2017թ. պետական բյուջեի ոլորտային քննարկումներն Ազգային ժողովի հանձնաժողովներում
Դեկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի  հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերն էին:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության 2017թ. պետական բյուջեի նախագծով բյուջետային և ծրագրային ֆինանսավորման մասին զեկույց է ներկայացրել մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
2017թ. պետական բյուջեի նախագծով ոլորտի համար նախատեսված հատկացումները կազմում են 1մլրդ 971մլն 63հազար դրամ, ինչը 2 մլն 454 հազար դրամով նվազել է 2016թ.-ի պետական բյուջեի համեմատ:
Գիտության, կրթության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած ոլորտների 2017 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը:
Կրթության ոլորտի ծախսերը 2017թ. պետական բյուջեի նախագծով 14 մլրդ 495 մլն 394 հազար դրամ: 2016թ.-ի պետական բյուջեի համապատասխան ցուցանիշի նկատմամբ ծախսերի աճը կազմում է 554.1մլն դրամ:
Հանգստի և սպորտի համար գալիք տարում նախատեսվում է 276 մլն 64 հազար դրամ,  2016 թվականի՝ 273մլն 778 հազար դրամի դիմաց:
Նիստի ընթացքում պատգամավորները ոլորտային ծախսերի մասին հարցեր և առաջարկություններ են ներկայացրել գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին:

5-го декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Армен Саркисян и Руслан Исраелян.
В повестку дня заседания были включены вопросы финансирования сфер науки, образования, культуры, молодежи и спорта, предусмотренные в проекте закона НКР «О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2017 год».
С докладом о бюджетном и проектном финансировании Министерства культуры и по делам молодежи НКР выступила министр культуры и по делам молодежи Нарине Агабалян.
Согласно проекту государственного бюджета, в 2017 году министерству культуры и по делам молодежи будет выделен 1 млрд. 971 млн. 63 тыс. драмов, что на 2 млн. 454 тыс. драмов меньше по сравнению с госбюджетом 2016 года.
Министр науки, образования и спорта Слава Асрян в свою очередь отметил, что согласно государственному бюджету на 2017 год расходы на сферу образования составят 14 млрд. 495 млн. 394 тыс. драмов.
По сравнению с прошлогодним показателем, расходы в 2017 году вырастут на 554,1 млн драмов. В будущем году на организацию отдыха и нужды спорта будет выделено 276 млн 64 тыс. драмов против 273 млн 778 тыс драмов, выделенных в 2016 году.
В ходе заседания депутаты задали представителям исполнительной власти вопросы и представили свои предложения.