ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
06 դեկտեմբերի 2016
Դեկտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
Նիստը վարում էին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը ու պետական-իրավական  հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արսեն Առստամյանը:
Օրակարգում «ԼՂՀ 2017թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցերն էին:
ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի և Ազգային ժողովի 2017թ.-ի պետական բյուջեով նախատեսվող ծախսերը ներկայացրել են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը և ԼՂՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանը:
Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի ներկայացմաբ  2017թ.-ի պետական բյուջեի օրինագծով դատական համակարգի պահպանման ծախսը կազմել է 558 մլն 195 հազ դրամ, ինչը 2016թ.-ի ճշտված բյուջեի համեմատ աճել է 12մլն 278հազ դրամով:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի ներկայացմամբ, համակարգի 2017թ.-ի ծախսը նախատեսվում է 497մլն 761հազ դրամի չափով, որը 2016թ.-ի համեմատ ավել է 4 մլն 261 հազ  դրամով:
Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացմամբ, նախարարության աշխատակազմի 2017թ.-ին նախատեսվող ծախսը կազմում է 337մլն դրամ, աճը նախորդ տարվա համեմատ՝ 1 մլն 895հազ դրամ:
Ընդմիջումից հետո 2017թ. բյուջեի ոլորտային նախագծեր են ներկայացրել  վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը, ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը և կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը:
2017թ. պետական բյուջեի նախագծով վերահսկիչ պալատի պահպանման ծախսը նախատեսվում է 134մլն 947հազ դրամ, որը 2016թ. համեմատ աճել է 843հազ դրամով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ծախսերը գալիք տարվա բյուջեով կկազմեն 41մլն 796 հազար դրամ:
ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի ծախսերը 2017թ.-ին նախատեսվել են 100 մլն 811հազ դրամ, աճը 2016-ի համեմատ կազմում է 4 մլն 118հազ դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2017թ. բյուջեի նախագծով նախատեսվում է 154 մլն 270 հազար դրամի ծախս, 2016 թվականի համեմատ՝ ավելանալով 65 մլն 683 հազ դրամով:
Օրվա երկրորդ կեսին շարունակվել է ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու  ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
2017թ. պետական բյուջեի նախագծեր են ներկայացրել Ստեփանակերտի  և վարչակազմերի ղեկավարները և տեղակալները:
Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի պահպանման ծախսը 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսվում է 305  մլն 661 հազ դրամ:
2017թ. բյուջեով Ասկերանի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսվում է 172 մլն 554 հազ դրամ, ինչը 2016թ.-ի համեմատ նվազել է 719 հազ դրամով:
Հադրութի շրջանի վարչակազմի բյուջեն 2017թ.-ին նախատեսվում է 136 մլն 223 հազ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ 1մլն 98հազ դրամով նվազել է:
Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը 2017թ.-ի բյուջեով նախատեսվում է 161մլն 738հազ, որը ընթացիկ տարվա համեմատ պակաս է 3մլն 829հազ դրամով:
Մարտունու  շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը 2017թ.-ի բյուջեով  նախատեսվում է 167 մլն 177հազ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 2մլն 831հազ դրամով:
Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը  2017թ.-ի բյուջեով նախատեսվում է 279 մլն 790 հազ, ինչը 2016թ.-ի համեմատ պակաս է 581 հազ դրամով:
Շահումյանի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը 2017թ. բյուջեով կկազմի 108 մլն 860 հազ դրամ, ինչը ընթացիկ տարվա համեմատ ավել 1 մլն 204 հազ դրամով:

6-го декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Заседание вели председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян и заместитель председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Арсен Арустамян.
В повестку заседания были включены вопросы финансирования органов государственной власти, судебной системы и прокуратуры, предусмотренные в проекте закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2017 год".
Расходы аппарата президента НКР и Национального собрания на 2017 год представили руководитель аппарата президента НКР Марат Мусаелян и руководитель аппарата Национального собрания Гарик Джамгарян.
По сообщению председателя Верховного суда Нарине Нариманян, по проекту госбюджета на 2017 расходы на содержание судебной системы составят 558 млн 195 тыс драмов, что на 12 млн 278 тыс драмов больше прошлогоднего показателя.
Генеральный прокурор Артур Мосиян отметил, что в 2017 году расходы планируются в размере 497 млн. 761 тыс. драмов, что по сравнению с данными за 2016 год больше на 4 млн 261 тыс драмов.
Как сообщил министр юстиции Арарат Даниелян, в будущем году расходы планируются в размере 337 млн драмов, что на 1 млн 895 тыс драмов больше показателя за предыдущий год.
После перерыва отраслевые проекты госбюджета на 2017 год представили председатель Контрольной палаты Эрнест Аванесян, Защитник прав человека НКР Рубен Меликян, председатель совета Гражданской службы Борис Арушанян и председатель Центральной избирательной комиссии Србуи Арзуманян.
По проекту государственного бюджета на 2017 год, расходы на содержание Контрольной палаты планируются в размере 134 млн 947 тыс драмов, что больше прошлогоднего показателя на 843 тыс драмов.
Расходы офиса омбудсмена НКР в будущем году составят 41 млн 796 тыс драмов.
Расходы совета Гражданской службы в 2017 году планируются в размере 100 млн 811 тыс драмов, что больше прошлогоднего показателя на 4 млн 118 тыс драмов.
Согласно проекту бюджета, расходы Центральной избирательной комиссии составят 154 млн 270 тыс драмов, что больше показателя за 2016 год на 65 млн 683 тыс драмов.
Во второй половине дня совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению продолжилось.
Проекты госбюджета на 2017 год представили мэр Степанакерта, руководители районных администраций и их заместители.
Расходы на содержание мэрии города Степанакерта планируются в размере 305 млн 661 тыс драмов.
Согласно проекту бюджета на 2017 год, расходы на содержание администрации Аскеранского района составят 172 млн 554 тыс. драмов, что меньше прошлогоднего показателя на 719 тыс драмов.
В 2017 году расходы на содержание администрации Гадрутского района составят 136 млн 323 тыс. драмов, что меньше прошлогоднего показателя на 1 млн 98 тыс драмов.
Расходы на содержание администрации Мартакерского района планируются в размере 161 млн 738 тыс, что на 3 млн 829 драмов меньше показателя за 2016 год.
В будущем году Расходы на содержание администрации Мартунинского района планируются в размере 167 млн 177 тыс, что на 2 млн 831 тыс драмов меньше показателя за 2016 год.
Расходы на содержание администрации Кашатагского района планируются в размере 279 млн 790 тыс, что на 581 тыс драмов меньше показателя за 2016 год.
В 2017 году расходы на содержание администрации Шаумянского района планируются в размере 108 млн 860 тыс, что на 1 млн 204 тыс драмов больше показателя за 2016 год.