Հունվարի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը:
Ասուլիսի մեկնարկին Աշոտ Ղուլյանը բնորոշելով անցած տարին` նշել է. «Տարին բարդ էր, փորձություններով լեցուն, նաև հարուստ՝ քաղաքական նշանակալի իրադարձություններով»:
Այդ համատեքստում Աշոտ Ղուլյանն առանձնացրել է մի շարք կարևոր իրադարձություններ՝ Սահմանադրական բարեփոխումների մեկնարկը և գործընթացը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձը, անկախության հանրաքվեի 25 ամյակը և դեկտեմբերի 28-ին՝ առաջին խորհրդարանական ընտրությունների քառորդդարյա տարեդարձը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի հրահրած ռազմական ագրեսիային, որը, Աշոտ Ղուլյանի խոսքով, ցավալի հետևանքներ է ունեցել առաջին հերթին մարդկային կորստի առումով, սակայն այդ օրերին արձանագրվեց նաև Արցախի շուրջ համազգային միասնականության կարևորագույն արտահայտությունը:
Ազգային ժողովի նախագահը այնուհետև ներկայացրել է 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ և չորրորդ նստաշրջաններում խորհրդարանի կատարած աշխատանքների հիմնական ուղղությունները:
Երկու նստաշրջանի ընթացքում խորհրդարանն ընդհանուր առմամբ գումարել է 13 լիագումար նիստ, այդ թվում՝ մեկ արտահերթ նիստ և մեկ արտահերթ նստաշրջան:
Շրջանառության մեջ է դրվել 57 օրենք։ Օրենսդրական նախաձեռնություններից 4-ը պատգամավորական է, 53-ը` կառավարությանը:
Խորհրդարանն ընդունել է 48 օրենք, որից 12-ը՝ մայր օրենք:
Աշոտ Ղուլյանի բնորոշմամբ, անցած տարին, աշխույժ էր նաև խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման առումով: Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հարաբերություններում, ինչպես նախկինում գերակշռող տեղ են ուեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ կապերը:
«Այս առումով չափազանց կարևոր եմ համարում երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների՝ հրատապ թեմաների շուրջ հստակ օրակարգով համատեղ նիստերն ու տարբեր ձևաչափով հանդիպումները»,-նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Խորհրդարանական պատվիրակություններից զատ Արցախի Ազգային ժողովում հյուրընկալվել են նաև ՀՀ կառավարական պատվիրակություններ, հայ և արտասահմանյան հասարակական ոլորտի ներկայացուցիչներ, արտերկրի քաղաքական գործիչներ ու խորհրդարանականներ:
Սեպտեմբերին ԱԺ պատվիրակությունն այցելել է Բելգիայի Թագավորություն, իսկ դեկտեմբերի կեսերին կայացել է խորհրդարանի նախագահի այցը Ֆրանսիական Հանրապետություն:
Խորհրդարանական գործունեությունն ամփոփելուց հետո ԱԺ նախագահը պատասխանել է լրագրողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ինչպես խորհրդարանի 25 -ամյա գործունեությանը, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի յուրահատկություններին, նրա առանձին հոդվածներին, ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքով խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ հնարավոր փոփոխությունների անհրաժեշտությանը, Արցախի միջազգային ճանաչման հնարավորություններին եւ այլ թեմաների:

18-го января в Национальном собрании НКР состоялась итоговая пресс-конференция председателя парламента Ашота Гуляна.
В начале пресс-конференции Ашот Гулян, охарактеризовав минувший год, отметил: «Год был сложным, полным испытаний, но вместе с тем насыщенным знаменательными политическими событиями».
В этом контексте Ашот Гулян коснулся ряда важных событий, таких как начало конституционных реформ, 25-я годовщина провозглашения Нагорно-Карабахской Республики, референдума о независимости и первых парламентских выборов.
Руководитель парламента в своей речи коснулся военной агрессии, развернутой Азербайджаном 2-го апреля, которая, по словам Ашота Гуляна, привела к печальным последствиям в первую очередь в плане людских потерь. Однако, в эти дни, по словам председателя НС, мы стали очевидцами выражения общенациональной консолидации вокруг Арцаха.
Председатель Национального собрания представил основные направления работ, проделанных парламентом во время третьей и четвертой сессий НС 6-го созыва.
В ходе двух сессий парламент в общей сложности созвал 13 пленарных заседаний, в том числе и одно внеочередное заседание и одну внеочередную сессию.
В обращение было введено 57 законов. Четыре законодательные инициативы принадлежали депутатам, а 53 – правительству.
Парламент принял 48 законов, 12 из которых – в виде новых законов, а 36– в виде внесения изменений и дополнений в действующие.
По словам Ашота Гуляна, минувший год был насыщенным и в плане укрепления и развития внешних связей парламента. В межпарламентских отношениях, как и прежде, доминирующее место занимали связи с Национальным собранием Республики Армения.
«В этом отношении очень важны, на мой взгляд, совместные заседания и встречи в разных форматах с четкой повесткой вокруг актуальных тем», – подчеркнул председатель парламента.
Помимо парламентских делегаций, Национальное собрание Арцаха посетили правительственные делегации из Армении, представители зарубежных общественных кругов, политические деятели и парламентарии из-за рубежа.
В сентябре делегация НС посетила Королевство Бельгия, а в середине декабря состоялся визит председателя парламента во Французскую Республику.
Подведя итоги парламентской деятельности, председатель НС ответил на вопросы журналистов, которые касались как 25-летней деятельности парламента, так и особенностей проекта Конституции Республики Арцах, ее отдельных статей, необходимости изменений в парламентской дипломатии вследствие апрельской агрессии, возможностей международного признания Арцаха и других тем.