Հունվարի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը:
Ասուլիսի մեկնարկին Աշոտ Ղուլյանը բնորոշելով անցած տարին` նշել է. «Տարին բարդ էր, փորձություններով լեցուն, նաև հարուստ՝ քաղաքական նշանակալի իրադարձություններով»:
Այդ համատեքստում Աշոտ Ղուլյանն առանձնացրել է մի շարք կարևոր իրադարձություններ՝ Սահմանադրական բարեփոխումների մեկնարկը և գործընթացը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձը, անկախության հանրաքվեի 25 ամյակը և դեկտեմբերի 28-ին՝ առաջին խորհրդարանական ընտրությունների քառորդդարյա տարեդարձը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի հրահրած ռազմական ագրեսիային, որը, Աշոտ Ղուլյանի խոսքով, ցավալի հետևանքներ է ունեցել առաջին հերթին մարդկային կորստի առումով, սակայն այդ օրերին արձանագրվեց նաև Արցախի շուրջ համազգային միասնականության կարևորագույն արտահայտությունը:
Ազգային ժողովի նախագահը այնուհետև ներկայացրել է 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ և չորրորդ նստաշրջաններում խորհրդարանի կատարած աշխատանքների հիմնական ուղղությունները:
Երկու նստաշրջանի ընթացքում խորհրդարանն ընդհանուր առմամբ գումարել է 13 լիագումար նիստ, այդ թվում՝ մեկ արտահերթ նիստ և մեկ արտահերթ նստաշրջան:
Շրջանառության մեջ է դրվել 57 օրենք։ Օրենսդրական նախաձեռնություններից 4-ը պատգամավորական է, 53-ը` կառավարությանը:
Խորհրդարանն ընդունել է 48 օրենք, որից 12-ը՝ մայր օրենք:
Աշոտ Ղուլյանի բնորոշմամբ, անցած տարին, աշխույժ էր նաև խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման առումով: Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հարաբերություններում, ինչպես նախկինում գերակշռող տեղ են ուեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ կապերը:
«Այս առումով չափազանց կարևոր եմ համարում երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների՝ հրատապ թեմաների շուրջ հստակ օրակարգով համատեղ նիստերն ու տարբեր ձևաչափով հանդիպումները»,-նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Խորհրդարանական պատվիրակություններից զատ Արցախի Ազգային ժողովում հյուրընկալվել են նաև ՀՀ կառավարական պատվիրակություններ, հայ և արտասահմանյան հասարակական ոլորտի ներկայացուցիչներ, արտերկրի քաղաքական գործիչներ ու խորհրդարանականներ:
Սեպտեմբերին ԱԺ պատվիրակությունն այցելել է Բելգիայի Թագավորություն, իսկ դեկտեմբերի կեսերին կայացել է խորհրդարանի նախագահի այցը Ֆրանսիական Հանրապետություն:
Խորհրդարանական գործունեությունն ամփոփելուց հետո ԱԺ նախագահը պատասխանել է լրագրողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ինչպես խորհրդարանի 25 -ամյա գործունեությանը, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի յուրահատկություններին, նրա առանձին հոդվածներին, ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքով խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ հնարավոր փոփոխությունների անհրաժեշտությանը, Արցախի միջազգային ճանաչման հնարավորություններին եւ այլ թեմաների:

Final Press-Conference of the NKR National Assembly President Ashot Ghoulyan
January 18, the final press conference of the NKR National Assembly President, Ashot Ghoulyan took place.
At the beginning of the press conference, describing last year, Ashot Ghoulyan said: "The year was difficult, full of trails, but at the same time full of significant political events."
In this context, Ashot Ghoulyan spoke of a number of important events, such as the beginning of the constitutional reforms, the 25th anniversary of proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic, a referendum on independence and the first parliamentary elections.
In his speech the NA President touched upon the military aggression launched by Azerbaijan on April 2, which, according to Ashot Ghoulyan, has led to tragic consequences especially in terms of human losses. However, these days, according to the chairman of the National Assembly, we have witnessed expressions of national consolidation around Artsakh.
The Head of the National Assembly presented the main directions of the work done by the parliament during the NA third and fourth session of the sixth convocation.
During the two sessions the parliament has convoked in total 13 plenary sessions, including one extraordinary sitting and one extraordinary session.
57 laws have been put into circulation. Four legislative initiatives belonged to the deputies, and 53 - to the government.
The Parliament adopted 48 laws, 12 of which - in the form of new laws, as well as the 36 amendments and additions to existing ones.
According to Ashot Ghoulyan the past year was eventful in terms of strengthening and developing external relations of the parliament. In the inter-parliamentary relations, as before, the dominant place was occupied by communications with the National Assembly of the Republic of Armenia.
"In this regard, in my opinion, joint meetings and meetings in different formats with a clear agenda around topical issues are very important ", - said chairman of the parliament.
In addition to the parliamentary delegations, government delegations from Armenia, representatives of international social circles, politicians and parliamentarians from abroad visited Artsakh National Assembly.
In September the NA delegation visited Kingdom of Belgium and mid-September the Head of the Parliament visited France.
Summing up the results of parliamentary activities, the NA Speaker answered the journalists' questions, which related to a 25-year activity of the parliament, as well as features of the Draft Constitution of the Republic of Artsakh and some of its articles, the need for changes to the parliamentary diplomacy as a result of the April aggression, opportunities for international recognition of Artsakh and other topics.