Մեծարգո նախագահ Արցախի Հանրապետության,
25 տարի առաջ այս օրը՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 28-ին, Արցախում անցկացվեցին խորհրդարանական առաջին ընտրությունները: Իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ Գերագույն խորհրդի ստեղծումը սեպտեմբերին Հանրապետության հռչակման եւ դեկտեմբերին ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի տրամաբանական շարունակությունն էր: Դրանով Արցախում, փաստորեն, սկիզբ դրվեց համապետական ընտրությունների միջոցով իշխանության ձեւավորման մշակույթին:
Անկախությունից ի վեր հանրապետությունում անց են կացվել վեց խորհրդարանական ընտրություններ, եւ մեր այսօրվա ընդունելությանը ներկա են բոլոր վեց գումարումների օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ: Յուրաքանչյուր գումարման խորհրդարանի կողմից, անկախ նրանից, ինչ անվանում է ունեցել՝ Գերագույն խորհուրդ, Խորհրդարան, Ազգային ժողով, իրականացվել են պատմական տվյալ ժամանակահատվածին բնորոշ ու պահանջվող օրինաստեղծ, քաղաքական ու ներկայացուցչական աշխատանք: Այդ հավաքական ջանքերի շնորհիվ է, որ ունենք երկրի կենսագործունեությունն ապահովող կայացած օրենսդրական դաշտ, ինստիտուցիոնալացված հարաբերություններ այլ երկրների խորհրդարանների հետ: Ի թիվս այլ հաջողությունների, ուրախությամբ պետք է արձանագրել, որ վերջին տարիներին ընդլայնվել է միջխորհրդարանական համագործակցության աշխարհագրությունը:
Հարգելի բարեկամներ,
Քաղաքական ներկայացվածության ու բազմակարծության այն մակարդակը, որին հասել ենք խորհրդարանի գոյության անցած տարիների ընթացքում, թույլ է տալիս վստահորեն հայտարարելու, որ Արցախում ժողովրդավարության զարգացումը ընթանում է ճիշտ ուղով: Անշուշտ, դա անգնահատելի արժեք է Արցախի անկախ, ինքնիշխան պետականության տարեգրության մեջ, մեկը այն ծանրակշիռ ձեռքբերումներից, որին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հասել է պառլամենտարիզմի ավանդույթների ձևավորման, հետագա զարգացման ու խորացման պետականաստեղծ գործընթացում:
Այս ամենի հետ մեկտեղ հպարտորեն կարող ենք նշել, որ լինելով տարբեր քաղաքական գաղափարների կրողներ, տարբեր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, բոլոր գումարումների խորհրդարանների պատգամավորները առաջնորդվել են Արցախի անվտանգության ապահովման եւ բնակչության բարեկեցության բարձրացման գերագույն հրամայականով: Համոզմունք, որը գերիշխող է նաև ապագայի մեր տեսլականում:

Mr. President of the Artsakh Republic,
25 years ago on this day, December 28, 1991, the first parliamentary elections were held in Artsakh. Creating a higher government body - the Supreme Council - was a logical continuation of the proclamation of the Republic in September and the referendum on the NKR State Independence in December. It actually laid the beginning of the culture of forming government through national elections.
Since independence six parliamentary elections have been held in the country, and representatives of the legislative bodies of all six convocations are present at our current reception. Each of these parliaments, no matter what it was called - the Supreme Council, the Parliament, the National Assembly- carried out characteristic of the historical period and the required legislative, political and representational work. It is thanks to these collective efforts that we ensure the vitality of the country's legal framework, institutional relations with the parliaments of other countries. Among other achievements, it should be happily noted that the country has expanded the geography of inter-parliamentary cooperation in recent years.
The level of political representation and pluralism, which we have achieved over the whole period of existence of the parliament, allows declaring with confidence that the development of democracy in Artsakh is on the right track. Of course, this inestimable value in the history of independent and sovereign statehood of Artsakh is one of the major achievements that the Nagorno-Karabakh Republic has made in the state-formation process, further development and deepening of parliamentary traditions.
Along with all this, we can proudly say that having different political ideas, and being representatives of various political parties, members of the parliaments of all convocations guided higher imperatives of security of Artsakh and the welfare of its population. It is a belief, which prevails in our vision for the future.