Փետրվարի 20-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Բասկերի երկրի ներկայացուցիչներ՝ Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) նախկին պատգամավոր Ինյակի Ֆերնանդես Իրազաբալբեիտային, Իսպանիայի և Բասկերի երկրի խորհրդարանների նախկին անդամ Ռաֆա Լարեյնային, Բասկերի Ազգայնականին կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քարտուղար Խոսե Մարի Էտչեբերիային և Եվրոպական Ազատ դաշինքի բյուրոյի անդամ Լորենա Լոպես դա Լակալային:
Խորհրդարանի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել նրանց՝ Արցախում դիտորդական առաքելություն կատարելու հրավերն ընդունելու համար և նշել, որ յուրաքանչյուր նման միջոցառում՝ լինի հանրաքվե կամ ընտրություն, քաղաքական քննություն են երիտասարդ պետության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ինյակի Իրզաբալբեիտան ընդգծել է, որ Արցախը և Բասկերի երկիրը կիսում են նույն արժեքները՝ ի դեմս խաղաղության ու ժողովրդավարության:
«Այստեղ մենք տեսնում ենք իրական ժողովրդավարություն և խոսքի ազատություն»,-նշել ԵԽ նախկին պատգամավորը:
Եվրոպական Ազատ դաշինքի բյուրոյի անդամ Լորենա դա Լակալան, ներկայացնելով իր դիտարկումները հանրաքվեի ընթացքում, նշել է, որ օրվա ընթացքում եղել է 14 ընտրատեղամասում և ականատես է եղել գործող ժողովրդավարության:
«Այստեղ կան ժողովրդավարական տարրեր և արժեքներ, որոնք մեզ մոտ բացակայում են: Ես հիացած եմ հատկապես Սահմանադրության նախագծի 36-րդ հոդվածով, որտեղ նշվում է, որ եթե զավակը վճարունակ է, ապա պարտավոր է հոգ տանել իր ծնողների մասին: Դրանք վեհ արժեքներ են, որոնք, ցավոք սրտի, մեզ մոտ իսպառ վերացել են»,-ընդգծել է Լորենա Լոպեսը:
Բասկերի Ազգայնականին կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քարտուղար Խոսե Մարի Էտչեբերիան, ով առաջին անգամ է Արցախում, կարևորել է այն փորձը, որը այս օրերի ընթացքում կուտակել է Լեռնային Ղարաբաղում.
«Ես այսօր հասկացա՝ կապ չունի բնական ռեսուրս ունես, թե ոչ, հարուստ ես, թե ոչ, կարևորը կայունությունն է համոզմունքներում և արժեքներում, ինչը դուք ունեք: Չնայած այդքան զրկանքներին ու կորուստներին՝ դուք չեք կորցրել ձեր ինքնությունը և տնօրինում եք ձեր ճակատագիրը: Մենք պատրաստրաստակամ ենք օգնելու ձեզ ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու գործում»,-նշել է Խոսե Մարի Էտչեբերիան:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը հեռանկարային է գնահատել Բասկերի երկրի հետ հետագա համագործակցությունը:

Представители Страны Басков побывали в парламенте Арцаха
20-го февраля председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял представителей Страны Басков – бывшего депутата Европейского парламента Иняки Фернандеса Иразабальбеиту, бывшего члена парламентов Испании и Страны Басков Рафу Ларейну, секретаря комиссии по внешним сношениям Националистической партии Басков Хосе Мари Этчебериа и члена Европейского свободного альянса Лорену Лопес да Лакалу.
Председатель парламента выразил признательность им за визит в Арцах с целью осуществления наблюдательской миссии, отметив, что каждое такое мероприятие  – будь то референдум или выборы, – политический экзамен для молодого государства.
Выразив благодарность за прием, Иняки Иразабальбеита подчеркнул, что Арцах и Страна Басков привержены одних и тех же ценностей, в частности мира и демократии.
"Здесь мы видим реальную демократию и свободу слова", – отметил бывший депутат Европарламента.
Член бюро Европейского свободного альянса Лорена да Лакала, представив свои наблюдения в ходе референдума, отметила, что побывала на 14 избирательных участках и увидела реальную демократию.
"Здесь заметны элементы демократии и ценности, которые отсутствуют у нас. Я восхищена в особенности статьей 36 проекта Конституции, где отмечается, что если ребенок платежеспособен, он обязан заботиться о своих родителях. Это благородные ценности, которые, увы, полностью утрачены у нас", – подчеркнула Лорена Лопес.
В свою очередь секретарь комиссии по внешним сношениям Националистической партии Басков Хосе Мари Этчебериа, который впервые находится в Арцахе, отметил:
"Сегодня я понял, что не важно, есть ли у тебя природные ресурсы или нет, богат ты или нет, главное – стабильность в убеждениях и ценностях, которых вы придерживаетесь. Несмотря на столькие лишения и утраты, вы не потеряли вашу самобытность и распоряжаетесь своей судьбой. Мы готовы помочь вам в защите вашего права на самоопределение".
Подводя итоги встречи, Ашот Гулян подчеркнул, что дальнейшее сотрудничество  со Страной Басков является перспективным.