Օրվա երկրորդ կեսին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հյուրընկալել է Սահմանադրական հանրաքվեի դիտորդական առաքելությամբ Բուլղարիայից ժամանած պատվիրակության անդամներ՝ «Բուլղարիայի փրկության ազգային ճակատ» կուսակցության նախագահ Վալերի Սեմյոնովին, նույն կուսակցության ներկայացուցիչներ Վալենտին Կասաբովին, Պյոտր Պետրովին, Խրիստիան Միտևին և «Սկատ» հեռուստառադիոընկերության լրագրողներ Կևորկ Դադուրյանին և Ստեփան Դադուրյանին:
ԱԺ նախագահը ողջունել է ներկաներին և ընդգծելով ապրիլյան իրադարձություններից հետո բուլղարացի բարեկամների ներկայությունը Արցախում՝ նշել է, որ Արցախը երախտապարտ է այն բարեկամներին, ովքեր Արցախ են Ժամանում ինչպես քաղաքական գործընթացներին հետևելու, այնպես էլ երկրի համար կարևոր պահերին աջակից լինելու համար:
«Բուլղարիայի փրկության ազգային ճակատ» կուսակցության նախագահ Վալերի Սեմյոնովը պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Մենք անցած տարի եղել ենք Արցախում և կարող ենք ասել, որ արդեն բարեկամներ ենք դարձել: Վստահ ենք, որ այդ բարեկամությունը երկար կյանք է ունենալու: Մենք գիտակցում ենք, որ նոր ջանքեր պետք է ներդնենք ամրապնդելու մեր հարաբերությունները, ինչի համար էլ այսօր այստեղ ենք:»
Հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Սահմանադրության նախագծով նախատեսվող այն մեխանիզմները և կարգավորումները, որոնք ուղղված են բարձրացնելու Արցախի Հանրապետության ներքին և արտաքին կենսունակությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև երկու երկրների ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Բաղունցը:

Сегодня во второй половине дня председатель Национального собрания Республики Арцах принял членов делегации из Болгарии – председателя партии "Национальный фронт спасения Болгарии" Валерия Симеонова, представителей партии Валентина Касабова, Петра Петрова, Христиана Митева и журналистов телерадиокомпании "Скат" Кеворка Дадуряна и Степана Дадуряна, прибывших с наблюдательской миссией на референдуме по проекту Конституции.
Председатель НС приветствовал присутствующих и, отметив присутствие друзей из Болгарии в Арцахе после апрельских событий, указал, что Степанакерт признателен друзьям, которые приезжают в Арцах с целью не только наблюдения за политическими процессами, но и оказания поддержки в важные для страны моменты.
Выразив от имени делегации признательность за теплый прием, председатель партии "Национальный фронт спасения Болгарии" Валерий Симеонов отметил: "В прошлом году мы были в Арцахе и можем сказать, что уже стали друзьями. Мы уверены, что эта дружба будет длиться долго, и осознаем, что должны приложить новые усилия для укрепления наших отношений. Поэтому мы и находимся сегодня здесь".
По просьбе гостей Ашот Гулян представил предусмотренные по проекту Конституции механизмы и регулирования, направленные на повышение внутренней и внешней жизнеспособности Республики Арцах.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся внутренней и внешней жизни страны.
Во встрече принял участие член постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Гагик Багунц.