Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Ուրուգվայի, Մեքսիկայի, Բրազիլիայի, Իսպանիայի ներկայացուցիչներից կազմված դիտորդական խմբին, որի կազմում են մեքսիկացի դասախոսներ Ռոդրիգո Գոմես Գարսիան և Կառլոս Անթառամյանը, բրազիլացի դասախոս Հեիտոր Լորեյրոն, ուրուգվայցի նախկին պատգամավոր Օսկար Ադոլֆո Լոպեզ Գոլդարասենան և իսպանացի պրոֆեսոր Անտոնիո Էլորսա Դոմինգեսը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախ այցելելու համար և նշել, որ մեծ ուրախությամբ է ընդունում տարբեր երկրներից կազմված խմբին՝ կարևորելով նրանց մասնակցությունը Արցախի Հանրապետության համար ուշագրավ քաղաքական իրադարձությանը:
Ուրուգվայի նախկին սենատոր, Ուրուգվայ-Ղարաբաղ բարեկամական ֆորումի անդամ Օսկար Ադոլֆո Լոպեզ Գոլդարասենան շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար նշել է. «Ուրուգվայը հանրաքվեների մեծ փորձ ունի, և այսօր ես կարող եմ ասել, որ այն ինչ կատարվում է այստեղ՝ ձեր երկրում, ևս մի քայլ է ուղղված ժողովրդավարության զարգացմանը: Մենք վստահ ենք, որ Արցախում առկա են բոլոր պայմանները միջազգային ճանաչման համար, և մենք ներդնելու ենք մեր ջանքերը այդ գործընթացին աջակցելու համար»:
Այնուհետև, պատասխանելով դիտորդական խմբի անդամների հարցերին, Աշոտ Ղուլյանը անդրադարձել է Սահմանադրության նախագծով նախատեսվող փոփոխություններին և հանրաքվեի մասնակցության նախնական տվյալներին:

Наблюдатели из Уругвая, Мексики, Бразилии и Испании побывали в Национальном собрании
Сегодня, 20-го февраля, председатель парламента Республики Арцах Ашот Гулян принял группу наблюдателей из Уругвая, Мексики, Бразилии и Испании – мексиканских преподавателей Родриго Гомеса Гарсию и Карлоса Антарамяна, бразильского преподавателя Геитора Лорейро, бывшего уругвайского депутата Оскара Адольфо Лопеза Гольдарасену и испанского профессора Антонио Элорса Домингеса.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян выразил признательность за визит в Арцах, отметив, что с большим удовольствием принимает делегацию в составе наблюдателей из разных стран. Руководитель парламента подчеркнул важность их участия в референдуме по проекту Конституции Республики Арцах.
Поблагодарив за приглашение, бывший сенатор Уругвая, член форума дружбы "Уругвай-Карабах" Оскар Адольфо Лопез Гольдарасена отметил: "Уругвай имеет серьезный опыт проведения референдумов, и сегодня я могу констатировать, что происходящее в вашей стране – очередной шаг на пути к развитию демократии. Мы уверены, что в Арцахе имеются все условия для международного признания, и приложим усилия для содействия этому процессу".
Отвечая на вопросы наблюдателей, Ашот Гулян коснулся предусмотренных по проекту Конституции изменений и предварительных данных о явке избирателей на референдуме.