Խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր ընդունել է դիտորդական առաքելությամբ Արցախում գտնվող Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելին (Լյուքսեմբուրգ) և Յարոմիր Շտետինային (Չեխիա) :
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է, որ շատ ուրախ է Արցախի բարեկամներին տեսնել այստեղ ոչ միայն դժվարին օրերին, ինչպիսին նախորդ տարվա ապրիլն էր, այլև հիմա, երբ Լեռնային Ղարաբաղը կարևոր քայլ է կատարում:
«ԵԽ ներկայացուցիչները հատուկ նշանակություն են հաղորդում Արցախի Սահմանադրության հանրաքվեին»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ֆրանկ էնգելը ևս երախտագիտություն է հայտնել ԱԺ նախագահին՝ ընդունելության համար և ընդգծել, որ այս անգամ իրենք լավ առիթով են Արցախում՝ այն է՝ Սահմանադրության հանրաքվեն:
Այնուհետև Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ԱԺ նախագահին են առաջադրել սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտության, նախագծում առաջարկվող կառավարման մոդելի և սահմանադրության նախագծի այլ դրույթներին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ դիտորդական առաքելության ընթացքում խորհրդարանականները կհավաքագրեն անհրաժեշտ նյութեր՝ հետագա գործունեության համար:

Ашот Гулян принял депутатов Европарламента Франка Энгеля и Яромира Штетину
Председатель парламента Ашот Гулян сегодня принял депутатов Европейского парламента Франка Энгеля (Люксембург) и Яромира Штетину (Чехия), прибывших в Арцах для осуществления наблюдательской миссии.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян подчеркнул, что очень рад видеть друзей Арцаха не только в трудные дни, каким был апрель минувшего года, но и сейчас, когда Нагорный Карабах совершает важный шаг.
"Присутствие представителей Европарламента придает особую значимость конституционному референдуму в Арцахе", – отметил Ашот Гулян.
Франк Энгель также выразил признательность председателю НС за прием и подчеркнул, что в этот раз они прибыли в Арцах по хорошему поводу – для участия в референдуме по проекту  Конституции.
Затем депутаты Европарламента задали председателю парламента вопросы, касающиеся необходимости конституционных реформ, предлагаемой в проекте формы правления и отдельных положений проекта Конституции.
По окончании встречи Ашот Гулян выразил надежду на то, что в ходе наблюдательской миссии парламентарии соберут необходимые материалы для дальнейшей деятельности.