաքելությամբ մասնակցել են փետրվարի 20-ին կայացած Սահմանադրության հանրաքվեին:
Խորհրդարանի նախագահը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ վերջին օրերին հնարավորություն է ունեցել հանդիպելու տարբեր երկրներից ժամանած դիտորդական խմբերի հետ և ուրախ է, որ բոլորը դրական են գնահատել Արցախում կազմակերպված հանրաքվեն:
«Ես, որպես միջազգային դիտորդ, մասնակցել եմ նաև 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին և շատ տպավորված էի ժողովրդավարության այն մակարդակով, որը դուք ունեք ձեր երկրում: Այս հանրաքվեով դուք ևս մեկ անգամ ապացուցեցիք դա: Մի բան հստակ է. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացել է որպես պետություն»,- ընդգծել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտների Եվրասիական ինտեգրման բաժնի վարիչ Վլադիմիր Եվսեևը:
Շարունակելով գործընկերոջ խոսքը՝ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Ալեքսանդր Սկակովը նկատել է, որ մարդիկ հանրաքվեին մասնակցում էին բարձր տրամադրությամբ և վստահ էին իրենց կատարած ընտրության և ազատ կամարտահայտության հարցում:
Անդրադառնալով Արցախում տիրող ընդհանուր իրավիճակին՝ հյուրերը նշել են, որ եղել են այն բնակավայրում, որտեղ Թալիշ գյուղի բնակիչները ապաստանել են ապրիլյան իրադարձություններից հետո, և զարմանալիորեն հիացել են, թե ինչպես են նրանք պատրաստակամություն հայտնում վերականգնել հարազատ գյուղը:
Քննարկվել են նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

21-го февраля председатель Национального собрания Арцаха Ашот Гулян принял представителей научных, политических, общественных и журналистских кругов Российской Федерации, прибывших с наблюдательской миссией на конституционный референдум.
Приветствуя гостей, председатель парламента отметил, что в последние несколько дней он провел встречи с делегациями наблюдателей из разных стран и рад, что все положительно оценивают организованный в Арцахе референдум.
"Я как международный наблюдатель принимал участие в парламентских выборах 2015 года и был очень впечатлен тем уровнем демократии, который ощущается в вашей стране. Этот референдум в очередной раз доказал это. Одно очевидно – Нагорно-Карабахская Республика состоялась как государство", – отметил заведующий отделом евразийской интеграции и развития ШОС института стран СНГ Владимир Евсеев.
В свою очередь старший научный сотрудник Института востоковедения РАН Александр Скаков подчеркнул, что люди участвовали в референдуме с хорошим настроем и были уверены в своем выборе и свободном волеизъявлении.
Коснувшись общей ситуации в Арцахе, гости отметили, что побывали в поселении, куда после апрельских событий переселились жители села Талиш, и на свое удивление восхитились их готовностью восстановить родное село.
В ходе встречи собеседники обсудили процесс урегулирования карабахского конфликта, а также другие вопросы, касающиеся региональных развитий.
Во встрече принял участие постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в Российской Федерации Альберт Андрян.