Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության հանրաքվեին ընդառաջ այսօր՝ փետրվարի 19-ին, ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդունել է Հարավային Օսիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամներին՝ Հարավային Օսիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխխոսնակ Դմիտրի Տասոևին և խորհրդարանի պատգամավոր Յուրի Գաբարաևին, ովքեր Արցախ են ժամանել Սահմանադրության հանրաքվեի դիտորդական առաքելությամբ:
Խորհրդարանի նախագահը ողջունել է հյուրերին և վստահություն հայտնել, որ նման առիթներով երկու երկրների միջև շարունակական կապերը առավել համակողմանի համագործակցության վստահելի հիմքեր են ստեղծում:
Հարավային Օսիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Դմիտրի Տասոևը փոխանցել է Հարավային Օսիայի ղեկավարության և ժողովրդի ողջույնները և նշել. «Դուք կանգնած եք շատ կարևոր քաղաքական իրադարձության նախաշեմին, և մենք վստահ ենք, որ այն փոփոխությունները, որոնք դուք պատրաստվում եք կատարել օրենսդրության մեջ, ուղղված են ժողովրդի բարեկեցության բարձրացմանը»:
Անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծին՝ ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահը ընդգծել է, որ առաջարկվող նախագիծը բխում է Արցախում առկա իրողություններից և ուղղված է բարձրացնելու Արցախի կենսունակությունը բոլոր ոլորտներում:

Председатель парламента Арцаха принял делегацию наблюдателей из Южной Осетии
Накануне референдума по проекту Конституции Республики Арцах сегодня, 19-го февраля, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял членов парламентской делегации Южной Осетии – вице-спикера Парламента Республики Южная Осетия Дмитрия Тасоева и депутата парламента Юрия Габараева, прибывших в Арцах для осуществления наблюдательской миссии на референдуме по Конституции.
Руководитель парламента приветствовал гостей, выразив уверенность в том, что по таким поводам связи между двумя странами создают прочный фундамент для более всестороннего сотрудничества.
В свою очередь вице-спикер Парламента Южной Осетии Дмитрий Тасоев передал приветствия руководства и народа Южной Осетии, отметив: "Вы стоите на пороге очень важного политического события, и мы уверены, что те изменения, которые вы собираетесь внести в законодательство, направлены на повышение благосостояния народа".
Коснувшись проекта Конституции Республики Арцах, председатель парламента НКР подчеркнул, что предлагаемый проект исходит из нынешних реалий в Арцахе и направлен на повышение жизнеспособности республики во всех сферах.
Во встрече принял участие председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян.