ԼՂՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 22-ին գումարել է հերթական լիագումար նիստը:
Ողջունելով ներկաներին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ մի քանի օր անց՝ դեկտեմբերի 28-ին լրանում է Արցախի անկախ պետականության տարեգրության համար ոչ պակաս կարևոր մի իրադարձության՝ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի ընտրությունների 25 ամյակը:
Այնուհետև խորհրդարանն անցել է Հանրապետության գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի, դրան ուղեկցող օրինագծերի և օրենքների մյուս նախագծերի քննարկմանը:
Խորհրդարանին ներկայացնելով «ԼՂՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքի նախագծը ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը նշել է, որ նախորդ լիագումար նիստից հետո կառավարությանն է ներկայացվել 26 հարց՝ 2 խմբակցության և մեկ պատգամավորի կողմից:
«Այդ հարցերից 20-ը կրկնվող են, որոնց վերաբերյալ կառավարությունն իր տեսակետը չի փոխել, իսկ մյուս հարցերին տրվել է գրավոր պատասխան և ուղարկվել է Ազգային ժողով: Ներկայացվել են նաև այն փոփոխությունները, որոնք կատարվել են բյուջեի նախնական տարբերակում»,- մանրամասնել է Սպարտակ Թևոսյանը:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով առաջարկությունների արդյունքում փոփոխության են ենթարկվել քաղպաշտպանությանը, հասարակական կարգի պահպանությանը, առողջապահությանը վերաբերող հոդվածները: Այսպիսով՝ բոլոր փոփոխությունների արդյունքում բյուջեի ծախսերը ավելացել են 185մլն 244հազ դրամով և 2017թ.-ի պետական բյուջեի ընդհանուր գումարը կազմել է 94 մլրդ 432 մլն դրամ:
Բյուջեի վերաբերյալ իրենց տեսակետներն են հայտնել նաև խորհրդարանական խմբակցությունները:
Պատգամավորների առաջարկություններին ու մտահոգություններին պատասխանելու համար եզրափակիչ խոսքով հանդես է եկել հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին՝ կառուցողական քննարկումների համար և հայցել նրանց ներողամտությունը՝ որոշ առաջարկներ չընդունելու համար:
«Եթե չենք ընդունում առաջարկությունները, դիտողությունները, քննադատությունները, խնդրում եմ՝ ճիշտ գնահատեք, քանի որ կարևորը նպատակն է, որին մենք հասել ենք ձեզ հետ միասին: Մեր նպատակը համախառն ներքին արդյունքն է, տնտեսության աճն է, իսկ բյուջեն դրա արդյունքն է»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է նախ՝ պետական բյուջեին ուղեկցող «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Արտոնագրային վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ինչպես նաև երկրորդ ընթերցմաբ՝ «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, իսկ այնուհետև, 27 կողմ, 3 դեմ ձայներով՝ նաև «ԼՂՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքը:
Պատգամավորները քննարկել և ընդունել են նաև «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքը, որի համաձայն առաջարկվում է նշված օրենքներով սահմանված կենսաթոշակների չափերը հաշվարկելիս աշխատանքային և մասնագիտական ստաժում ներառվող ժամանակահատվածները հաշվառել մինչև 2018թ.-ի հունվարի 1-ը:
Երկրորդ ընթերցմամբ խորհրդարանն ընդունել է «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքը:
Եզրափակելով նիստը՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ այս նիստով նստաշրջանը չի փակվում, հաշվի առնելով օրակարգում որոշ օրինագծերի առկայությունը, ինչպես նաև Հանրապետության նախագահի կողմից Սահմանադրության նախագիծն օրերս խորհրդարան ուղարկելու փաստը, որի նախնական քննարկումը տեղի կունենա այս տարվա վերջին նիստում:

22-го декабря состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики.
Приветствуя присутствующих, руководитель парламента Ашот Гулян напомнил о предстоящем важном событии в истории независимой государственности Арцаха – 28-го декабря исполняется 25-летняя годовщина выборов в Верховный Совет первого созыва.
Затем парламент перешел к рассмотрению главного финансового документа Республики, а также сопровождающих его законопроектов и других проектов законов.
Представив парламенту проект закона Нагорно-Карабахской Республики «О государственном бюджете НКР на 2017 год», министр финансов НКР Спартак Тевосян отметил, что после предыдущего пленарного заседания в правительство было направлено 26 вопросов – от двух фракций и одного депутата.
«Двадцать из этих вопросов повторялись, и мнение правительства по этим вопросам осталось неизменным. На остальные вопросы были даны письменные ответы и направлены в Национальное собрание. Были представлены также изменения, внесенные в предварительный вариант бюджета», – добавил Спартак Тевосян.
По словам министра финансов, на основании предложений изменениям подверглись статьи, касающиеся градостроительства, охраны общественного порядка, здравоохранения. Таким образом, в результате всех изменений расходы бюджета увеличились на 185 млн 244 тыс драмов и общая сумма госбюджета на 2017 год составила 94 млрд 432 млн драмов.
Парламентские фракции выразили свои точки зрения касательно бюджета.
С заключительным словом выступил премьер-министр НКР Араик Арутюнян.
Глава кабмина выразил признательность депутатам за конструктивные обсуждения и принес извинения за то, что некоторые предложения не были приняты.
«Если мы не принимаем предложения, замечания, критику, то прошу, правильно оценивайте это, поскольку главное – это та цель, которую мы достигли вместе с вами. Наша цель – это валовый внутренний продукт, экономический рост, а бюджет – это результат всего этого», – подчеркнул глава правительства.
В ходе голосования парламент принял сопровождающие проект госбюджета законы НКР «О внесении изменений в закон НКР "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», «О внесении дополнения в закон НКР "О налогах"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О подоходном налоге"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О фиксированных платежах"», «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О патентных платежах"». Во втором чтении были приняты законы НКР «Об установлении льгот по налоговым и другим обязательным платежам», «О внесении дополнения в закон НКР "О лицензировании"» и «О внесении дополнения в закон НКР "О принудительном исполнении судебных актов"».
Затем соотношением голосов 27-«за» и 3-«против» был принят закон НКР «О государственном бюджете НКР на 2017 год».
Депутаты обсудили и приняли также законы Нагорно-Карабахской Республики «О внесении изменения в закон НКР "О государственных пенсиях"» и «О внесении изменения в закон НКР "О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности"». Согласно законам, предлагается при расчете размера установленных по указанным законам пенсий включаемые в трудовой и профессиональный стаж периоды исчислять до 1-го января 2018 года.
Во втором чтении был принят закон НКР «О сельскохозяйственных кооперативах».
С депутатским заявлением на заседании выступил Айк Ханумян.
По окончании заседания руководитель парламента отметил, что сессия еще не закрывается, учитывая наличие некоторых законопроектов в повестке, а также то, что на днях президент Республики направил в парламент проект Конституции, предварительное обсуждение которого состоится на последнем заседании текущего года.