«Բյուջե-2017»-ի նախնական քննարկումների ամփոփումն Ազգային ժողովում
Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ամփոփիչ նիստի ընթացքում քննության  են առնվել «ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի փաթեթում ներկայացված մի շարք օրենքների նախագծեր: Մասնավորապես, հարկային դաշտը կարգավորող օրենքների փաթեթը, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը: Մշտական հանձնաժողովը քննարկել է նաև ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի 2017թ.-ի գործունեության տարեկան ծրագիրը:
Օրինագծերի և ծրագրերի մասին զեկույցներով ու հաղորդումներով հանդես են եկել  ԼՂՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալներ Գրիգորի Մարտիրոսյանը, Արթուր Հարությունյանը և ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը:
Զեկուցողները պատասխանել և պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Ներկայացված բոլոր նախագծերը գլխադասային հանձնաժողովը  դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է չորրորդ նստաշրջանի առաջիկա լիագումար  նիստի օրակարգում ընդգրկելու համար:
Հիշեցնենք, որ նախորդ օրերին ԱԺ-ում ընթացել են բյուջեի նախագծի քննարկումները խմբակցություններում: Այսօր խորհրդարանում կհավաքագրվեն պատգամավորների, խմբակցությունների և հանձնաժողովների առաջարկությունները՝ կառավարություն ուղարկելու համար:

December 9, joint meeting of the Standing Committee of the NKR National Assembly on Budget, Financial and Economic Management, chaired by the Chairman Ruslan Israelyan.
During the final meeting a number of draft laws presented in the package of the project of the NKR law "On the NKR State Budget for 2017" were discussed, in particular, the package regulating the tax sector of the NKR law "On amendments to the NKR law “On wages of persons holding public position" The Standing Committee also discussed the program of activities of the NKR Control Chamber for 2017.
The presentations and reports on draft laws and programs were made by the NKR Minister of Finance deputy Grigory Martirosyan and Arthur Harutyunyan, as well as the Chairman of the Control Chamber of Ernest Avanesyan.
The speakers answered the questions of the parliamentarians and gave relevant explanations.
Head Commission recommended all submitted projects with a positive conclusion for inclusion in the agenda of the forthcoming plenary session of the fourth session.
It should be noted that in the last days of the NA factions have been discussing the draft budget. Today members will submit their proposals, which will then be forwarded to the government.