ԼՂՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է բոլիվիացի դիտորդներին
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 18-ին ընդունել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելություն կատարելու նպատակով Ստեփանակերտ ժամանած Բոլիվիայի բազմազգ պետության Պատգամավորների պալատի խորհրդարանականներ  Ալիսիա Կանկիին, Նելլի Լենսին, Մարիո Միտային և աշխատակազմի ներկայացուցիչ Սանդրա Կիրոսին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջին անգամ է Ազգային ժողովում հյուրընկալում Բոլիվիայից ժամանած պատվիրակության և երախտագիտություն է հայտնել, որ Արցախի համար շատ կարևոր քաղաքական իրադարձության օրը նրանք երկար տարածություն են հաղթահարել, որպեսզի աշխարհին ներկայացնեն հանրաքվեի ողջ ընթացքը:
Բոլիվիայի բազմազգ պետության Պատգամավորների պալատի պատգամավոր Ալիսիա Կանկի Կոնդորին, ներկայացնելով Բոլիվիայի և Լեռնային Ղարաբաղի պատմության նմանությունները, կարևորել է Արցախի ժողովրդի՝ ժողովրդավարական արժեքներին հետևելու բարձր կամքն ու պատրաստակամությունը, ինչի վառ ապացույցն է նոր Սահմանադրությունը:
«Մենք նույնպես պայքարում ենք ժողովրդավարական արժեքների համար, ուստի՝ ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր լինել այստեղ և մաս կազմել այս կարևոր պատմական իրադարձությանը»,- նշել է Ալիսիա Կանկին:
Բոլիվիայի խորհրդարանական Մարիո Միտան պատգամավորների պալատի նախագահի և բոլիվիացիների անունից ողջունելով ԱԺ նախագահին՝ վստահություն է հատնել, որ Սահմանադրական բարեփոխումներն Արցախում  հաջողությամբ կպսակվեն՝ հավելելով, որ իրենց համար մեծ հետաքրքություն է ներկայացնում Արցախի փորձը:
Այնուհետև Աշոտ Ղուլյանը, հյուրերի խնդրանքով, ներկայացրել է Սահմանադրական բարեփոխումների նախապատմությունը և պատասխանել նրանց հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վարդգես Ուլուբաբյանը:

Председатель НС НКР принял наблюдателей из Боливии
18-го февраля председатель НС НКР Ашот Гулян принял парламентариев Палаты депутатов Многонационального Государства Боливия Алисию Канки, Нелли Ленс, Марио Мита и представителя аппарата Сандру Кирос, прибывших в Степанакерт с целью осуществления наблюдательской миссии на референдуме по Конституции Республики Арцах.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян отметил, что впервые принимает делегацию из Боливии в Национальном собрании. Руководитель парламента подчеркнул, что в преддверии важного для Арцаха политического события они преодолели долгий путь, чтобы наблюдать за ходом референдума.
Депутат Палаты депутатов Многонационального Государства Боливия Алисия Канки Кондори, коснувшись сходств в истории Боливии и Нагорного Карабаха, подчеркнула волю и готовность народа Арцаха следовать демократическим ценностям, ярким доказательством чего является новая Конституция.
"Мы также боремся за демократические ценности. Следовательно, для меня большая честь сегодня находиться здесь и быть частицей этого важного исторического события", – отметила Алисия Канки.
Боливийский парламентарий Марио Мита, приветствуя от имени председателя Палаты депутатов и боливийцев председателя НС, выразил уверенность в том, что конституционные реформы в Арцахе увенчаются успехом. По  словам парламентария, опыт Арцаха представляет большой интерес для них.
Затем Ашот Гулян по просьбе гостей представил предысторию конституционных реформ и ответил на интересующие их вопросы.
Во встрече принял участие заместитель председателя постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Вардгес Улубабян.