Դեկտեմբերի 13-ից մեկնարկել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիական Հանրապետության մայրաքաղաք Փարիզ:
Այցի առաջին օրը Արցախի խորհրդարանի նախագահը հանդիպել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամական շրջանակի փոխնախագահ Գի Տեսիեին: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկվել են Արցախի և Ֆրանսիայի բարեկամական շրջանակների միջև համագործակցության ծրագրերը և նախանշվել են գալիք տարվա անելիքները՝ մի քանի կոնկրետ ուղղություններով:
Աշոտ Ղուլյանն այնուհետև այցելել է Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն և հանդիպել դեսպան Վիգեն Չիթեչյանին: Խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել դեսպանության և Ֆրանսիայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցչության փոխգործակցության ներկա մակարդակը: Ադրադարձ է կատարվել խորհրդարանական դիվանագիտության դերակատարությանը՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանային հիմնախնդիրների լուծման համատեքստում:
Երեկոյան Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը հանդիպել է մի խումբ ֆրանսիահայ գործիչների հետ և նրանց հանձնել Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով շնորհված պարգևները:
Ֆրանսիահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչներ սեպտեմբերի 2-ին՝ ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի առթիվ, Արցախի ժողովրդական տնտեսության, գիտության, մշակույթի, սոցիալական ոլորտի վերականգնման ու զարգացման գործում ծանրակշիռ ավանդի և միջազգային ճանաչմանը նպաստելու համար արժանացել են «Երախտագիտություն» մեդալների:
Շնորհավորելով պարգևատրվածներին՝ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Սփյուռքի և, մասնավորապես, ֆրանսահայության դերը՝ Արցախի զարգացմանը սատարելու և համազգային ծրագրերի միջոցով Հայրենիքի այդ հատվածը շենացնելու գործում:
«Շնորհված պետական պարգևները Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների գնահատականն է այն մեծ նվիրումի, որը, տարիներ շարունակ, դուք ցուցաբերել եք ազատության ու անկախության արդար պահանջների համար պայքարող արցախահայության հանդեպ»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Փարիզում տեղի ունեցած բոլոր հանդիպումներին և քննարկումներին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահին ուղեկցում է Ֆրանսիայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:

Рабочий визит председателя НС НКР в Париж
С 13-го декабря начался рабочий визит председателя Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашота Гуляна в Париж.
В первый день визита председатель парламента Арцаха встретился с депутатом Национального собрания Франции, заместителем председателя Круга дружбы "Франция-Карабах" Ги Тесие. На состоявшейся  в Национальном собрании Франции встрече были обсуждены планы сотрудничества и намечены  конкретные направления деятельности в будущем году.
Затем Ашот Гулян посетил посольство Республики Армения во Франции и встретился с послом Вигеном Читечяном. Председатель парламента высоко оценил нынешний уровень взаимодействия посольства и постоянного представительства НКР во Франции. В ходе встречи собеседники коснулись роли парламентской дипломатии в урегулировании азербайджано-карабахского конфликта и региональных проблем.
Вечером председатель парламента Республики Арцах встретился с французскими деятелями армянского происхождения и вручил им награды, присвоенные указом Президента Республики Арцах.
Отметим, что   2-го сентября по случаю 25-летия провозглашения Нагорно-Карабахской Республики группе представителей армянской общины Франции была присуждена медаль "Благодарность" за весомый вклад в восстановление и развитие народной экономики Арцаха, науки, культуры, социальной сферы и способствование международному признанию Арцаха.
Поздравив награжденных, Ашот Гулян высоко оценил роль армян Диаспоры и, в частности Франции, в содействии развитию Арцаха и процветанию этого уголка Родины посредством реализации программ общенационального значения.
"Присвоенные государственные награды – это оценка народа и властей Арцаха той глубокой преданности, которую на протяжении долгих лет вы проявляли в отношении армян Арцаха, справедливо борющихся за свободу и независимость", - отметил Ашот Гулян.
Во время всех встреч и обсуждений в Париже председателя Национального собрания НКР сопровождал постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворкян.