Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը համաձայնություն է տվել Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելուն
17 հունվարի 2017
Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունվարի 17-ին գումարվել է արտահերթ նստաշրջան:
Օրակարգը, Կանոնակարգի համաձայն, առաջարկել են նախաձեռնողները և դրանում ընդգրկված էր մեկ հարց. Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի քննարկումը: Նախագծի քննարկումը ընդմիջվել էր 2016թ.-ի դեկտեմբերի 29-ի ԱԺ լիագումար նիստում:
Արտահերթ նստաշրջանի բացման խոսքում ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային ժողովի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է քննարկումների ընդմիջումից հետո մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքը և նշել, որ մանրամասնորեն քննության են առնվել խմբակցությունների և պատգամավորների առաջարկությունները, որոնց արդյունքները հունվարի 13-ին առանձին-առանձին ներկայացվել են առաջարկությունների հեղինակներին:
Այնուհետև առաջարկությունների մասին համառոտ վիճակագրություն է ներկայացրել մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, Սահմանադրության նախագիծը Ազգային ժողովում ներկայացնելու համար Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը:
Այսպիսով՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ խմբակցություններից և պատգամավորներից Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի ստացած առաջարկությունների պատկերն հետևյալն է .
«Հայրենիք» խմբակցություն՝ 1
«Դաշնակցություն» խմբակցություն՝ 36
«Շարժում-88» խմբակցություն՝ 38
Լյուդմիլա Բարսեղյան՝ 3
Արմո Ծատրյան՝ 11
Վարդգես Բաղրյան՝ 13
Դավիթ Մելքումյան՝ 4
Արթուր Թովմասյան՝ 1
Ռամելա Դադայան՝ 2
Գագիկ Պերրոսյան և Արսեն Առստամյան՝ 75
«Ընդհանուր առմամբ ներկայացվել է 184 առաջարկություն, որից 19-ը, բովանդակային առումով, կրկնվող էր:
Ներկայացված առաջարկություններից ընդունվել է 30-ը, որից 17-ն ամբողջությամբ, 13-ը՝ մասնակի: Չի ընդունվել՝ 154 առաջարկություն, որից 13-ը՝ սահմանադրության հայեցակարգային սկզբունքներին չհամապատասխանելու, 25-ը փոխկապակցված և  հիմնական առաջարկությանը չհամապատասխանելու հիմնավորմամբ»,- ներկայացրել է Արարատ Դանիելյանը:
Նախագահի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Սահմանադրության նախագիծը ենթարկվել է մասնագիտական և լեզվաբանական փորձաքննության:
Քննարկումը շարունակվել է մտքերի փոխանակման փուլից, որի ընթացքում նախագծի վերաբերյալ տեսակետներ են հայտնել ԱԺ բոլոր խմբակցությունները և մի խումբ պատգամավորներ:
«Այստեղ քաղաքական ուժերի և առանձին պատգամավորների մրցապայքար չէ: Մենք բոլորս էլ շահագրգռված ենք, որ մեր երկիրն ունենա ավելի լավ Սահմանադրություն, քանի որ մենք արդեն որոշակի ավանդույթներ ունենք այդ բնագավառում և այդ հասունությունը պետք է երևա հենց 2017թ.-ին Սահմանադրություն ընդունելիս»,-ընդգծել է մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Սահմանադրության նախագիծը ներկայացնելու համար եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել նախագահի ներկայացուցիչ Արարատ Դանիելյանը, ով ներկայացրել է այն հիմնական փոփոխությունները, որոնք տեղ են գտել Սահմանադրության նախագծում ԱԺ խմբակցությունների և պատգամավորների առաջարկություններով:
Հիմք ընդունելով ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 73-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ա» կետը՝ նախագահի ներկայացուցիչն առաջարկել է՝ ԱԺ որոշմամբ համաձայնություն տալ Հանրապետության Նախագահի համար ընդունելի առաջարկների հիման վրա փոփոխված նախագիծը հանրաքվեի դնելու հարցին:
Նիստին ներկա 28 պատգամավորները 20 կողմ, 7 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել են ԼՂՀ ԱԺ-ը որոշումը՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելու Հանրապետության Նախագահի նախաձեռնությանը համաձայնություն տալու մասին:

January 17, an extraordinary session was convened on the initiative of the National Assembly deputies.
The agenda, in accordance with the Rules of Procedure, was proposed by the initiators and included one issue: discussions on the draft Constitution of the Republic of Artsakh. The discussion on the draft Constitution was suspended at the plenary session on December 29, 2016.
In his speech, Chairman of the specialized commission on constitutional reforms under the President of NKR, the Head of the National Assembly Ashot Ghoulyan, summarized the work carried out by the specialized committee after discussions were suspended, noting that detailed examination of the recommendations of the factions and deputies was carried out, the results of which were presented by the authors of the proposals on January 13.
Thereafter, member of the Specialized Commission, the official representative of the President for presenting the draft Constitution in the National Assembly, Minister of Justice of the Republic of Nagorno-Karabakh Ararat Danielyan presented brief statistics on the proposals.
Thus, the overall picture of the deputies’ and factions’ proposals presented to the Specialized Commission on Constitutional Reforms on the draft Constitution of the Republic of Artsakh is as follows:
“Motherland” faction - 1
"Dashnaktsutyun” faction - 36
“Movement-88” - 38
Lyudmila Barseghyan - 3
Armo Tsatryan - 11
Vardges Baghryan - 13
Davit Melkumyan - 4
Arthur Tovmasyan - 1
Ramela Dadayan - 2
Gagik Petrosyan and Arsen Arstamyan – 75
“Overall, 184 proposals were submitted, 19 of which were repetitive in contents.
30 out of all submitted proposals have been accepted, of which 17 have been wholly accepted and 13 partially accepted. 154 proposals have not been accepted, 13 of which for non-compliance to the conceptual principles of the Constitution, 25 on the grounds of interrelatedness and non-compliance to the initial proposal,” said Ararat Danielyan.
The representative of the President mentioned that the draft Constitution underwent a professional and linguistic examination.
The discussions were resumed from the stage of exchange of views. All the factions of the National Assembly and a number of deputies expressed opinions concerning the draft Constitution.
“It is not about a contest of political forces and certain deputies. All of us are interested in having better Constitution for our country and, as we already have certain traditions in this sphere, that maturity should be expressed by adopting the Constitution in 2017,” emphasized the Chairman of Specialized Commission Ashot Ghoulyan.
The representative of the President made final speech by presenting the draft Constitution. He also introduced the main changes of the draft Constitution that were done on the basis of proposals from factions and MPs of the National Assembly.
Taking as a basis Point "a" of Part 3 of Article 73 of the NA Rules of Procedure, the representative of the President proposed the Parliament to give consent to the matter of putting the draft Constitution – modified based on acceptable for the President proposals – to a referendum.
The 28 deputies, present at the session, voted 20 "for" and 7 "against", with one abstention, to adopt a resolution on the NKR NA consent on the initiative of the President of the Republic of Artsakh to put the draft Constitution to a referendum.