ԼՂՀ ԱԺ-ում հյուրընկալվել է Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության պատվիրակությունը
Փետրվարի 19-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի մոտ հյուրընկալվել են Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելությամբ Արցախում գտնվող Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության պատվիրակության անդամներ՝ օրենսդրության, պաշտպանության, անվտանգության, խաղաղապահ գործունեության, իրավապահ մարմինների, քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի փոխնախագահ Գրիգորի Դյաչենկոն և հայ համայնքի ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը:
Կարևորելով Արցախի և Մերձդնեստրի միջև արդեն ձևավորված բարի ավանդույթը փոխադարձաբար իրականացնելու դիտորդական առաքելություն երկու երկրներում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացներում՝ Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է Արցախի համար կարևոր քաղաքական իրադարձությանը Մերձդնեստրի պաշտոնական ներկայացուցիչների մասնակցության կարևորությունը:
Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Գրիգորի Դյաչենկոն, երկրի ղեկավարության և ժողովրդի անունից ողջունելով ԱԺ նախագահին, նշել է, որ առաջին անգամ չէ Արցախում և ամեն անգամ հիանում է՝ տեսնելով, թե ինչպես են արցախցիները զարգացնում իրենց երկիրը:
«Ձեզ մոտ հստակ երևում է, որ քաղաքական զարգացումը զուգորդվում է տնտեսական առաջընթացով, ինչը շատ կարևոր է և ուսանելի մեզ համար»,- նշել է Գրիգորի Դյաչենկոն:
Հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի առանձին դրույթներ և պատրաստակամություն է հայտնել` փոխանցելու Արցախի փորձը հետխորհրդային տարածաշրջանի այլ  պետություններին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը:

February 19, NKR NA President Ashot Ghoulyan hosted a delegation of the Pridnestrovian Moldavian Republic, who arrived in Artsakh for the observation mission to the referendum on the draft Constitution - Deputy Chairman Supreme Council Committee on law-enforcement agencies, security, defense, combating corruption, protecting citizens’ rights and freedoms and peacekeeping activities Grigory Dyachenko, and the leader of the Armenian community Gegham Gevorgyan.
Highlighting the tradition already established between Artsakh and Pridnestrovian sides in the observation of electoral processes in the two countries, Ashot Ghoulyan noted the importance of Pridnestrovian official representatives’ participation in such important political event for Artsakh.
On behalf of the people of Pridnestrovian leadership Supreme Council deputy Grigory Dyachenko welcomed the NA Speaker and noted that it is not his first visit  in Artsakh and admire every time to see how the people of Artsakh to develop their country.
"In your country we have clearly seen the political development combined with economic progress, which is very important and instructive for us," said Gregory Dyachenko.
On the request of the guests Ashot Ghoulyan briefed on the individual provisions of the draft Constitution of the Republic of Artsakh and expressed readiness to transfer the experiences of Artsakh to other countries.
The meeting was also attended by Chairman of the National Assembly Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructure Arpat Avanesyan.