Աշխատանքային խորհրդակցություն ԼՂՀ Ազգային ժողովում
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 21-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների նախագահների, նրանց տեղակալների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Ազգային ժողովի 4-րդ նստաշրջանի օրակարգում գտնվող օրինագծերը, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը և դրան ուղեկցող օրենքների նախագծերը:
Ամփոփելով արդյունքները՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 4-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 22-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

Working Meeting in the NKR National Assembly
December 21, President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic Ashot Ghoulyan convoked a working consultation with the participation of Vice-President of the Parliament, heads of standing committees and their deputies and responsible staff members.
During the meeting the drafts included in the agenda of the 4th session, the draft law "On the State Budget of the Nagorno Karabakh Republic for 2017" and accompanying draft laws were discussed.
Chairmen of the Standing Committees submitted relevant reports on draft laws being in circulation.
Summing up the meeting, President of the Parliament Ashot Ghoulyan announced that the next plenary meeting of the 4th session of the 6th convocation of the National Assembly on December 22 at 11:00.