ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներին, երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերներին՝ Արցախին աջակցելու հարցում մշտական պատրաստակամության համար և նշել, որ արցախցիների համար հպարտություն ու մեծ ոգևորություն է քաղաքական և պատմական առումով կարևոր այս օրը նորից զգալ հայության միասնականությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, շնորհավորելով արցախահայությանը Վերածննդի օրվա կապակցությամբ, նկատել է, որ Սահմանադրական հանրաքվեի օրը Արցախում գտնվելը, ոչ միայն զուտ դիտորդական առաքելություն է, այլև՝ հաճելի և անհրաժեշտ պարտականություն:
«Այս հանրաքվեն ամրապնդում է արցախահայության՝ սեփական ձեռքերով սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը: Սա ևս մեկ հնարավորություն էր՝ ցույց տալու, որ Արցախը անշեղորեն գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Մտքերի փոխանակության կարգով ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Լյովա Խաչատրյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Վահրամ Մկրտչյանը և Կարեն Շահմուրադյանը ամփոփել են օրվա ընթացքում տարբեր ընտրատեղամասերում իրականացրած իրենց դիտարկումները և գոհունակություն հայտնել հանրաքվեի ողջ ընթացքի վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները քննարկել են նոր Սահմանադրության դրույթներին, մասնավորապես, դրանից բխող օրենսդրական հետագա կարգավորումներին վերաբերող հարցեր:

Председатель НС Ашот Гулян принял парламентскую делегацию из Республики Армения
20-го февраля председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял парламентскую делегацию Республики Армения во главе с заместителем председателя НС Эдуардом Шармазановым.
Ашот Гулян выразил благодарность коллегам из парламента Армении за постоянную готовность в вопросе оказания содействия Арцаху, отметив, что арцахцы переживают чувство гордости и воодушевления, вновь чувствуя в этот важный в политическом и историческом плане день – день конституционного референдума – единство армянского народа.
Поздравив армян Арцаха с Днем возрождения, зампредседателя НС РА Эдуард Шармазанов подчеркнул, что посещение Арцаха в день конституционного референдума – это не только сугубо наблюдательская миссия, но и приятная и необходимая обязанность.
"Этот референдум укрепляет право армян Арцаха самими распоряжаться своей судьбой. Это еще одна возможность показать, что Арцах непреклонно идет по  пути демократии", – подчеркнул Эдуард Шармазанов.
В ходе обмена мнениями депутаты НС РА Гагик Меликян, Шушан Петросян, Лева Хачатрян, Александр Арзуманян, Ваграм Мкртчян и Карен Шахмурадян подвели итоги проведенных в течение дня наблюдений на разных избирательных участках и выразили удовлетворение ходом референдума.
В ходе встречи парламентарии обсудили положения новой Конституции, в частности вопросы, касающиеся дальнейших законодательных регулирований.