Դեկտեմբերի 29-ին խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ ԼՂՀ Ազգային ժողովը գումարել է 4-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ Աշոտ Ղուլյանը անդրադարձել է նախորդ օրվա միջոցառումներին, որոնցով արժևորվել է անկախ Արցախի առաջին խորհրդարանական ընտրությունների 25-րդ տարեդարձը և շնորհավորել բոլորին գալիք տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Անցնելով օրենսդրական հարցերին՝ խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է «Զբաղվածության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Օրակարգային մյուս, թերևս գլխավոր հարցը՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը, պատգամավորներին է ներկայացրել ԼՂՀ նախագահի ներկայացուցիչ, Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Արարատ Դանիելյանը:
Հիշեցնենք, որ Նախագահի կողմից նախագիծը խորհրդարանին էր ներկայացվել դեկտեմբերի 15-ին:
Զեկուցողն առաջարկել է հարցի քննարկման հատուկ ընթացակարգ, որը, կանոնակարգի համաձայն, ընդունվել է առանց քննարկման: Նա հանգամանորեն ներկայացրել է Սահմանադրության նախագծի բոլոր գլուխներն ու հոդվածները և պատասխանել պատգամավորների առաջադրած հարցերին և առաջարկություններին:
Սահմանադրության նախագծի մասին հարակից զեկույցով հանդես է եկել պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արսեն Առստամյանը:
Ընդմիջելով Սահմանադրության նախագծի քննարկումներն Ազգային ժողովում՝ խորհրդարանի ղեկավարը կոչ է արել պատգամավորներին ու խմբակցություններին ներկայացնել իրենց առաջարկություններն ու դիտողությունները, որոնց մասնագիտական հանձնաժողովը կանդրադառնա գալիք տարվա հունվարին:
Նիստի ավարտին Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է նստաշրջանի ընթացքում խորհրդարանի կատարած աշխատանքի համառոտ նկարագիրը և շնորհակալություն հայտնել սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներին՝ հետևողական աշխատանքի համար:

29-го декабря под председательством руководителя парламента Ашота Гуляна было созвано заключительное пленарное заседание 4-й сессии Национального собрания НКР.
Открывая заседание, Ашот Гулян коснулся мероприятий, посвященных 25-й годовщине первых парламентских выборов в независимом Арцахе, и поздравил всех с предстоящими праздниками, пожелав эффективной работы.
В ходе заседания парламент рассмотрел и принял закон НКР «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О занятости"».
Другой вопрос повестки дня заседания – проект Конституции Республики Арцах – представил депутатам представитель президента НКР, член специализированной комиссии по конституционным реформам Арарат Даниелян.
Напомним, президент направил проект Конституции в парламент 15-го декабря.
Докладчик предложил специальную процедуру рассмотрения вопроса, которая, согласно регламенту, была принята без обсуждения. Арарат Даниелян обстоятельно представил все главы и статьи проекта Конституции и ответил на вопросы и предложения депутатов.
Со смежным докладом о проекте Конституции выступил заместитель председателя постоянной комиссии НС НКР по государственно-правовым вопросам Арсен Арустамян.
Прервав обсуждения проекта Конституции в Национальном собрании, руководитель парламента призвал депутатов и фракции представить свои предложения и замечания, которые специализированная комиссия рассмотрит в январе.
По окончании заседания Ашот Гулян представил краткий обзор работ, проделанных в парламенте во время 4-й сессии, и выразил благодарность членам специализированной комиссии по конституционным реформам за последовательную работу.