Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը համաձայնություն է տվել Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելուն
17 հունվարի 2017
Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունվարի 17-ին գումարվել է արտահերթ նստաշրջան:
Օրակարգը, Կանոնակարգի համաձայն, առաջարկել են նախաձեռնողները և դրանում ընդգրկված էր մեկ հարց. Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի քննարկումը: Նախագծի քննարկումը ընդմիջվել էր 2016թ.-ի դեկտեմբերի 29-ի ԱԺ լիագումար նիստում:
Արտահերթ նստաշրջանի բացման խոսքում ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային ժողովի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է քննարկումների ընդմիջումից հետո մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքը և նշել, որ մանրամասնորեն քննության են առնվել խմբակցությունների և պատգամավորների առաջարկությունները, որոնց արդյունքները հունվարի 13-ին առանձին-առանձին ներկայացվել են առաջարկությունների հեղինակներին:
Այնուհետև առաջարկությունների մասին համառոտ վիճակագրություն է ներկայացրել մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, Սահմանադրության նախագիծը Ազգային ժողովում ներկայացնելու համար Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը:
Այսպիսով՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ խմբակցություններից և պատգամավորներից Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի ստացած առաջարկությունների պատկերն հետևյալն է .
«Հայրենիք» խմբակցություն՝ 1
«Դաշնակցություն» խմբակցություն՝ 36
«Շարժում-88» խմբակցություն՝ 38
Լյուդմիլա Բարսեղյան՝ 3
Արմո Ծատրյան՝ 11
Վարդգես Բաղրյան՝ 13
Դավիթ Մելքումյան՝ 4
Արթուր Թովմասյան՝ 1
Ռամելա Դադայան՝ 2
Գագիկ Պերրոսյան և Արսեն Առստամյան՝ 75
«Ընդհանուր առմամբ ներկայացվել է 184 առաջարկություն, որից 19-ը, բովանդակային առումով, կրկնվող էր:
Ներկայացված առաջարկություններից ընդունվել է 30-ը, որից 17-ն ամբողջությամբ, 13-ը՝ մասնակի: Չի ընդունվել՝ 154 առաջարկություն, որից 13-ը՝ սահմանադրության հայեցակարգային սկզբունքներին չհամապատասխանելու, 25-ը փոխկապակցված և  հիմնական առաջարկությանը չհամապատասխանելու հիմնավորմամբ»,- ներկայացրել է Արարատ Դանիելյանը:
Նախագահի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Սահմանադրության նախագիծը ենթարկվել է մասնագիտական և լեզվաբանական փորձաքննության:
Քննարկումը շարունակվել է մտքերի փոխանակման փուլից, որի ընթացքում նախագծի վերաբերյալ տեսակետներ են հայտնել ԱԺ բոլոր խմբակցությունները և մի խումբ պատգամավորներ:
«Այստեղ քաղաքական ուժերի և առանձին պատգամավորների մրցապայքար չէ: Մենք բոլորս էլ շահագրգռված ենք, որ մեր երկիրն ունենա ավելի լավ Սահմանադրություն, քանի որ մենք արդեն որոշակի ավանդույթներ ունենք այդ բնագավառում և այդ հասունությունը պետք է երևա հենց 2017թ.-ին Սահմանադրություն ընդունելիս»,-ընդգծել է մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Սահմանադրության նախագիծը ներկայացնելու համար եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել նախագահի ներկայացուցիչ Արարատ Դանիելյանը, ով ներկայացրել է այն հիմնական փոփոխությունները, որոնք տեղ են գտել Սահմանադրության նախագծում ԱԺ խմբակցությունների և պատգամավորների առաջարկություններով:
Հիմք ընդունելով ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 73-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ա» կետը՝ նախագահի ներկայացուցիչն առաջարկել է՝ ԱԺ որոշմամբ համաձայնություն տալ Հանրապետության Նախագահի համար ընդունելի առաջարկների հիման վրա փոփոխված նախագիծը հանրաքվեի դնելու հարցին:
Նիստին ներկա 28 պատգամավորները 20 կողմ, 7 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել են ԼՂՀ ԱԺ-ը որոշումը՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելու Հանրապետության Նախագահի նախաձեռնությանը համաձայնություն տալու մասին:

Национальное собрание Республики Арцах дало согласие на вынесение проекта Конституции на референдум
В повестку, которую согласно Регламенту, предложили инициаторы, был включен один вопрос –– рассмотрение проекта Конституции Республики Арцах. Обсуждение проекта было прервано на пленарном заседании НС 29-го декабря 2016 года.
В своем приветственном слове председатель специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте НКР, руководитель Национального собрания Ашот Гулян подвел итоги работы, проделанной специализированной комиссией после того как обсуждения были прерваны, отметив, что детально были рассмотрены предложения фракций и депутатов, результаты которых 13-го января по отдельности были представлены авторам предложений.
Затем член специализированной комиссии, официальный представитель Президента, уполномоченный по представлению проекта Конституции в Национальном собрании, министр юстиции НКР Арарат Даниелян. представил краткую статистику поступивших предложений.
Так, картина полученных специализированной комиссией от фракций и депутатов предложений относительно проекта Конституции Республики Арцах следующая:
Фракция "Родина" – 1
Фракция "Дашнакцутюн" – 36
Фракция "Движение-88" – 38
Людмила Барсегян – 3
Армо Цатурян –  11
Вардгес Багирян  – 13
Давид Мелкумян – 4
Артур Товмасян – 1
Рамела Дадаян – 2
Гагик Петросян и Арсен Арустамян – 75
"В общей сложности было представлено 184 предложения, 19 из которых в содержательном отношении повторялись. Из представленных предложений было принято 30, 17 из которых полностью, а 13 – частично. Не было принято 154 предложения, 13 из которых из-за несоответствия концептуальным принципам конституции, 25 – из-за несоответствия взаимосвязанному и основному предложению", – отметил Арарат Даниелян.
Представитель президента подчеркнул, что проект Конституции был подвергнут специализированной и лингвистической экспертизе.
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого свою точку зрения касательно проекта выразили все фракции и ряд депутатов НС.
"Здесь борьба политических сил и отдельных депутатов неуместна. Мы все заинтересованы в том, чтобы Конституция в нашей стране стала лучше, поскольку у нас уже есть определенные традиции в этой сфере и эта зрелость должна быть видна именно при принятии Конституции 2017 года", – подчеркнул председатель комиссии Ашот Гулян.
С заключительным словом выступил представитель президента Арарат Даниелян, который представил основные изменения, включенные в проект Конституции на основе предложений фракций и депутатов НС.
Принимая за основу пункт "а" части 3 статьи 73 Регламента НС, представитель президента предложил по постановлению НС дать согласие на вынесение измененного на основе приемлемых для Президента Республики предложений проекта на референдум.
Присутствующие на заседании депутаты соотношением голосов 20 - "за", 7 -"против" и 1 воздержавшимся приняли постановление НС НКР о даче согласия на инициативу Президента Республики вынести проект Конституции Республики Арцах на референдум.