Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Ուրուգվայի, Մեքսիկայի, Բրազիլիայի, Իսպանիայի ներկայացուցիչներից կազմված դիտորդական խմբին, որի կազմում են մեքսիկացի դասախոսներ Ռոդրիգո Գոմես Գարսիան և Կառլոս Անթառամյանը, բրազիլացի դասախոս Հեիտոր Լորեյրոն, ուրուգվայցի նախկին պատգամավոր Օսկար Ադոլֆո Լոպեզ Գոլդարասենան և իսպանացի պրոֆեսոր Անտոնիո Էլորսա Դոմինգեսը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախ այցելելու համար և նշել, որ մեծ ուրախությամբ է ընդունում տարբեր երկրներից կազմված խմբին՝ կարևորելով նրանց մասնակցությունը Արցախի Հանրապետության համար ուշագրավ քաղաքական իրադարձությանը:
Ուրուգվայի նախկին սենատոր, Ուրուգվայ-Ղարաբաղ բարեկամական ֆորումի անդամ Օսկար Ադոլֆո Լոպեզ Գոլդարասենան շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար նշել է. «Ուրուգվայը հանրաքվեների մեծ փորձ ունի, և այսօր ես կարող եմ ասել, որ այն ինչ կատարվում է այստեղ՝ ձեր երկրում, ևս մի քայլ է ուղղված ժողովրդավարության զարգացմանը: Մենք վստահ ենք, որ Արցախում առկա են բոլոր պայմանները միջազգային ճանաչման համար, և մենք ներդնելու ենք մեր ջանքերը այդ գործընթացին աջակցելու համար»:
Այնուհետև, պատասխանելով դիտորդական խմբի անդամների հարցերին, Աշոտ Ղուլյանը անդրադարձել է Սահմանադրության նախագծով նախատեսվող փոփոխություններին և հանրաքվեի մասնակցության նախնական տվյալներին:

Observers from Uruguay, Mexico, Brazil and Spain hosted at the National Assembly
February 20, President of Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan met with a monitoring group composed of representatives of Uruguay, Mexico, Brazil and Spain, members of which are Mexican professors Rodrigo Gomez-Garcia and Carlos Antaramyan, Brazilian professor Heitor Loureiro, Uruguay former deputy, Oscar Adolfo Lopez Goldaracena, Spanish professor Antonio Alorsa Dominguez.
Welcoming the guests, Ashot Ghoulyan thanked for visiting Artsakh and noted that he gladly accepts the group consisting of representatives of various countries, highlighting their participation in the remarkable political event for Artsakh.
Former Senator of Uruguay, member of Uruguay-Karabakh forum, Oscar Adolfo López Goldaracena thanked for the invitation and noticed "Uruguay has extensive experience with referenda, and today I can say that what is happening here, in your country, is a step towards the development of democracy. We are confident that Artsakh has all the conditions for international recognition, and will put efforts to contribute to this process.”
Then, answering the questions of the members of the monitoring group, Ashot Ghoulyan spoke about the upcoming changes in the draft constitution and preliminary information on the referendum participation.