Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսը այցելել է Արցախի խորհրդարան
Այսօր՝ օրվա երկրորդ կեսին, Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսին (Կիպրոս) և «Համերաշխության շարժում» քաղաքական կուսակցության կենտրոնական գրասենյակի նախագահ Յանիս Սելինոպուլոսին:
Այս օրերին նրանք գտնվում են Արցախում՝ Սահմանադրության հանրաքվեի ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով:
ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորի ներկայությունը Արցախի համար անչափ կարևոր իրադարձությանը՝ հույս հայտնելով, որ Սահմանադրության հանրաքվեի մասին երկխոսությունը թույլ կտա առաջ տանել համատեղ քննարկումների օրակարգը:
Ողջունելով խորհրդարանի նախագահին՝ Էլենի Թեոխարուսը իր տպավորություններն է կիսել այսօրվա այցից առաջնագիծ և նշել, որ տպավորված է զինվորների մոտ տիրող ոգուց:
«Այստեղ ես տեսնում եմ բարգավաճում ու առաջընթաց: Եվ հպարտ եմ Ղարաբաղի իշխանությունների համար, քանի որ նրանք ջանք չեն խնայում ժողովրդի կենսամակարդակը բարձրացնելու և պետությունը զարգացնելու համար»,-նշել է Էլենի Թեոխարուսը:
Խոսելով Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրության մասին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ նոր Սահմանադրությամբ առաջնային տեղ է տրվել անվտանգությանը:
«Ժողովրդավարությունը և ազատությունը պետք է առաջին հերթին պաշտպանված լինեն»,-ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
«Մարդիկ, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերում են ազատության համար, ամեն ինչ կանեն նաև ժողովրդավարության համար», - արցախցիների կամքի մասին կարծիք է հայտնել ԵԽ պատգամավորը:

Today, in the afternoon, President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan met with the members of the European Parliament Eleni Theocharous (Cyprus) and "The central office of the Solidarity Movement" political party Janis Selinopoulos.
These days they are in Artsakh, in order to observe the referendum on the Constitution.
NA president highly appreciated the representation of the members of the European parliament in such an important period for the Republic of Artsakh, expressing hope that the dialogue on the Constitutional referendum will allow to move forward the agenda of the mutual discussions.
Greeting the president of the parliament, Eleni Theocharous expressed her impression on the results of today’s visit to the front line and noted that was impressed by the mood of the soldiers there.
"Here I see prosperity and progress. And I am proud for Karabakh authorities as they make the effort to raise the standard of living of the people and develop the country, " said Eleni Theocharous.
Commenting on the new Constitution of the Republic of Artsakh, Ashot Ghoulyan noted that in the new Constitution the priority is given to the country security.
"Democracy and freedom must be protected in the first place," the Speaker said.
"People who are sacrificing their lives for freedom, for democracy do everything well," said the EP member about the will of the people of Artsakh.