Դեկտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ դռնփակ նիստը:
Նիստը վարել են պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանը ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմո Ծատրյանը:
Օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության, ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ֆինանսավորման հարցերն էին:

Joint Meeting of the NKR NA Standing Committees on Defense, Security and Law Enforcement and Budget, Financial and Economic Management
07 December 2016
December 7, a joint closed meeting of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement and on Budget, Financial and Economic Management was held.
The meeting was conducted by Zhanna Galstyan, Chair of Defense, Security and Law Enforcement, and Vice Chair of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, Armo Tsatryan.
The agenda included issues on funding of the NKR Ministry of Defense, Police, National Security Service, the State Service for Emergency Situations provided for in the draft law of the NKR "On the State Budget of the Nagorno Karabakh Republic for 2017".
Discussions on the draft budget in the NA parliamentary factions started in the second half of the day.