Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է ԱՀ Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելություն իրականացրած Արգենտինայի Հանրապետության պատգամավոր Բրենդա Օստինին և Արգենտինայի հայ դատի գրասենյակի ներկայացուցիչ Նիկոլաս Սաբունջյանին:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով հյուրերին, երախտագիտություն է հայտնել այս օրերի ընթացքում նրանց կատարած աշխատանքի համար և նշել, որ դիտորդների կողմից ստացված առաջարկությունները օգնում են Արցախին քայլ առ քայլ բարելավել հանրաքվեների և ընտրությունների անցկացման ընթացակարգերը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Բրենդա Օստինը նշել է, որ ժողովրդավարական գործընթացին՝ հանրաքվեին դիտորդներ հրավիրելը խոսում է տվյալ երկրում պետական ինստիտուտների կայացվածության մասին:
«Այցելել եմ 7 ընտրատեղամաս և տպավորված եմ քվեարկության գործընթացի բարձր պատրաստվածությամբ, վերահսկողության մակարդակով, հանձնաժողովների անդամների աշխատանքով, ցուցակների ճշգրտությամբ, քաղաքացիների համախմբվածությամբ և իրազեկվածությամբ: Նույնիսկ մեզ՝ դիտորդներիս ուղղորդում էին, որպեսզի կանոններից դուրս ինչ-որ բան չանենք: Երևում է՝ բարդ ու երկարատև աշխատանք է տարվել»,- նշել է արգենտինացի պատգամավորը:
Շնորհավորելով հանրաքվեի անցկացման նման մակարդակ ապահովելու կապակցությամբ՝ Բրենդա Օստինը հավելել է. «Այս ամենը խոսում է ժողովրդավարության զգացողության բարձր մակարդակի մասին»:
Այնուհետև, դիտորդների խնդրանքով, Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների նախապատմությունը և պատասխանել նրանց հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմո Ծատրյանը:

Председатель парламента Арцаха принял наблюдателей из Аргентины
21-го февраля председатель парламента Арцаха Ашот Гулян принял депутата Аргентинской Республики Бренду Остин и представителя офиса Ай Дата Аргентины Николаса Сабунджяна, прибывших в Арцах с наблюдательской миссией на референдуме по проекту Конституции.
Приветствуя гостей, руководитель парламента выразил признательность за проделанную в эти дни работу, отметив, что предложения наблюдателей помогают Арцаху шаг за шагом улучшать процедуры проведения референдумов и выборов.
Выразив признательность за приглашение, Бренда Остин добавила, что приглашение наблюдателей на демократический процесс – референдум – свидетельствует о том, что государственные институты в стране состоялись.
"Я побывала на 7 избирательных участках и впечатлена высоким уровнем организованности процесса голосования, уровнем контроля, работой членов комиссий, точностью списков, сплоченностью и информированностью граждан. Направляли даже нас, наблюдателей, чтобы мы не делали чего-то вне правил. Видно, что была проделана сложная и длительная работа", – подчеркнула аргентинский парламентарий.
Отметив высокий уровень проведения референдума, Бренда Остин добавила: "Всё это свидетельствует о высоком уровне чувства демократии".
Затем по просьбе наблюдателей Ашот Гулян представил предысторию конституционных реформ и ответил на их вопросы.