Դեկտեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը: Նիստին ներկա էին կառավարության անդամները` վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Շնորահակություն հայտնելով պատգամավորներին «ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի ակտիվ քննարկումների ու ստացված շուրջ յոթ տասնյակ հարց-առաջարկությունների համար՝ Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի հիմնական ուղղություններն ու ակնկալվող ցուցանիշները: Վարչապետն ընդգծել է, որ 2017թ. համար ՀՆԱ-ի ծավալը կանխատեսվում է հասցնել 255 մլրդ դրամի՝ ապահովելով 8% աճ: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ հաջորդ տարվա բյուջեն ևս կունենա սոցիալական ուղղվածություն:
Պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները տվել են դրական եզրակացություններ:
Ժամը 12:00-ին ավարտվել է բյուջեի նախագծի քննարկումը: Համաձայն ԱԺ կանոնակարգի, պատգամավորները և խմբակցությունները նախագծի վերաբերյալ 24 ժամվա ընթացքում կարող են նոր առաջարկություններ ներկայացնել:
Ազգային ժողովի նիստը շարունակվել է 2017թ. պետական բյուջեի նախագծին ուղեկցող «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Արտոնագրային վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների փաթեթի նախագծի քննարկմամբ:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նշված օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ ևս տվել է դրական եզրակացություն: Այն քվեարկության կդրվի խորհրդարանի հաջորդ լիագումար նիստում:
Առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովն ընդունել է «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների փաթեթը:
Խորհրդարանը միաձայն հաստատել է նաև Վերահսկիչ պալատի 2017 թվականի գործունեության տարեկան ծրագիրը:
Լիագումար նիստի ավարտին պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Հայկ Խանումյանը և Էդուարդ Աղաբեկյանը:

Обсуждение проекта бюджета на 2017 год на пленарном заседании Национального собрания
15-го декабря состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Республики Арцах, которое вел заместитель председателя парламента Ваграм Балаян. На заседании присутствовали члены правительства во главе с премьер-министром Араиком Арутюняном.
Выразив благодарность депутатам за активные обсуждения проекта закона "О государственном бюджете НКР на 2017 год" и порядка 70 полученных вопросов и предложений, Араик Арутюнян представил основные направления главного финансового документа страны на будущий год и ожидаемые показатели. Глава кабмина подчеркнул, что в 2017 году ВВП планируется увеличить до 255 млрд драмов, обеспечив тем самым 8-процентный рост. Премьер отметил, что бюджет на будущий год также будет иметь социальную направленность.
Постоянные комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка дали положительные заключения проекту закона о государственном бюджете.
Обсуждение проекта бюджета завершилось в 12:00. Согласно регламенту НС, депутаты и фракции в течение 24 часов могут представить новые предложения относительно проекта.
Заседание Национального собрания продолжилось обсуждением сопровождающего проект госбюджета проекта пакета законов «О внесении изменений в закон НКР "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», «О внесении дополнения в закон НКР "О налогах"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О подоходном налоге"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О фиксированных платежах"».
Постоянная комиссия по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению дала положительное заключение указанному пакету проектов законов. Он будет вынесен на голосование на следующем пленарном заседании парламента.
Национальное собрание в первом чтении приняло пакет законов «Об установлении льгот по налоговым и другим обязательным платежам», «О внесении дополнения в закон НКР "О лицензировании"» и «О внесении дополнения в закон НКР "О принудительном исполнении судебных актов"».
Парламент единогласно утвердил также программу деятельности Контрольной палаты на 2017 год.
По окончании пленарного заседания с депутатскими заявлениями выступили Айк Ханумян и Эдуард Агабекян.