Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսը այցելել է Արցախի խորհրդարան
Այսօր՝ օրվա երկրորդ կեսին, Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսին (Կիպրոս) և «Համերաշխության շարժում» քաղաքական կուսակցության կենտրոնական գրասենյակի նախագահ Յանիս Սելինոպուլոսին:
Այս օրերին նրանք գտնվում են Արցախում՝ Սահմանադրության հանրաքվեի ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով:
ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորի ներկայությունը Արցախի համար անչափ կարևոր իրադարձությանը՝ հույս հայտնելով, որ Սահմանադրության հանրաքվեի մասին երկխոսությունը թույլ կտա առաջ տանել համատեղ քննարկումների օրակարգը:
Ողջունելով խորհրդարանի նախագահին՝ Էլենի Թեոխարուսը իր տպավորություններն է կիսել այսօրվա այցից առաջնագիծ և նշել, որ տպավորված է զինվորների մոտ տիրող ոգուց:
«Այստեղ ես տեսնում եմ բարգավաճում ու առաջընթաց: Եվ հպարտ եմ Ղարաբաղի իշխանությունների համար, քանի որ նրանք ջանք չեն խնայում ժողովրդի կենսամակարդակը բարձրացնելու և պետությունը զարգացնելու համար»,-նշել է Էլենի Թեոխարուսը:
Խոսելով Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրության մասին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ նոր Սահմանադրությամբ առաջնային տեղ է տրվել անվտանգությանը:
«Ժողովրդավարությունը և ազատությունը պետք է առաջին հերթին պաշտպանված լինեն»,-ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
«Մարդիկ, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերում են ազատության համար, ամեն ինչ կանեն նաև ժողովրդավարության համար», - արցախցիների կամքի մասին կարծիք է հայտնել ԵԽ պատգամավորը:

Депутат Европарламента Элени Теохариус посетила парламент Арцаха
Сегодня во второй половине дня председатель парламента Республики Арцах Ашот Гулян принял депутата Европейского парламента Элени Теохарус (Кипр)  и директора главного офиса политической партии "Движение солидарности" Яниса Селинопулоса. В эти дни они находятся в Арцахе с целью осуществления наблюдательской миссии на референдуме по проекту Конституции.
Председатель НС Ашот Гулян высоко оценил присутствие депутата Европейского парламента на чрезвычайно важном для Арцаха событии. Руководитель парламента выразил надежду на то, что диалог о референдуме по Конституции позволит продвинуть повестку совместных обсуждений.
Приветствуя председателя парламента, Элени Теохарус поделилась своими впечатлениями от визита на передовую линию, отметив, что впечатлена боевым духом солдат.
"Здесь я вижу процветание и прогресс. Я горжусь властями Карабаха, поскольку они не жалеют сил для повышения жизненного уровня народа и развития государства", - отметила она.
Коснувшись проекта новой Конституции Республики Арцах, Ашот Гулян подчеркнул, что в новой Конституции ключевое местно отводится безопасности.
"Демократия и свобода должны быть защищены в первую очередь", – добавил председатель парламента.
"Те, кто жертвуют своей жизнью во имя свободы, сделают всё и для демократии", – охарактеризовала волю арцахцев Элени Теохарус.