Դեկտեմբերի 28-ին` ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի ընտրությունների 25-րդ տարեդարձի օրը, Ազգային ժողովի բոլոր գումարումների մի խումբ պատգամավորներ ծաղկեպսակ են դրել խորհրդարանի ճեմասրահում զոհված պատգամավորների հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակին և այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր ու ծաղիկներ խոնարհել ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրմաքարին:
Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել բոլոր գումարումների պատգամավորների հանդիսավոր ընդունելություն՝ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ Ստեփանակերտում գտնվող ՀՀ պատգամավորները:
Ողջունելով և շնորհավորելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ 1991 թվականին իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ Գերագույն խորհրդի ստեղծումը, սեպտեմբերին՝ Հանրապետության հռչակման և դեկտեմբերին՝ ԼՂՀ պետական անկախության հանրաքվեի տրամաբանական շարունակությունն էր: Դրանով Արցախում սկիզբ դրվեց համապետական ընտրությունների միջոցով իշխանության ձևավորման մշակույթին:
«Գերագույն խորհուրդ, խորհրդարան, Ազգային ժողով, անկախ նրանից՝ ինչ անվանում է ունեցել, մեր պատգամավորներն իրականացրել են պատմական տվյալ ժամանակահատվածին բնորոշ ու պահանջվող օրինաստեղծ քաղաքական ու ներկայացուցչական աշխատանք: Այդ հավաքական ջանքերի շնորհիվ է, որ ունենք երկրի կենսագործունեությունն ապահովող կայացած օրենսդրական դաշտ, ինստիտուցիոնալացված հարաբերություններ՝ այլ երկրների խորհրդարանների հետ»,- այս տարիների ձեռքբերումների մասին ընդգծել է ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով, քաղաքական ներկայացվածության ու բազմակարծության այն մակարդակը, որին հասել են խորհրդարանի գոյության տարիների ընթացքում, թույլ է տալիս վստահորեն հայտարարել, որ Արցախում ժողովրդավարության զարգացումն ընթանում է ճիշտ ուղիով:
Խորհրդարանական ընտրությունների 25 ամյակի կապակցությամբ պատգամավորներին շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը՝ նշելով, որ նման միջոցառումները ոչ միայն հարգանք են նշանակում անցյալի հանդեպ, այլև հնարավորություն են տալիս հստակեցնելու վերաբերմունքը ապագայի նկատմամբ: Արցախյան ազատագրական շարժումը որակելով հայ ժողովրդի ամենամեծ ստեղծագործություն՝ ԼՂՀ նախագահը նշել է , որ բոլոր գումարումների անկախ Արցախի պատգամավորներն էլ դրա համահեղինակներն են:
«Այս աշխարհում չկա որևէ հավանական զարգացում, որը կստիպի մեզ շեղվել մեր ընտրած ճանապարհից»,- նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Այնուհետև շնորհավորել և իրենց գործունեության տարիների պատգամավորական աշխատանքի մասին պատմել են Աժ տարբեր գումարումների պատգամավորներ Համլետ Գրիգորյանը, Վարդգես Բաղրյանը, Արփիկ Խասապետյանը, Ռամելա Դադայանը և Արմեն Սարգսյանը:
Օրը պատմական է գնահատել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովև և ընդգծել, որ այն կարևոր է ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի և համայն հայության համար:
«Չկա արցախյան խնդիր, կա Հայկական հարցի արցախյան դրսևորում և պատահական չէ, որ արցախահայության խնդիրը և արդարացի դատը ոչ միայն Արցախում ապրող մեր քույրերի և եղբայրների խնդիրն է՝ այլ ողջ հայության խնդիրն է: Եւս մեկ անգամ ուզում եմ հավաստիացնել, որ ՀՀ ԱԺ բոլոր միջազգային պատվիրակությունները արել և ամեն ինչ անելու են՝ մեր խնդրի հայանպաստ, արդարացի լուծման համար»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Ամփոփելով հանդիսավոր միջոցառումը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հույս է հայտնել, որ նման կազմով հանդիպումներ կլինեն նաև ապագայում:

28 December, on the occasion of the 25th anniversary of the election to the Supreme Council of NKR first convocation, a group of deputies of the National Assembly of all convocations laid a wreath to the installed in the foyer of the parliament memorial plaque to the dead deputies, then visited Stepanakert memorial complex and laid flowers at the tomb of the first President of the Supreme Council NKR Arthur Mkrtchyan.
At the initiative of the National Assembly a solemn reception with participation of NKR President Bako Sahakyan, National Assembly Speaker Ashot Ghoulyan and the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan was held.
The event was also attended by members of the National Assembly of the Republic of Armenia headed by Vice President of the RA National Assembly Eduard Sharmazanov.
Welcoming and congratulating the audience, NA President Ashot Ghoulyan mentioned that in 1991 the creation of a higher authority - the Supreme Council - was a logical continuation of the proclamation of the Republic in September and the referendum on the NKR State Independence in December. This has laid the foundations the formation of the culture of power through general elections.
“Each of these parliaments, no matter what it was called - the Supreme Council, the Parliament, the National Assembly - carried out characteristic of the historical period and the required legislative, political and representational work. It is thanks to these collective efforts that we ensure the vitality of the country's legal framework, institutional relations with the parliaments of other countries. Among other achievements, it should be happily noted that the country has expanded the geography of inter-parliamentary cooperation in recent years” – underlined the NA President.
According to the Head of the Parliament, the level of political representation and pluralism, which we have achieved over the whole period of existence of the Parliament, can confidently say that the development of democracy in Artsakh is on the right track.
On the occasion of the 25th anniversary of the parliamentary elections President of the Republic of Artsakh also congratulated the deputies, noting that such measures would not only mean respect for the past, but also an opportunity to clarify its attitude towards the future. The president described the liberation movement of Artsakh as the greatest "product" of the Armenian people, adding that the MPs of independent Artsakh of all convocations are its co-authors.
"In this world there is not any development of events, which may force us to deviate from the chosen path," - said President of the Artsakh Republic.
Then, congratulatory speeches were made by the MPs of different convocations, Hamlet Grigoryan, Vardges Baghryan, Arpik Khasapetyan, Ramela Dadayan and Armen Sargsyan.
In turn, Vice President of the Republic of Armenia National Assembly Eduard Sharmazanov called it a historic day, stressing that this is a significant date not only for Artsakh but for Armenia and all Armenians.
"Artsakh is not a problem: there is a manifestation of the Artsakh issue of the Armenian problem, and not by chance that the problem and fair demand of Armenians of Artsakh – is a problem not only for our brothers and sisters, living in Artsakh, but also for all Armenians. Once again I want to assure you that all the international delegation of the National Assembly of Armenia did and will do anything for a fair solution our problems originating from the interests of the Armenians ", - said Eduard Sharmazanov.
Summing up, the President of the National Assembly Ashot Ghoulyan expressed hope that the meeting in such a composition will be organized in the future.