Մեծարգո նախագահ Արցախի Հանրապետության,
25 տարի առաջ այս օրը՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 28-ին, Արցախում անցկացվեցին խորհրդարանական առաջին ընտրությունները: Իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ Գերագույն խորհրդի ստեղծումը սեպտեմբերին Հանրապետության հռչակման եւ դեկտեմբերին ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի տրամաբանական շարունակությունն էր: Դրանով Արցախում, փաստորեն, սկիզբ դրվեց համապետական ընտրությունների միջոցով իշխանության ձեւավորման մշակույթին:
Անկախությունից ի վեր հանրապետությունում անց են կացվել վեց խորհրդարանական ընտրություններ, եւ մեր այսօրվա ընդունելությանը ներկա են բոլոր վեց գումարումների օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ: Յուրաքանչյուր գումարման խորհրդարանի կողմից, անկախ նրանից, ինչ անվանում է ունեցել՝ Գերագույն խորհուրդ, Խորհրդարան, Ազգային ժողով, իրականացվել են պատմական տվյալ ժամանակահատվածին բնորոշ ու պահանջվող օրինաստեղծ, քաղաքական ու ներկայացուցչական աշխատանք: Այդ հավաքական ջանքերի շնորհիվ է, որ ունենք երկրի կենսագործունեությունն ապահովող կայացած օրենսդրական դաշտ, ինստիտուցիոնալացված հարաբերություններ այլ երկրների խորհրդարանների հետ: Ի թիվս այլ հաջողությունների, ուրախությամբ պետք է արձանագրել, որ վերջին տարիներին ընդլայնվել է միջխորհրդարանական համագործակցության աշխարհագրությունը:
Հարգելի բարեկամներ,
Քաղաքական ներկայացվածության ու բազմակարծության այն մակարդակը, որին հասել ենք խորհրդարանի գոյության անցած տարիների ընթացքում, թույլ է տալիս վստահորեն հայտարարելու, որ Արցախում ժողովրդավարության զարգացումը ընթանում է ճիշտ ուղով: Անշուշտ, դա անգնահատելի արժեք է Արցախի անկախ, ինքնիշխան պետականության տարեգրության մեջ, մեկը այն ծանրակշիռ ձեռքբերումներից, որին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հասել է պառլամենտարիզմի ավանդույթների ձևավորման, հետագա զարգացման ու խորացման պետականաստեղծ գործընթացում:
Այս ամենի հետ մեկտեղ հպարտորեն կարող ենք նշել, որ լինելով տարբեր քաղաքական գաղափարների կրողներ, տարբեր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, բոլոր գումարումների խորհրդարանների պատգամավորները առաջնորդվել են Արցախի անվտանգության ապահովման եւ բնակչության բարեկեցության բարձրացման գերագույն հրամայականով: Համոզմունք, որը գերիշխող է նաև ապագայի մեր տեսլականում:

Приветственное слово председателя НС на приеме по случаю 25-й годовщины первых парламентских выборов в НКР
28 декабря 2016
Уважаемый президент Республики Арцах,
Уважаемый премьер-министр,
Уважаемые коллеги парламентов всех созывов,
25 лет назад в этот день, 28-го декабря 1991 года, в Арцахе были проведены первые парламентские выборы. Создание высшего органа власти – Верховного совета – было логическим продолжением провозглашения Республики  в сентябре и референдума о государственной независимости НКР в декабре. Это фактически заложило основы культуры формирования власти посредством общегосударственных выборов.
После провозглашения независимости в республике были проведены шесть парламентских выборов, и на нашем сегодняшнем приеме присутствуют представители законодательных органов всех шести созывов. Каждый из этих парламентов, вне зависимости от того, как он назывался – Верховный совет, Парламент, Национальное собрание, осуществлял характерную для данного исторического периода и требуемую законотворческую, политическую и представительскую работу.
Именно благодаря этим коллективным усилиям в нашей стране есть состоявшееся законодательное поле, обеспечивающее жизнедеятельность страны, а также институционализированные отношения с парламентами других стран. В числе иных достижений с радостью следует констатировать, что в последние годы расширилась география межпарламентского сотрудничества.
Уважаемые друзья,
Тот уровень политической представленности и плюрализма, которого мы достигли за весь этот период существования  парламента, позволяет с уверенностью заявлять, что развитие демократии в Арцахе находится на правильном пути. Безусловно, это неоценимая ценность в истории независимой, суверенной государственности Арцаха, одно из тех серьезных достижений, которого Нагорно-Карабахская Республика добилась в государствообразующем процессе формирования, дальнейшего развития и углубления традиций парламентаризма.
Вместе со всем этим, мы с гордостью должны отметить, что, будучи носителями различных политических взглядов, представителями различных партий, депутаты парламентов всех созывов руководствовались высшими императивами обеспечения безопасности Арцаха и повышения благосостояния его населения. Это убеждение, которое преобладает и в нашем видении будущего.