2017թ. պետական բյուջեի ոլորտային քննարկումներն Ազգային ժողովի հանձնաժողովներում
Դեկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի  հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերն էին:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության 2017թ. պետական բյուջեի նախագծով բյուջետային և ծրագրային ֆինանսավորման մասին զեկույց է ներկայացրել մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
2017թ. պետական բյուջեի նախագծով ոլորտի համար նախատեսված հատկացումները կազմում են 1մլրդ 971մլն 63հազար դրամ, ինչը 2 մլն 454 հազար դրամով նվազել է 2016թ.-ի պետական բյուջեի համեմատ:
Գիտության, կրթության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած ոլորտների 2017 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը:
Կրթության ոլորտի ծախսերը 2017թ. պետական բյուջեի նախագծով 14 մլրդ 495 մլն 394 հազար դրամ: 2016թ.-ի պետական բյուջեի համապատասխան ցուցանիշի նկատմամբ ծախսերի աճը կազմում է 554.1մլն դրամ:
Հանգստի և սպորտի համար գալիք տարում նախատեսվում է 276 մլն 64 հազար դրամ,  2016 թվականի՝ 273մլն 778 հազար դրամի դիմաց:
Նիստի ընթացքում պատգամավորները ոլորտային ծախսերի մասին հարցեր և առաջարկություններ են ներկայացրել գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին:

December 5, a joint meeting of the NKR NA Standing Committees Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports and Budget, Financial and Economic Management led Committee Chairpersons Armen Sargsyan and Ruslan Israelyan took place.
The issues of the agenda on the draft NKR Law on “Nagorno Karabakh Republic State Budget for 2017” envisaged the issues of financing science, education, culture, youth and sport spheres were discussed.
The report on budget and project on 2017 financing of the Ministry of Culture and Youth Affairs of NKR, was made by the NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan.
In 2017 according to the draft state budget 1 billion 971 million 63 thousand AMD will be allocated to the Ministry of Culture and Youth, which is of 2 million 454 thousand AMD less compared to the state budget in 2016.
Minister of Science, Education and Sports Slava Asryan, in turn, noted that according to the state budget 2017 education expenses will amount to 14 billion 495 million 394 thousand AMD.
Compared to the previous year, expenditure in 2017 will grow by 554.1 million drams. Next year, for the organization of recreation and sport needs 276 million 64 thousand. AMD will be allocated against 273 million 778 thousand drams allocated in 2016.
During the meeting, the deputies asked questions to representatives of the executive branch and submitted proposals.
The discussion was attended by President of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan and Vice-President Vahram Balayan.