ԼՂՀ ԱԺ-ում հյուրընկալվել է Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության պատվիրակությունը
Փետրվարի 19-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի մոտ հյուրընկալվել են Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելությամբ Արցախում գտնվող Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության պատվիրակության անդամներ՝ օրենսդրության, պաշտպանության, անվտանգության, խաղաղապահ գործունեության, իրավապահ մարմինների, քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի փոխնախագահ Գրիգորի Դյաչենկոն և հայ համայնքի ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը:
Կարևորելով Արցախի և Մերձդնեստրի միջև արդեն ձևավորված բարի ավանդույթը փոխադարձաբար իրականացնելու դիտորդական առաքելություն երկու երկրներում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացներում՝ Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է Արցախի համար կարևոր քաղաքական իրադարձությանը Մերձդնեստրի պաշտոնական ներկայացուցիչների մասնակցության կարևորությունը:
Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Գրիգորի Դյաչենկոն, երկրի ղեկավարության և ժողովրդի անունից ողջունելով ԱԺ նախագահին, նշել է, որ առաջին անգամ չէ Արցախում և ամեն անգամ հիանում է՝ տեսնելով, թե ինչպես են արցախցիները զարգացնում իրենց երկիրը:
«Ձեզ մոտ հստակ երևում է, որ քաղաքական զարգացումը զուգորդվում է տնտեսական առաջընթացով, ինչը շատ կարևոր է և ուսանելի մեզ համար»,- նշել է Գրիգորի Դյաչենկոն:
Հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի առանձին դրույթներ և պատրաստակամություն է հայտնել` փոխանցելու Արցախի փորձը հետխորհրդային տարածաշրջանի այլ  պետություններին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը:

Делегация Приднестровской Молдавской Республики побывала в Национальном собрании НКР
19-го февраля председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял членов делегации Приднестровской Молдавской Республики, прибывшей в Арцах для осуществления наблюдательской миссии на референдуме по проекту Конституции, – заместителя председателя комитета Верховного Совета ПМР по законодательству, обороне, безопасности, миротворческой деятельности, правоохранительным органам, защите прав и свобод граждан Григория Дьяченко и руководителя армянской общины Гегама Геворкяна.
Отметив сформировавшуюся между двумя странами добрую традицию по взаимному осуществлению наблюдательской миссии в избирательных процессах, Ашот Гулян подчеркнул важность участия официальных представителей Приднестровья в важном для Арцаха политическом событии.
Приветствуя от имени руководства и народа страны председателя НС,  депутат Верховного совета Приднестровской Молдавской Республики Григорий Дьяченко отметил, что находится в Арцахе не впервые и каждый раз восхищается, видя, как арцахцы развивают свою страну.
"У вас четко видно, что политическое развитие сочетается с экономическим прогрессом, что очень важно и назидательно для нас", – добавил Григорий Дьяченко.
По просьбе гостей Ашот Гулян представил отдельные положения проекта Конституции Республики Арцах и выразил готовность передать опыт Арцаха другим государствам постсоветского пространства.
Во встрече принял участие также председатель постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур Арпат Аванесян.