ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է Աբխազիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ Ժողովրդական Ժողովի փոխխոսնակ Էմմա Գամիսոնիային և պատգամավորներ՝ Ախրա Պաչուլիային ու Լևոն Գալստյանին, ովքեր Ստեփանակերտ են ժամանել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ այս տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև հարաբերությունները բավականին դրական տեղաշարժ են արձանագրել:
«Մենք անընդհատ նոր տարբերակներ ենք որոնում՝ հետագա մեր համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ, և այդ առումով լավ հեռանկար ունենք»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Աբխազիայի Ժողովրդական ժողովի փոխխոսնակ Էմմա Գամիսոնիան՝ պատվիրակության անունից երախտագիտություն հայտնելով արցախցիների ջերմ ընդունելության համար՝ խորհրդարանի ղեկավարին է փոխանցել Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբայի ու խորհրդարանի նախագահ Վալերի Բգանբայի ողջույններն ու հանձնել Աբխազիայի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հրավերը:
«Ես կարծում եմ, որ դուք լուրջ ժողովրդավարական քայլ եք կատարել: Ձեր երկրում բարձր քաղաքական մշակույթ է ձևավորվել, որը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ դուք քայլ առ քայլ լուծում եք Ձեր պետական կարևորության հարցերը: Այն ինստիտուտները, որոնք մենք և դուք ստեղծում ենք՝ ուղղված են մեր ժողովրդի և մեր երկրների զարգացմանը»,- կարևորել է Էմմա Գամիսոնիան:
Աբխազիայի ԱԺ պատգամավոր Լևոն Գալստյանը, անդրադառնալով Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, դրական է գնահատել այն:
«Մեծ ուշադրությամբ հետևել ենք այստեղ տեղի ունեցող սահմանադրական գործընթացին և պետք է ասեմ, որ բավականին բարձր ենք գնահատում այն՝ հաշվի առնելով, որ այդ ողջ ընթացքում ներգրավել եք հասարակության լայն շրջանակներ»,-հավելել է Լևոն Գալստյանը:
«Վստահ ենք, որ Ձեր հանրապետությունը մեծ հաջողությունների է հասնելու, քանի որ ժողովրդավարական արժեքների մեծ զարգացում ու աճ ենք նկատում: Կարծում եմ՝ Ձեր փորձը օգտակար կլինի նաև մեզ համար»,- նշել է Աբխազիայի ԱԺ պատգամավոր Ախրա Պաչուլիան:
Այնուհետև, խորհրդարանականների խնդրանքով, Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի առանձին դրույթներին և Աբխազիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լյուդմիլա Բարսեղյանը:

19-го февраля председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял парламентскую делегацию Абхазии – вице-спикера Народного Собрания Эмму Гамисония и депутатов Ахру Пачулия и Левона Галустяна, прибывших в Степанакерт для осуществления наблюдательской миссии на референдуме по проекту Конституции Республики Арцах.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян отметил, что за минувшие годы в отношениях между двумя странами наметились положительные сдвиги.
"Мы постоянно ищем новые варианты развития нашего дальнейшего сотрудничества, и в этом плане заметны хорошие перспективы",– подчеркнул председатель НС.
Выразив от имени делегации признательность арцахцам за теплый прием, вице-спикер Народного Собрания Абхазии Эмма Гамисония передала руководителю парламента приветствия президента Абхазии Рауля Хаджимбы и руководителя парламента Валерия Бганбы, а также приглашение принять участие в парламентских выборах в Абхазии.
"Думаю, вы сделали серьезный демократический шаг. В Вашей стране сформировалась высокая политическая культура, которая в очередной раз констатирует, что Вы пошагово решаете свои государственные дела. Те институты, которые Вы и мы создаем вместе, направлены на благо нашего народа и наших стран", – подчеркнула Эмма Гамисония.
В свою очередь депутат НС Левон Галустян положительно оценил процесс конституционных реформ в Арцахе.
"Мы с большим вниманием следили за происходящим здесь процессом конституционных реформ и должен отметить, что достаточно высоко оцениваем его, учитывая, что за весь этот период вы привлекли широкие круги общества", – добавил Левон Галустян.
"Уверен, что Ваша республика достигнет серьезных успехов, поскольку заметны серьезное развитие и рост демократических ценностей. Думаю, Ваш опыт будет полезен для нас", – отметил депутат НС Абхазии Ахра Пачулия.
Затем по просьбе парламентариев Абхазии Ашот Гулян коснулся отдельных положений Конституции Республики Арцах и предстоящих парламентских выборов в Абхазии.
Во встрече приняла участие также член постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Людмила Барсегян.