Թանկագի՛ն հայրենակիցներ,
Տարեմուտի նախաշեմին, ինչպես մեզանից յուրաքանչյուրն անհատապես, այնպես էլ խորհրդարանը՝ որպես ժողովրդի ներկայացուցչական մարմին, ամփոփում է անցնող տարվա ձեռքբերումները, վերարժևորում ունեցածն ու նախանշում ապագայի անելիքները:
Անցնող 2016-ը բարդ ու մարտահրավերներով լի էր ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ հայության համար: Ապրիլին հակառակորդի կողմից հրահրված պատերազմն այն փորձությունն էր, որին արժանապատվորեն դիմակայելով, մենք ապացուցեցինք հայի միասնականության անպարտելիությունն ու աշխարհում մեր լինելիության արդարացի իրավունքը: Անշուշտ, այս փորձությունը հաղթահարեցինք հայոց փառավոր բանակի և նրա քաջարի զինվորների շնորհիվ: Ցավոք, ունեցանք անդառնալի կորուստեր, ովքեր համալրեցին հերոս հայորդիների շարքերը:
Անցնող տարում հանդիսավոր նշելով Արցախի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձը՝ ի լուր աշխարհի վերստին փաստեցինք, որ ամուր ենք կանգնած ազատ ու անկախ հայրենիք ունենալու և այն շենացնելու անբեկանելի ճանապարհին: Այս ուղղությամբ կատարեցինք ևս մեկ խորհրդանշական քայլ՝ նախաձեռնելով հանրապետության հետագա զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը:
Բոլորովին վերջերս մենք նշեցինք նաև առաջին խորհրդարանական ընտրությունների քառորդդարյա հոբելյանը՝ հանրագումարի բերելով պառլամենտարիզմի զարգացման մակարդակը: Օրինաստեղծ աշխատանքի հետ միասին խորհրդարանը քայլեր է ձեռնարկում արտասահմանյան գործընկերների հետ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ՝ խարսխելով այն Արցախի միջազգային ճանաչման առաջնահերթությամբ:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Թևակոխելով նոր 2017 թվական՝ վստահ եմ, որ գալիք տարին ևս Արցախի նորանկախ պատմության մեջ արժևորվելու է նոր հաղթանակներով ու ձեռքբերումներով: Ուստի մաղթում եմ բոլորիս ամուր առողջություն, անսահման եռանդ ու անխաթար հավատ՝ ազատության մեր ապագա ճանապարհին:

В преддверии Нового года каждый из нас и парламент, как представительный орган народа, подводит итоги достижений за минувший год, переосмысливает имеющееся и намечает планы на будущее.
Уходящий 2016 год был сложным. Он был насыщен вызовами не только для Арцаха, но и для всего армянства. Спровоцированная противником апрельская война стала испытанием, которое мы достойно выдержали, доказали единство и непобедимость армян и наше справедливое право на существование в мире. Безусловно, мы преодолели это испытание благодаря нашей мощной армии и ее храбрым воинам. Увы, мы понесли и необратимые потери – погибшие пополнили ряды армянских героев.
Торжественно отметив в уходящем году 25-ю годовщину независимости Республики Арцах, мы вновь доказали всему миру, что твердо стоим на пути к свободной и независимой родине и ее благоустройству. И в этом направлении мы сделали еще один символичный шаг, инициировав процесс конституционных реформ, имеющих ключевое значение для дальнейшего развития республики.
Совсем недавно мы отметили и 25-летний юбилей первых парламентских выборов, подвели итоги уровня развития парламентаризма. Наряду с законотворческой работой парламент предпринимает меры по укреплению сотрудничества с коллегами из-за рубежа, основывая его на приоритете международного признания Арцаха.
Уверен, что наступающий 2017 год также ознаменуется новыми победами и достижениями в истории новонезависимого Арцаха. Следовательно, желаю всем нам крепкого здоровья, неиссякаемой энергии, несокрушимой веры на нашем будущем пути к свободе.