Դեկտեմբերի 17-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում «Այ Փի Էս Սի» ընկերությունը ներկայացրել է ԼՂՀ-ում 2015 և 2016 թթ. անցկացված հանրային կարծիքի հարցումների համեմատական արդյունքները:
Հետազոտությունը ներկայացնում է ԼՂՀ բնակչության մոտեցումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ, ինչպես նաև հանրային տրամադրությունը՝ սոցիալական բարեկեցության, արտագաղթի և կենսական կարևորություն ունեցող մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ:
Խորհրդարանում կազմակերպված շնորհանդեսին մասնակցել են ԼՂՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, հասարակական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարներ:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը կարևորել է հասարակական կարծիքի հավաքագրումն ու այն հասանելի դարձնելը:
Այնուհետև IPSC ընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Գրիգորյանն ու ընկերության վերլուծաբան Լիլիթ Նահապետյանը ներկայացրել են հետազոտության արդյունքները և պատասխանել մասնակիցների հարցերին:
Ըստ հարցման արդյունքների՝ հարցվողների 50%-ից ավելին նշում է, որ երկրի համար ամենաառաջնայինն անվտանգության խնդիրն է: Ընդ որում, 2016թ. հուլիս ամսին, պատասխանելով այն հարցին, թե որն է վերջին երեք ամիսների ընթացքում երկրում տեղի ունեցած ամենահիշվող իրադարձությունը, հարցման մասնակիցների 81%-ը նշել էապրիլյան պատերազմը: Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հնարավորության դեպքում ընդմիշտ կմեկնեին Արցախից, հարցվողների 79%-ից ավելին պատասխանել է, որ չի հեռանա երկրից (2015թ․ այդ թիվը կազմել է 81%):
Ինչպես եզրակացնում են «Այ Փի Էս Սի» ընկերության մասնագետները, ապրիլյան պատերազմը և դրա հետևանքները, չնայած հանգեցրել են մի շարք հարցերի շուրջ ԼՂՀ բնակչության դիրքորոշումների որոշակի փոփոխության, այնուամենայնիվ, պատերազմից հետո արտագաղթի միտումը մնացել է գրեթե անփոփոխ:
Հետազոտությունը տեղեկատվություն է տրամադրում նաև այն մասին, թե Արցախի բնակիչները որքանով են իրազեկված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի մասին և ինչ կարծիք ունեն: Ըստ այդմ, թեև 38%-ը նշում է, որ մասամբ կամ ընդհանրապես իրազեկված չէ բանակցային գործընթացի մասին, միաժամանակ հարցվողների 96%-ից ավելին չափազանց կարևորում է ԼՂՀ մասնակցությունը բանակցություններին:
Հետաքրքրական են նաև հարցվողների դիրքորոշումները ԼՂՀ ապագա կարգավիճակի շուրջ՝ հաշվի առնելով, որ բնակիչները հակված են Արցախը տեսնել անկախ հանրապետության կարգավիճակում: Այսպես, 2016թ. տվյալներով, հարցվողների 51%-ը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է անհապաղ ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը՝ անկախ հանգամանքներից: Եթե 2015թ. հարցման մասնակիցների մոտավորապես 35%-ն էր կարծում, որ ԼՂՀ-ն պետք է լինի անկախ, ապա 2016թ.-ին նման կարծիք արտահայտողների թիվն ավելացել է 14 տոկոսային կետով և կազմում է մոտ 49%:
2016թ․ հուլիսին անցկացված հարցման մասնակիցներն իրենց տեսակետներն են արտահայտել նաև Արցախի Հանրապետության կառավարման ձևի վերաբերյալ։ Հարցվողների 38%-ը դրական է վերաբերվում նախատեսվող սահմանադրական բարեփոխումներին, իսկ 80%-ից ավելին՝ երկրի կառավարման մոդելներից նախապատվությունը տալիս է նախագահական կառավարմանը։ Հարցման մասնակիցների 77%-ը հուլիս ամսին պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին։
Հետազոտության արդյունքներին առավել մանրամասն կարելի է ծանոթանալ «Այ Փի Էս Սի» ընկերության www.ipsc.am կայքում։

Представлены сравнительные результаты проведенного в Арцахе опроса общественных мнений за 2015-2016 гг.
18 декабря 2016
17-го декабря в Национальном собрании Республики Арцах компания "Ай Пи Эс Си" (IPSC) представила  сравнительные результаты проведенного в 2015 и 2016 годах в Нагорно-Карабахской Республике опроса общественного мнения.
Исследование представляет подход населения НКР к урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, а также общественные настроения в связи с вопросами социального благосостояния, эмиграции и др.
На организованной в парламенте презентации приняли участие представители постоянных комиссий и фракций НС НКР, руководители ряда общественных организаций.
Приветствуя участников мероприятия, заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян отметил важность сбора и обнародования общественных мнений.
Затем исполнительный директор компании IPSC Ованнес Григорян и аналитик компании Лилит Нагапетян представили результаты исследования и ответили на вопросы присутствующих.
Согласно результатам опроса, свыше 50% респондентов считают, что первоочередной задачей для страны является проблема безопасности. При этом,  в июле 2016 года, отвечая на вопрос «Какое событие в стране было самым запомнившимся за последние три месяца?», 81% опрошенных назвал апрельскую войну. На вопрос «При возможности уехали ли бы Вы из Арцаха навсегда?» более 79% респондентов ответили отрицательно (в 2015 году этот показатель составил 81%).
Согласно заключению специалистов компании, несмотря на то, что апрельская война и ее последствия привели к некоторому изменению позиций населения НКР по ряду вопросов, тем не менее, после войны тенденция эмиграции осталась почти неизменной.
В исследовании также содержится информация о том, насколько информированы жители Арцаха о переговорном процессе по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта и какого мнения они придерживаются. Так, хотя 38% отмечают, что частично или абсолютно не информированы о переговорном процессе, свыше 96% опрошенных придают чрезмерную важность участию НКР в переговорах.
Примечательны также позиции опрошенных относительно будущего статуса НКР с учетом того, что жители предпочитают видеть Арцах в статусе независимой республики.
Так, по данным 2016 года, 51% респондентов считает, что Армения должна незамедлительно признать независимость НКР вне зависимости от обстоятельств. Если из участников опроса проведенного в 2015 году около 35% считали, что НКР должен быть независимым, то в 2016 году их число выросло на 14 процентных пунктов и составляет около 49%.
Участники проведенного в июле 2016 года опроса выразили свою точку зрения и относительно формы правления в Республике Арцах. 38% положительно относятся к предстоящим конституционным реформам, а свыше 80%  респондентов из моделей правления предпочтение отдают президентской форме правления. 77% участников опроса в июле выразили готовность участвовать в референдуме  по конституционным реформам.
Более подробно с результатами исследования можно ознакомиться на сайте компании  «IPSC» www.ipsc.am.